Három kérdés Vágsellye polgármesterjelöltjeihez

Vágsellyén öten indulnak a polgármesteri posztért az önkormányzati választásokon: Tibor Baran, Jaroslav Barcúch, Pavol Kvačkay, Pavol Miček és Szabó Sándor. Mindegyiküknek ugyanazt a három kérdést tettük fel

Kérdések:

1. Miért vállalta a jelölését a polgármesteri tisztségre?

2. Eddigi tevékenysége során milyen szakmai tapasztalatokat szerzett, amelyeket a polgármesteri poszton hasznosítani tudna?

3. Az alább felsorolt területek közül melyeket tartja legfontosabbnak a város polgárai szempontjából, és milyen konkrét lépéseket szorgalmazna ezen területek fejlesztésében: gazdaság, szociális kérdések, kultúra, iskolaügy, foglalkoztatottság, egészségügy, környezetvédelem, esetleg valamely más terület.

Tibor Baran (független)

1. Ebben a városban születtem, itt jártam alapiskolába és itt nőttem fel. A foglalkozásom is többnyire ehhez a városhoz kötött. Itt élek, itt él a családom, a barátaim, az ismerőseim, családommal együtt itt szeretném tölteni életem őszét, ezért nem mindegy, hogy milyen irányba halad ez a város. 1990 után más szempontból is megismerhettem a város életét – mint a városi képviselőtestület pénzügyi tanácsának tagja. Arra a következtetésre jutottam, hogy nem is az anyagi eszközök nagysága a legfontosabb, hanem azok az emberek, akik a városi szervekben az anyagiak felhasználásáról döntenek, ők tartják kezükben városunk jelenének és jövőjének kulcsát. Az utóbbi időben a városi képviselőtestület megbízásából alaposabban megismerhettem a város működési mechanizmusait. Ez alatt az idő alatt arra meggyőződésre jutottam, hogy a közügyek ésszerűbben és hatékonyabban is intézhetők.

2. Felelősségteljesen kijelenthetem, hogy ismerem a város működését. A Városi Lakáskezelő Vállalat igazgatói funkciója mellett mintegy két évig láttam el a városi hivatal elöljárói posztját. Az ipari és kereskedelmi szférában végzett előző munkám során menedzseri tapasztalatokat szereztem, közgazdász vagyok, értek a pénzügyekhez.

3. Mindegyik felsorolt területet egyformán fontosnak tartom a város szempontjából, és biztosan van még több ilyen terület is. Ez elsősorban a gazdasági fellendülésen múlik, és ezen a téren a legfontosabbnak a már jóváhagyott stratégiai gazdasági fejlesztési terv megvalósítását tartom. Csak erős gazdaság mellett lesznek a városnak nagy bevételei, azután határozhatunk ezek megfelelő felhasználásáról azokon a területeken, amelyekhez pénzre van szükség. Az iskolaügy és az egészségügy átalakuláson megy át, a problémák nagyok, az anyagi eszközök szerények. Ezen a területen olyan kompromisszumokra lesz szükség, amelyekkel a meglévő anyagiakat effektíven használjuk fel.

Jaroslav Barcúch (HZDS-KSS-Smer-SNS)

