Három kérdés Zselíz polgármesterjelöltjeihez

A helyhatósági választásokról szóló sorozatunk mostani részében Zselíz négy polgármesterjelöltjét kérdeztük választási programjukról, de egyben a város legsúlyosabb gondjairól, a jókora munkanélküliségről, az Esterházy-kastély sorsáról, Zselíz és környéke gazdasági, szociális helyzetének javításáról.

Kérdéseink a következők voltak:

1. Zselízen és környékén több mint 30%-os a munkanélküliség, katasztrofális a gazdasági, szociális helyzet. Mit tenne ön ennek javításáért?

2. A város egyik legszebb, nemzetközi rangú műemléke, az Esterházy-kastély már évek óta mostoha állapotban van. Mit tenne a megmentése, felújítása érdekében?

3. Mit tart Ön a városfejlesztési program legfőbb pontjainak, és mit változtatna meg az önkormányzat munkájában?

Pavel Bakonyi építész (DS-KDH)

1. A városnak és környékének számtalan nagyszerű adottsága van (borászat, versenylótenyésztés, gyümölcs- és zöldségtermesztés, termálforrások), ezeket kiaknázva kellene új munkahelyeket teremteni, akár egy feldolgozóüzemet is létesíteni, de mindezt csak átgondolt, szakszerű tervezéssel, nemzetközi kapcsolatokkal lehet megvalósítani, nem pedig rögtönzésekkel, ad-hoc döntésekkel. Gondolom, ma már azzal mindenki tisztában van, hogy az állam egy idő múltán egyre kevesebbet áldoz majd helyi területfejlesztésre, épp ezért fontos a programkeresés, a polgárok bevonása a közéletbe.

2. A kastély esetében minél több helyre kell pályázni, tőkeerős befektetőket kell keresni. Színvonalas kulturális és művészeti-zenei turisztikai központot csak így lehet kialakítani ezen a helyen. Ha beindulna a kulturális turizmus, az szintén számos munkahelyet jelentene.

3. Polgármesterjelöltként a következő három feladatot tartom legsürgetőbbnek: 1. Mihamarább meg kell teremtenünk a térség információs hálózatát és integrált számítógépes rendszerét. Rendkívül fontos egy naprakész adatbázis kialakítása a városháza minden osztályán. 2. Át kell alakítani az önkormányzat szerkezetét. Tehát tizenkét szekció dolgozna minden részterületen, úgy, hogy egy adott probléma megoldásában egy képviselő, a városháza illetékes osztálya, a lakosság és az adott terület szakértője is közreműködne. Fontos a számonkérhetőség. Épp ezért az arányos képviselet mellett pontosan meg kell határozni a szekciókon belüli személyes feladatokat, a lépések mikéntjét egyeztetni kell, a gondok megoldásában fontossági sorrendet kell meghatározni. Azt szeretném, ha a képviselők egy adott részterület munkafelelősei, menedzserei lennének, tehát személyes érdekük legyen a gondok megoldása.

Dulai Ferenc, tanár (független)

1. Alapvető feladatnak tartom a kis- és középvállalkozások támogatását. A tolmácsi gépgyár helyi üzeme akkor tud majd ismét munkahelyeket biztosítani, ha mihamarább önállósul. Fel kellene építenünk egy korszerű hulladékfeldolgozó és újrafelhasználó üzemet is – ez is több embernek biztosítana munkalehetőséget.

2. A kastéllyal összefüggésben nagyon fontosnak tartom a kulturális menedzselést, a hely ismertté tételét. Az állagmegóvásra és a felújításra főleg pályázati forrásokból kell pénzt szereznünk.

3. A polgármesternek a város menedzserének kell lennie. Minél több ötletet és javaslatokat kell begyűjtenie és meghallgatnia, majd a legéletképesebbeket és legfrappánsabbakat kell megvalósítani az önkormányzattal karöltve. Meg kell tanulni profi szinten pályázatokat írni. Szükség van fiatal, idegen nyelveket beszélő, művelt munkatársakra is. Külön pályázatkészítő osztályt kellene kialakítani. A polgári társulásokat is be kell vonni a munkába, hiszen a civil szektor erősítése nélkülözhetetlen elem. Fejlesztenünk kell a környezetvédelmet is, akár EU-s forrásokból. Fontos a város és a régió sport- és kulturális életének menedzselése, olyan egyének és csoportok támogatása, akik rendszeresen országos vagy nemzetközi eredményt érnek el. Ennél jobb reklámra nincs is szükség.

