Hiába az állam adakozása, a társadalom legkiszolgáltatottabb csoportjáért semmit nem tesznek

energiaszegenyseg k
Pozsony |

Időhiány, stressz, a munkáltatók érdektelensége – bizonyos szülők életében ezek a tényezők nap mint nap jelen vannak, és gyakran még így is előfordul, hogy erőfeszítéseik ellenére gyermekeik nem jutnak meleg ételhez. A szakértők évek óta arra figyelmeztetnek, hogy a szegénység az egyszülős háztartásokat fenyegeti leginkább, az állam azonban teljesen figyelmen kívül hagyja a problémáikat.

A cikkből kiderül
  • Mi mindent nem engedhetnek meg maguknak az egyszülős háztartások;
  • Miért okoz gondot az egyedülálló szülők többségének a megfelelő munkahely megtalálása;
  • Milyen intézkedéseket kellene foganatosítania az államnak, ha valóban segíteni szeretne az érintetteken;

A világjárvány kitörése óta Szlovákia szegénységi mutatói fokozatosan romlanak. A legutóbbi adatgyűjtés alkalmával már az egymilliós határ felé közelített azon lakosok száma, akik szegénységgel vagy társadalmi kirekesztettséggel szembesültek. A legnagyobb veszélynek a gyermekes családok és az egyszülős háztartások vannak kitéve. 

A legutóbbi népszámlását eredményei szerint Szlovákiából legalább 360 ezer egyszülős háztartás van, közülük 180 ezer szülő-gyermek páros különösen nehéz helyzetben van, ugyanis havonta mindössze 100 euróból kénytelenek kigazdálkodni az élelmiszer- és ruhavásárlást. Ebbe a csoportba nem csak az egyedülálló édesanyák és édesapák sorolhatóak, ide tartoznak az unokáikat egyedül nevelő nagyszülők, esetleg a kisebbekről gondoskodó idősebb testvérek is, hívták fel a figyelmet a Szlovák Takarékpénztár Alapítványának, valamint a Szlovákiai Gyermekekért Alapítvány munkatársai.

Alapvető hiánycikkek

Az egyedülálló szülőknek és gyermekeiknek gyakran még a legalapvetőbb szükségletekre, mint amilyenek a gyógyszerek, az iskolai felszerelések vagy a telefon, sincs pénzük 

– mutatott rá Barbara Henterová, a Szlovák Takarékpénztár Alapítványának elemzője.

A szakértő állításait pedig az Egy szülő alapítvány igazgatója, Eva Marková is alátámasztotta.

„Egyszerűen elképzelhetetlen, hogy azoknak a családoknak, akik havi 290, esetleg 350 euróból tengődnek, a hónap utolsó napjára is maradjon pénze” – jegyezte meg Marková.

Ondrej Gallo, a Szlovákiai Gyermekekért Alapítvány képviselője úgy véli, az alapvető kiadásokra fordított költségek emelkedése komoly kihívást jelent az érintetteknek. Az élelmiszerek esetében tapasztalható árvágta, valamint a folyamatosan növekvő közüzemi számlák eleve nehéz helyzetbe hozzák a magányos szülőket, a januárban életbe lépő konszolidációs intézkedések következtében a helyzetük még kilátástalanabb lehet. Ennek ellenére a munkáltatók és az állam egyaránt figyelmen kívül hagyja a lakosság legsérülékenyebb csoportjának igényeit. A döntéshozók a szakértők figyelmeztetései ellenére sem foganatosítottak rendszerszintű intézkedéseket, amik javíthatnák a helyzetüket. 

Diszkriminatív eljárás

Hiába az igyekezet, az egyedülálló szülők többségének komoly gondot okoz a megfelelő munkahely megtalálása. A kisgyermeket nevelő nő vagy férfi, valamint a munkáltatók elképzelései ugyanis általában egyáltalán nem találkoznak. A legtöbb cég teljesen rugalmatlan, a gyermekeket pedig hátráltató tényezőnek tekintik, ami miatt az alkalmazottnak kevesebb ideje és energiája jut a munkavégzésre. Az érintett dolgozók emiatt gyakran teljesen kiégve és csalódottan távoznak az adott vállalattól, derül ki a Dolgozó anyák csoportosulás megrendelésére készült felmérésből. A közvélemény-kutatás arra is rámutatott, hogy a gyermekes alkalmazottak felmondásának hátterében többségében a flexibilitás hiánya állt. Ez pedig nem csak a munkavégzés helyére és idejére, hanem formájára is érvényes.

Hiányzó definíció

Érdemes azonban megjegyezni, hogy a hibásan kialakított struktúra nem írható kizárólag a munkáltatók számlájára, az államot legalább ekkora, ha nem nagyobb felelősség terheli a kialakult helyzetért. A szociológusok ugyanis évek óta arra figyelmeztetnek, hogy a jogalkotóknak módosítania kellene a Munka Törvénykönyvét, hogy az egyértelműen definiálja, mi is az az egyszülős háztartás.

A pontos meghatározás hiányát pedig a munkaügyi minisztérium is elismerte.

Kizárólag abban az esetben tudunk majd célzott támogatást nyújtani az érintetteknek, ha egyértelműen törvénybe foglaljuk az egyszülős háztartások fogalmát. A szakértőkkel együtt egy ideje már dolgozunk a megoldáson 

– olvasható a szaktárca egy a közelmúltban nyilvánosságra hozott közleményében, amelyet azt követően tettek közzé, hogy a parlament független (korábban KDH-s) képviselője, Martina Bajo Holečková az egyszülős háztartások megsegítése érdekében a gyermekes szülőknek járó támogatás emelését javasolta. A kérdésben azóta sem történt előrelépés.

A Szlovák Takarékpénztár Alapítványának elemzője szerint addig, amíg a politikusok tétlenkednek, a cégeknek saját hatáskörben kellene segítenie a legsérülékenyebb, egyszülős háztartásokat. Kiváló megoldás lehetne, ha a vállalatok részmunkaidőben, esetleg rugalmas munkaidőben foglalkoztatnák az érintetteket, de komoly segítséget jelentene, ha bölcsődei, esetleg óvodai hozzájárulást biztosítanának a szülőknek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?