Pozsony. Hétfő éjfélig kellett leadni a regionális választási listákat és a megyeielnök-jelöléseket. A választások november 26-án, szombaton lesznek. A leendő képviselők névsora a szavazatok összeszámlálása után azonnal ismertté válik, ám az nem biztos, hogy az új megyefőnököket is első nekifutásra megválasztjuk. Valószínűleg december 10-én több helyen lesz második forduló.
Hatvanheten pályáznak a megyei elnöki posztokra
Pozsony megye
Tizenegyen adták le jelölésüket. Tízet politikai pártok támogatnak, egy független. Az elnöki posztot jelenleg Ľubo Roman tölti be, s újra megpályázza. Ezúttal is jobboldali koalíció áll mögötte, ám az SDKÚ–MKP–DS–SZS tömörülésből most kimaradt az Új Polgári Szövetség. Néhány héttel ezelőtt Roman még az ANO alelnöke volt, de a pártelnök váltóügye kapcsán többedmagával összetűzésbe került Pavol Ruskóval, noha eleinte úgy tűnt, mivel Ľubomír Lintnertől eltérően ő kissé mérsékeltebb hangot ütött meg, pozíciója a pártban alapvetően nem rendült meg. Rusko azonban őt is kipenderítette tisztségéből, az ANO pozsonyi kerületi szervezete ennek ellenére továbbra is szimpatizál vele.
A regionális választások általában furcsa összefonódásokat eredményeznek, s ez alól Pozsony sem kivétel. Bár a KDH országos szinten az MKP-t és az SDKÚ-t szokta legközelebbi partnereként említeni, a kereszténydemokraták nem Romant, hanem a baloldali Smer–SF–HZD koalíció választottját, Vladimír Bajant támogatják. Bajan a pozsonyi-ligetfalui polgármesteri székből szeretne az ispáni funkcióba kerülni. Valaha a HZDS tagja volt, majd átlépett a Demokrata Unióba, s miután az SDK-ból Mikuláš Dzurinda létrehozta saját pártját, ő is az SDKÚ tagjává vált. Amikor Ivan Šimko hátat fordított a miniszterelnöknek, Bajan is kilépett a pártból, s először fontolgatta, hogy csatlakozik a Szabad Fórumhoz. Jelenleg azonban egyetlen pártnak sem tagja.
A pozsonyi megyeielnök-jelöltek közül ismerősen cseng Ján Cuper, a HZDS jelöltjének neve is. Cuper Ivan Lexa volt titkosszolgálati igazgató védőügyvédje és parlamenti képviselő, akárcsak Karol Ondriaš. Ő a KSS színeiben próbál a megyefőnöki székbe ülni. A közelmúltban azt állította, a kormánykoalíció őt is le akarta fizetni, ám konkrétumokat nem akart elárulni, sőt feljelentést sem tett. Csak a sajtóban vádaskodott, még saját pártbeli kollégáival sem beszélte meg a dolgot. A törvényhozásban az egyik legaktívabb honatya, amikor csak teheti, használja a vetítőgépet, s előadásai során előszeretettel mutogat grafikonokat.
A többi jelölt kevésbé esélyes, és nem igazán jelentős pártok állnak mögöttük. Ivan Švejnát például az alig ismert Előre Mozgalom, David Dvořákot a Polgári Liberálisok regionális párt, Peter Tatárt pedig az ugyancsak elenyésző támogatottságú Polgári Konzervatív Párt jelölte.
Nagyszombat megye
Három hölgy és két férfi fog megküzdeni egymással. Ketten függetlenek, három személyt pedig koalíciók támogatnak. A MKP-nak nincs saját jelöltje, hanem a helyi jobboldali KDH–SDKÚ–DS koalíció választottjával, Jozef Kloknerrel rokonszenvez, ugyanis elfogadhatónak találta a programját. Ennek ellenére a javára nem fog kampányolni. Klokner a KDH tagja, s programjának három pillére van: igazságosság, átláthatóság, etikus viselkedés. Jelenleg a Kerületi Közlekedésügyi Hivatal elöljárója.
Legerősebb ellenfele valószínűleg Renáta Zmajkovičová lesz, aki a Smer–HZD–SF–ANO koalíció embere, s a kommunisták is mellé álltak. A Smer parlamenti képviselője, a Nagyszombati Kerületi Önkormányzati Hivatal igazgatója, s egy pozsonyi illetőségű reklámügynökség tulajdonosa.