Nagy Géza, polgármester (MKP)

1. A munkanélküliséggel függ öszsze a jövő egyik legfontosabb feladata, a város egész területének csatornázása és közművesítése, hogy mihamarább komoly befektetőket tudjunk csalogatni Zselízre. A munkanélküliség enyhítése érdekében továbbá folyamatosan tárgyalunk a gépgyár menedzsmentjével, a volt borfeldolgozó új tulajdonosával, és tervezzük egy új gyümölcs- és zöldségfeldolgozó üzem létesítését is. Ha a városban működő Hefra cégnek sikerülne bővíteni a termékskáláját, az szintén további munkalehetőségeket jelentene. Mindez hosszú távú folyamat, semmit sem lehet máról holnapra megoldani. A jövőben az agroturisztika fejlesztése is döntő lesz, e tekintetben sokat várunk az Alsó-Garam mente, az Ipoly mente és a Dunakanyar községeinek euroré-giójától is, mely társulásnak Zse-líz egyik alapító tagja.

2. Az Esterházy-kastély állagmegóvására eddig a Pro Slovakia Alaptól, az Illyés Közalapítványtól és a Rákóczi Szövetségtől kaptunk pénzt, de saját költségvetésünkből is áldoztunk rá. A műemléket és a parkot semmiképp sem adjuk el, legfeljebb Zselíz számára kedvező feltételekkel bérbe adnánk, de úgy, hogy ott a városnak legyenek reprezentatív helyiségei, koncertterme, vendégszobái. Addig, amíg a teljes felújításra nem sikerül pénzt találnunk, tovább erősítjük az épület biztonságát, új, betörésbiztos, ugyanakkor korhű ablakok kerülnek a régiek helyére és a jövőben a födém tartószerkezetét is felújítjuk.

3. Kedvezően értékelem az új választójogi törvény életbe lépését. A következő négy év tekintetében kedvező starthelyzetben vagyunk, már ami a város adósságállományát illeti, ezt ugyanis szinte teljes mértékben sikerült rendezni. Az infrastruktúra-fejlesztés tárgyában több pályázaton is dolgozunk, remélem, hogy európai uniós forrásokból is jön majd pénz. Jövőre befejezzük a város új, többfunkciós lakásainak építését is. Felújítjuk a Fő teret és környékét. A közvilágítást is esztétikusabbá, korszerűbbé tesszük.

Vojtech Tomašovič, tanár (Smer–SOP–SDĽ)

1. A munkanélküliséget a következő négy évben nem fogjuk tudni felszámolni, ez biztos. Javítanunk kell viszont a kisvállalkozók körülményein, kisebb bérleti és illetékdíjakkal, telkek, épületek kedvező bérbeadásával. Az infrastruktúra kiépítése is fontos, alapot teremtene egy ipari park létrehozására, ez szintén munkalehetőségeket biztosítana. A gépgyár megmentését talán azzal is segítenénk, ha csökkentenénk a városkasszába fizetett illetéket.

2. A kastélyt részleteiben, fokozatosan kell felújítanunk; e célból nemzetközi kulturális és műemlékvédelmi alapoknál is pályáznunk kell. Az épületben egy állandó, város- és régiótörténeti kiállítás is helyet kaphatna, mint a környék központi múzeuma. A kastélyparkot sűrűbben kell ellenőrizni, főleg az éjjeli órákban.

3. Az önkormányzat eddigi munkájával többé-kevésbé elégedett vagyok, ám gyorsabbnak, hatékonyabbnak kell lennie. Én is fontosnak tartom a rendszeres pályázást különböző fejlesztési alapoknál. A kórházzal is kezdenünk kell valamit, legalább annyit, hogy az eddigi ellátás ne szűnjön meg, színvonala ne romoljon tovább. A kórház létfontosságú funkciókkal bír, ugyanis a legközelebbiek is csak 30–40 km-re találhatók. A sürgősségi ellátáson is javítanunk kell. A fiatalságnak teret kell biztosítanunk az önmegvalósításra és a szabadidő eltöltésére, sokkal gazdagabb kulturális és sportkínálattal. Játszótereket mihamarább, a botrányos állapotban lévő buszmegállókat is szebbé, kulturáltabbá kell tenni. (buch)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?