1. Ennek a városnak változásokra van szüksége. Nem mellékes számomra, hogy a jövőben hogyan néz majd ki Vágsellye, és milyen állapotban hagyjuk az utódainkra. Részt veszek a versenyben, és azt szeretném, ha ez egészséges, negatív mellékhatások nélküli verseny lenne. Hogy ne ismétlődjék meg a négy évvel ezelőtti helyzet. Akkor a régió vállalkozóinak szövetsége által támogatott jelölésemet egy bűnvádi feljelentés akadályozta meg. Mindenkit támadtak, aki a jelölésemben segédkezett. A sajtóban is a jelölésem ellen irányuló kampány indult. Mindezért a mai napig senki nem kért tőlem bocsánatot. Máig is azt kérdezem, kinek volt ellenére a jelölésem? Akkor a Duslónak a város fejlesztésére és építésére irányuló igyekezetét úgy forgatták ki, hogy a Duslo hatalmába akarja keríteni a várost. Kérdem én, miért baj az, hogy engem támogattak és ma is támogatnak abban, hogy segítsem a várost ezeknek az előnyöknek a kihasználásában? Mire lenne a Duslónak a város? Nézzék csak meg azokat a városokat, amelyek mögött olyan kolosszus áll, mint a Duslo, és mit tesz az, ha normális, természetes párbeszéd létezik a két szubjektum között. Én szeretnék lenni a garancia arra, hogy a pozitív hatások kihasználásával, további vállalkozói szubjektumok és a lakosok támogatásával megváltozzék a város helyzete és jövője. Azt akarom, hogy a megértés szelleme kerekedjen felül. Számomra nem fontos, ki milyen nyelven beszél. Nem osztom az embereket baloldaliakra és jobboldaliakra. Jövőre ismét emelkedni fognak az energiaárak, a gáz-, a víz-, a villany- a fűtési díjak és drágul a közlekedés. Az áremelés leginkább a nyugdíjasokat és az alacsony bevételű családokat érinti. Csökken az életszínvonaluk. A városnak pedig készen kell állnia, hogy ilyen helyzetekben is a lakosai segítségére legyen. És hogyan segíthetnénk ilyen problémák esetén szociális érzékenység nélkül? Segíteni a polgárokat, megérteni őket, megoldani a problémáikat, fejleszteni a várost és megteremteni a jólétet – ez az én krédóm. Ezért határoztam úgy, hogy indulok a választásokon.

2. Huszonkilenc éve dolgozom a Duslo Rt.-ben, ebből 24 évet különféle vezető posztokon. 1989 decembere és 1999 márciusa között az üzemi szakszervezet elnöke voltam. Több, fejlett gazdasággal rendelkező országban tanulmányozhattam a szociális és nyugdíjrendszert. Ez nagy iskola volt számomra – tanulni és összehasonlítani a nyugdíjrendszert és a menedzselést. Bizonyos ideig a vezérigazgatói irodában dolgoztam, ahol a nyilvánossággal való kapcsolattartás volt a feladatom, az emberi erőforrások osztályát is vezettem. Jelenleg a részvénytársaság szóvivőjeként dolgozom, és a személyi osztály igazgatóját is helyettesítem. Ezek azok a tapasztalatok, amelyeket polgármesterként is kamatoztatni tudnék.

3. A nyugdíjas otthon bővítése, menhely létesítése, több férőhely kialakítása az iskoláskor előtti létesítményekben, a Szentháromság tér felújítása, ipari övezet kiépítése, a munkanélküliséget csökkentő projektek, a parkolási problémák megoldása, a közvilágítás, garázsépítés, a közutak javítása, a város forgalmát tehermentesítő kerülőút, a hőtermelők ésszerű felújítása, új lakások fiatal házasoknak, a iskolaépületek javításai és felszerelésük fokozatos modernizálása, a fürdő újbóli üzembe helyezése, a sport és a kultúra általános támogatása, színjátszó-, folklór- és zenei együttesek támogatása, a játszóterek felújítása, a városi hivatal, a rendőrség, a támogatott szervezetek és városi részesedésű kereskedelmi társaságok támogatása, a közpénzek átlátható felhasználása, a vecsei római katolikus templom befejezése stb. – mindez részét képezi a választási programomnak. A polgárok számára minden terület fontos. Ismerem a helyzetet az iskolaügyben, az egészségügyben, ismerem a lakosok szociális helyzetét, a kultúrával és a sporttal kapcsolatos problémákat, a közpénzek felhasználásával és a környezetvédelemmel kapcsolatos gondokat. Nem lenne helyes valamelyik területet előtérbe helyezni. Számomra mindaz előtérben van, ami a lakosoknak és a városnak fontos. Ésszerűen kell felhasználni minden koronát a város költségvetéséből. Erről szól a választási programom és ez szilárd alapokon áll. Nem tűzök ki magam elé megvalósíthatatlan célokat. Az Új Szó olvasóit is biztosítani szeretném afelől, hogy megválasztásom esetében úgy akarok dolgozni, hogy négy év múlva ne kelljen szégyenkeznem amiatt, amit magam mögött hagyok. Itt élek, itt dolgozom, és továbbra is emelt fővel akarok járni ebben a városban.