A harmadik koalíció, amelyik megyefőnökjelöltet állított, a Szülőföldem nevet viseli, s a HZDS-t, a Vladimír Mečiarnak korábban hátat fordított Jozef Kalman-féle Baloldali Blokkot, a Valódi Szlovák Nemzeti Pártot és az Egyesített Szlovák Nemzeti Pártot tömöríti. Közös jelöltjük Tibor Mikuš, a HZDS parlamenti képviselője, aki korábban kritikus hangot ütött meg a mozgalom elnökével szemben. Elemzők szerint Mečiar éppen azért indítja a regionális választáson, hogy megszabaduljon tőle a nagypolitikában.
A jelenlegi megyei elnök, Peter Tomeček függetlenként indul. Korábban a HZDS tagja volt, négy évvel ezelőtt a HZDS–Smer–SOP koalíció jelölte, s a második fordulóba Kvarda Józseffel együtt jutott tovább. A kampány során magyarellenes húrokat is megpendített: a polgárok többsége csak azért támogatta, nehogy az MKP embere kerüljön a megye élére.
Az idei választáson függetlenként indul a szakolcai származású Alena Shoppertová nyelvész is, nem túl nagy eséllyel.
Nyitra megye
Heten szeretnének Nyitra élére kerülni. Közülük csak Jozef Jobbágy indul függetlenként, noha ő sem az a szó szoros értelmében. A komárom járásbeli szentpéteri polgármester a Smer tagja, ám a párt hivatalosan mást támogat. Robert Fico a legszívesebben Jozef Valachot látná az ispáni székben. A kerületben egyébként létrehozták a nagy és a kis szlovák koalíciót, ám a partnerek csak abban tudtak megegyezni: mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a magyarok a parlamentben a következő megbízatási időszakban már ne legyenek többségben, s ennek jegyében képviselőjelöltjeiket képesek voltak közös listán indítani. Közös megyefőnökjelöltben azonban már nem tudtak megállapodni. A nagy szlovák koalíció tagja az SDKÚ és a HZDS is, s mindkettőnek van saját ispánjelöltje. Az előbbi Ján Greššót támogatja, vele szimpatizál a Demokrata Párt is. Greššo színész, az Andrej Bagar Színház igazgatója. 1998 óta van a politikában, a nyitrai városi képviselő-testület tagja. Állítólag nem akar magyarellenes kampányt folytatni. Négy évvel ezelőtt ugyanis – Nagyszombat megyéhez hasonlóan – a második fordulóba jutott szlovák jelölt arra helyezte a hangsúlyt, hogy a megyefőnöknek szlovák nemzetiségűnek kell lennie. Nyitrán csúnya uszító kampány folyt az MKP akkori jelöltje ellen. Eredményeképpen a választásokat Milan Belica nyerte meg, aki most is indul. A HZDS-ből, a PSNS-ből, a Vidéki Agrárpártból, a KSS-ből, a Baloldali Blokkból és a ZSNS-ből álló széles koalíció áll mögötte. Ezúttal is elsősorban a nemzetiségi húrok pengetésére és az MKP bírálatára építi kampányát, melyre nem szándékozik félmilliónál többet költeni. „Előnyöm, hogy az MKP-nak köszönhetően olyan ügyek bukkannak fel a megyében, melyek kapcsán népszerű vagyok a sajtóban, vagyis egy csomó pénzt megspórolok a reklámon” – jegyezte meg a minap. Belica korábban az SDĽ tagja volt, négy évvel ezelőtt úgy indult, hogy még nem volt tagja a HZDS-nek, időközben azonban belépett a mozgalomba.
Az MKP Szigeti László oktatási államtitkárt jelölte, s nagy valószínűséggel bejut a második fordulóba. Lapunknak elmondta: számít rá, hogy a két szlovák koalíció megpróbálja ellene uszítani a megye lakosságát, ám ő nem akar lesüllyedni ugyanerre a szintre, hanem tisztességes eszközökkel veszi fel a versenyt. Ha nem választják meg, nem kizárt, hogy megpályázza Párkány polgármesteri tisztségét.
