<p>A munkáltatók nem szívesen foglalkoztatják a gyermeket nevelő nőket. A burkolt diszkrimináció szinte összeurópai jelenség, különösen jellemző a közép-európai térség országaira, mutat rá a Regus társaság felmérése.</p>
Hátrányban vannak a munkaerőpiacon a kisgyermekes anyák
Az elemzés szerint Szlovákiában tavaly a munkáltatók 44 százaléka tartotta természetesnek, hogy kisgyereket nevelő nőket foglalkoztasson, az idei év elején ez csak 36 százalék. A munkáltatók attól tartanak például, hogy a gyermekgondozási szabadságról visszatérő nő a kiesett idő miatt kevésbé jártas az időközben bevezetett új technológiákban, munkamódszerekben, ismereteik már nem elégségesek. Tartanak attól is, hogy a munkahelyi képzésükre fordított energia kárba vész, mert hamarosan újra gyermekgondozási szabadságra mehetnek. A leggyakoribb félelem viszont a munkáltatók részéről, az, hogy a kisgyermeket nevelő nők kevésbé flexibilisek – gyakrabban kiesnek a munkából a gyerek betegsége miatt, ritkábban túlóráznak, nehezebben küldhetők el szolgálati utakra stb.
A cégek egy része azonban – a felmérés szerint – úgy gondolja: azok a munkáltatók, akik ilyen indokokkal nem szívesen alkalmaznak gyereket nevelő nőket, értékes munkaerőt veszítenek. Ráadásul: a nők, ill. az anyák nem is a legmagasabb bérű munkavállalók.
Ez a gondolkodás azonban csak a munkaadók kisebb hányadára jellemző, többen vannak azok, akik lényegében diszkriminálják az anyákat. A Szlovák Emberjogi Központ is rámutatott erre. 2008-as jelentésében leszögezi, hogy a törvények ellenére a terhesség vagy maga a gyermeknevelés látens oka a munkaviszony megszüntetésének.
A kormány megpróbál tenni a kisgyermekes nők burkolt megkülönböztetése ellen. Tavasztól ugyanis az eddiginél nagyobb védelemben részesülnek a gyermekgondozási szabadságról a munkába visszatérő szülők. A módosítás akár fizetésemelést is jelenthet a gyesről visszatérőknek. A parlament a decemberi ülésén második olvasatba utalta a munkatörvénykönyv úgynevezett kis módosítását, melynek értelmében a gyesről visszatérő alkalmazottat a munkáltatónak ugyanolyan feltételekkel, ugyanabba a munkakörbe és pozícióba kell visszavennie, amelyből a szülő – leggyakrabban az anya – gyermekgondozási szabadságra ment. A törvénymódosítás azt hivatott biztosítani, hogy a visszatérő alkalmazott ne kerülhessen a gyes után rosszabb munkakörülmények közé. A jelenlegi törvény is kötelezi a munkáltatót, hogy a gyes után visszavegye a szülőt, ám a jelenlegi szabályozás arról nem rendelkezik, hogy a munkáltató milyen munkakört köteles biztosítani a számára.
Ha a törvénymódosítást a parlament jóváhagyja, áprilistól semmi esetre sem kerülhet rosszabb feltételek közé a gyesről visszatérő szülő, mint amelyek között a szülés előtt dolgozott. Sőt: a törvény arra is kötelezi a munkáltatót, hogy minden feltételt biztosítson a számára, ami az ugyanolyan pozícióban és munkakörben dolgozó kollégáinak járt azalatt az idő alatt, amíg az érintett szülő gyesen volt. Például: ha az alkalmazott 550 eurós fizetéssel ment gyesre, de időközben az adott beosztásban dolgozó kolléga bére emelkedett, a gyesről visszatérő alkalmazottat is megilleti a béremelés. Ha objektív okok miatt nem lehet visszavenni a munkavállalót ugyanabba a munkakörbe – például átszervezés miatt megszűnt az adott pozíció – , a munkaadó akkor is köteles olyan feltételeket biztosítani a számára, amelyek megfelelnek a munkaszerződésben rögzített kritériumoknak.
Ha a cég időközben megszűnik, a jelenleg is érvényes törvény értelmében a gyesen levő szülőnek is jár a végkielégítés, és jogosult a munkanélküli segélyre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.