Pavol Kvačkay (SDKÚ-MKP-ANO-DS)

1. Azzal a céllal vállaltam a jelölést a polgármesteri posztra, hogy a város erős potenciáljával és lehetőségeivel összhangban dolgozzak a lakosok érdekében. 15 éve lakom ebben a városban, sellyeinek érzem magam. Feleségem és három gyermekem született sellyeiek. Szeretném elérni, hogy a városban nyitottság, együttműködés és tolerancia érvényesüljön. Hogy szebb jövőnk legyen Vágsellyén, olyan projekteket szeretnék megvalósítani, amelyek a város fellendülését szolgálják.

2. A Komenský Egyetem matematika-fizika szakán végeztem 1989-ben. Programozóként dolgoztam, így nagyon közel áll hozzám az informatika, amelyre feltétlenül szükségünk van a társadalom irányításának megkönnyítéséhez. Ám ez lehetetlen az emberekkel való munka nélkül. Szívesen felajánlanám tapasztalataimat, amelyeket egy több mint ötventagú kollektíva irányításában szereztem. A régiók Európa felé haladnak. Ebben tudnék segíteni a tapasztalataimmal és külföldi összeköttetéseimmel.

3. Egyik területen sem érhetünk el fejlődést művelt emberek nélkül. Biztosítanunk kell minden iskola számára a megfelelő műszaki feltételeket, felszereltséget. Elsősorban az informatika és a nyelvek tanítására kell nagy súlyt fektetnünk, de a fiatal egyéniségek kiegyensúlyozott fejlődését sem hanyagolhatjuk el. Támogatni szeretném a szociálisan gyengébb családokból származó tehetséges tanulókat, valamint a diákok rendszeres cseréjét a partnervárosok, a finnországi Kuhmo, a magyarországi Oroszlány, a csehországi Telč és a lengyelországi Konskie iskoláival. A gazdaság terén olyan terveket kell fejlesztenünk, amelyekkel idecsalogatjuk a befektetőket, akik munkát adnak majd az itteni munkanélkülieknek. Csak a perspektivikus munka oldhatja meg a szociális problémákat. Ezen a téren a város feladata lenne, hogy a vállalkozókkal összehangolva ipari parkok létrehozásához szükséges infrastruktúrát építsen ki. Ez azonban lehetetlen a közlekedési problémák megoldása, a várost elkerülő terelőút megépítése nélkül. A kultúra területén támogatni szeretném az autentikus nemzetiségi, de az etnikai kultúrák fejlődését is. Azt szeretném, ha Vágsellye olyan várossá válna, amelynek lakosai büszkék arra, hogy multikulturális városban élnek. A fiatal művészek támogatása természetes dolog kell, hogy legyen. Ki szeretném használni a közterületeket és a középületeket, hogy ott bemutassuk mindazt a kulturális értéket, amit lakosaink alkottak. Mindenképpen meg kell tartanunk a kórházunkat, és támogatnunk kell az idős és magatehetetlen polgártársainkról való gondoskodást. Környezetünket az emberek formálják, ezért már a gyerekeknél kellene kezdeni a környezetvédelemre való nevelést. A szelektív hulladékgyűjtésnek századunkban már természetesnek kellene lennie, éppúgy, mint a városi zöldterületek fejlesztésének.

Pavol Miček (KDH-OKS)

1. Az ember életében néha adódik olyan alkalom, hogy megváltoztassa a szakmai karrierjét, és a közélet más területeibe is beavatkozzék. A jelölési ajánlat a szakmai karrierem megváltoztatása idején ért, és döntő befolyással volt a választásomra.

2. Több mint húszéves orvosi praxisom alatt városunk lakosainak nagy részét megismerhettem, akik nemcsak egészségi problémáikkal, de mindennapi gondjaikkal is gyakran megkerestek. Több munkahelyen dolgoztam itthon és külföldön, az eközben szerzett gazdag tapasztalataimat és összeköttetéseimet jól tudnám kamatoztatni a munkám során.

3. Nem értek egyet a kérdés megfogalmazásával. Huszonötezer lakos közül egy adott pillanatban mindenkinek más és más lehet a legfontosabb. Minden általánosítás magában hordozza a meg nem értés veszélyét. Bizonyára mindannyian jól ismerjük a következő mondást: „Az emberiség legnagyobb értéke az egészség”. Ám az alkotó emberi potenciál hiányában is megszűnne létezni az ember, ugyanígy az iskolaügynek, a kultúrának, a környezetvédelemnek is megvan a maga fontossága a mai konzumtársadalomban. Mindezt csak régiónk jól működő piacgazdasága mellett, az itteni lakosok közös felelősségvállalásával és együttműködésével lehet fejleszteni.