A kis szlovák koalíció, az ANO–HZD–SF tömörülés Eva Antošovát jelölte. Eredetileg a HZDS színeiben került a parlamentbe, majd másokhoz hasonlóan ő is függetlenítette magát Vladimír Mečiartól, jelenleg a HZD tagja. A legkevésbé esélyes jelölt, Ivan Chrenko mögött a Szlovák Munkásszövetség áll.
Besztercebánya megye
A megyében nyolcan pályáznak az elnöki posztra, négy embert koalíciók, négyet pedig pártok támogatnak, független jelöltre nem szavazhatnak Besztercebánya megye lakói. A koalíciók a helyi érdekek mentén alakultak ki, nincsenek tekintettel sem a nagypolitikára, sem a pártok által vallott elvekre. Jó példa erre a Smer–SNS–KDH–HZD koalíció, amely a besztercebányai Bél Mátyás Egyetem rektorát, Milan Murgaš parlamenti képviselőt támogatja. Legnagyobb ellenfele a szintén képviselő Viliam Soboňa lesz, akit az ugyancsak furcsa összetételű HZDS–KSS–PSNS–ZSNS koalíció támogat. A jelenlegi megyei elnök, Milan Marčok, aki 2001-ben a HZDS–Smer koalíció támogatásával nyerte meg a választásokat, ebben az évben nem indul. Az MKP Csúsz Pétert indítja, aki a megyei önkormányzat alelnöki feladatait látja el. Négy évvel korábban Hamerlik Richárd volt a jelöltjük, ő a szavazatok 12,56 százalékát szerezte meg, ami a harmadik helyre volt elég. Az ANO–Szabad Fórum koalíció az ANO alelnökét Milan Kepeňát jelöli, akit múlt héten váltott le a kormány a kerületi elöljáró posztjáról. Kepeňa hű maradt Pavol Ruskóhoz annak leváltása után is, ezért a kabinet a Ľubomír Lintner körül kialakult képviselői csoport javaslatára hívta őt vissza funkciójából. Az SDKÚ–DS koalíció Jozef Mikušt, az SDKÚ parlamenti képviselőjét jelöli, aki egyben a párt megyei szervezetének elnöke.
Kassa megye
A megye ugyancsak bővelkedik elnökjelöltekben, Pozsony után itt szeretnék betölteni legtöbben ezt a posztot: a különböző koalíciók és pártok 10 embert indítanak a választásokon. A jelöltek száma azonban az előző választásokhoz képest jelentősen csökkent, akkor 24-en gondolták úgy, hogy belőlük lenne a legjobb megyefőnök. Újra indul a jelenlegi elnök, Rudolf Bauer, őt a KDH–OKS koalíció támogatja. A négy évvel ezelőtti választásokat Alojz Engliš, a HZDS, SDĽ, SOP jelöltjével szemben nyerte meg, igaz akkor a KDH partnere a DS volt. Most várhatóan a legnagyobb ellenfele a Smer–HZD koalíció által jelölt Zdenko Trebuľa, vagy Viliam Novotný lesz, akit az SDKÚ–DS–SZS–HZDS koalíció támogat. Trebuľa az utóbbi két választási ciklusban Kassa főpolgármesteri posztját tölti be, székébe 1998-ban az SOP, 2002-ben a Szociáldemokrata Alternatíva támogatásával került. Viliam Novotný az SDKÚ parlamenti képviselője, az egészségügyi bizottság tagja. Ebből a funkciójából kifolyólag az egészségügyi reformtörvények többségének parlamenti előadója volt. A Magyar Koalíció Pártja négy évvel korábbi jelöltjét, Múdra Rozáliát indítja. A legutóbbi választásokon az első körben kiesett, igaz a két továbbjutó után a harmadik helyen végzett, a választók 14,54 százaléka szavazott rá. Múdra Rozália jelenleg a megyei önkormányzat hivatalát vezeti. A megyei elnöki posztért indul még Dagmar Takáčová, a Szabad Fórum jelöltje is. Ő a Szlovák Orvosi Kamara Kassa megyei szervezetének elnöke. Indít jelöltet az ANO is: a megyei elnöki posztért folyó versenyben Marián Biľót támogatja, aki jelenleg a párt képviselője a megyei parlamentben. További négy jelölt a kis pártok támogatásával indul. Megyei elnök szeretne lenni a Brüsszelt megjárt, a Kassai Vasművel folytatott harcáról ismert Cingel Zsuzsa is. (sza, lpj, s, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.