Szabó Sándor (független)

1. Elhatározásom abból ered, hogy úgy éreztem, segítenem kell városunknak és ezzel együtt szűkebb régiónknak, amelyben Vágsellye jelentős helyet foglal el. Ha lehetőséget kapok, és a lakosok a választásokon nekem szavaznak bizalmat, olyan feltételeket igyekszem majd teremteni, hogy a városban és a régióban is emelkedjen az életszínvonal. Hiszek a helyi szinten érvényesülő polgári elvekben, amelyek hozzásegítenek a város és a régió problémáinak megoldásához. Ez azt jelenti, hogy helyi szinten a közvetlenül választott közigazgatási dolgozók rátermettsége és felelősségteljes hozzáállása a meghatározó, mert a saját problémáinkat saját magunknak kell megoldanunk. Érzem, hogy ehhez fokozatosan megérik a helyzet, és hogy az elkövetkező időszakban nagyon fontos szerepe lesz a közvetlenül megválasztott képviselőknek és egyéniségeknek.

2. A legerősebb motivációm valóban az, hogy segíteni kell a városnak és a régiónak. Eddigi tapasztalataim is ezt mutatják. Első és leglényegesebb tapasztalatomat abból merítem, hogy 1990 és 1994 között én voltam városunk első polgármestere. Ez az önkormányzatok létrehozásának időszaka volt, amikor létrejöttek az önkormányzati demokrácia alapelemei, és ekkor kellett megoldanunk a központi irányítási rendszerről a decentralizált irányítási rendszerre való transzformálódás kérdéseit. Városunkban létrehoztuk az irányítás új rendszerét, új víziók és tervek születtek, új gazdasági viszonyok alakultak, és beindítottuk ezek megvalósítását. Ezzel egy időben természetesen teljes mértékben biztosítanunk kellett a város mindennapi életének működését, a közhasznú tevékenységet, és természetesen a város életével kapcsolatos sok más kérdést. Ezek hatalmas, semmi mással nem helyettesíthető tapasztalatok. Mindezek ellenére megbízatási időszakom leteltével erős szükségét éreztem, hogy tapasztalataimat olyan téren is bővítsem, amit az önkormányzati munka nem adhatott meg, mégpedig a magánvállalkozás terén. Úgy éreztem, hogy az önkormányzat döntései nagyban befolyásolják a magánvállalkozások fejlődését, és nehezen elképzelhető, hogy olyan területeket érintő kérdésekben is döntenünk kellett, amely területen nem rendelkeztünk elegendő személyes tapasztalattal. Ezért döntöttem úgy, hogy aktívan bekapcsolódom ebbe a folyamatba. Ennek eredményeképpen ma elmondhatom, hogy nagyon értékes tapasztalatokat szereztem elsősorban a marketing, a menedzsment és az emberi kapcsolatok, a kommunikáció terén. Érzem, hogy az említett két területen szerzett személyes tapasztalataimat egyesíteni tudom, és jól kamatoztathatom a polgármesteri poszton a város és a régió javára.

3. A jelenlegi időszakban a gazdaságot tartom a legfontosabbnak, amely a foglalkoztatottság növelését, új munkahelyek megteremtését hozhatja. Ezt bizonyítja a 20 százalék körüli munkanélküliség is. Minden más területen csak akkor érhetünk el eredményeket, ha erős gazdasági alapokra helyezzük a várost. Ezért nagyon gyorsan arra fogok törekedni, hogy a városba beruházások jöjjenek, hogy új gazdasági egységek létesüljenek, hogy az emberek dolgozhassanak, és megélhetést biztosíthassanak a családjuknak. Ennek konkrét formája az ipari parkok létesítése lenne. Mindezt természetesen az ökológiai követelmények teljesítése mellett kell elvégezni. Nem engedhetünk meg olyan tevékenységet, amely tovább szennyezné a már amúgy sem a legideálisabb állapotban lévő környezetet. Az iskolaügyben és az egészségügyben, miután a hatásköröket az önkormányzatra ruházták át, felelősségteljesen meg kell határoznunk az igazgatási feltételeket, ki kell dolgoznunk az önkormányzatiság elvén alapuló igazgatás alapelveit. (gl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?