<p>Most már biztos, hogy három jelölt indul a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnöki posztjáért, tegnap ugyanis lezárult a jelöltállítási időszak. A jelenlegi elnök, Štefan Harabin mellett két bírónő, Zuzana Ďurišová és Jana Bajánková indul a május 19-i választáson.</p>
Harabinnak két ellenfele lesz
Štefan Harabin a Legfelsőbb Bíróság bírói tanácsával jelöltette magát, miközben az LB több bírója is tiltakozott a jelölése ellen. Harcba száll a posztért Zuzana Ďurišová, az LB bírója, őt a Nyílt Igazságszolgáltatásért civilszervezet jelölte. Harabin éles kritikusának számít, szerinte ugyanis az LB jelenlegi elnöke alkalmatlan a posztra, mivel befolyásolja a hatáskörébe tartozó bírók munkáját.
Tomáš Borec igazságügyi miniszter tegnap az utolsó pillanatig lebegtette, hogy kit indít az LB elnöki posztjáért folyó versenyben, végül délután bejelentette, hogy az LB egyik tagját, Jana Bajánková bírónőt jelöli. „Bajánková bírónő a polgári jogi bírói tanács elnökeként bizonyította a szükséges menedzseri képességeit” – indokolta a jelölést tegnap Borec. Szerinte Bajánkovának reális esélye van arra, hogy elnyerje az LB elnöki pozícióját.
Harabin jelölését tegnap megerősítette a hozzá lojális bírói szervezet, a Szlovákiai Bírók Szövetsége (ZSS) is. Dana Bystrianská, a ZSS elnöke azzal indokolta a jelölést, hogy Harabin már a múltban is bizonyította, hogy kategorikus álláspontot képvisel. Harabin jelölése ellen azonban tiltakozott az LB 13 bírója. Azt kifogásolják, hogy Harabin jelölését úgy állította be az LB bírói tanácsa, mintha az a teljes testület véleményét jelentené, pedig szerintük Harabint csak egy szűk bírói kör támogatja, akik személyes kapcsolatot ápolnak vele. Az elnököt május 19-én választja meg az Igazságszolgáltatási Tanács, amelynek ugyancsak Štefan Harabin az elnöke. Igaz, itt az államnak 50 százalékos szavazati joga van, a 18 tagból ugyanis 3–3 tagot a kormány, a parlament és a köztársasági elnök jelölt. A másik kilenc tagot a bírók választották.
Lucia Žitňanská (Híd) volt igazságügyi miniszter szerint Tomáš Borec igazságügyi miniszter felelőssége, hogy ki lesz az LB elnöke. „Borec miniszter úr felelőssége nem szűnik meg azzal, hogy megnevezi jelöltjét a Legfelsőbb Bíróság elnöki posztjára, hanem csak annak megválasztásával” – jelentette ki Žitňanská. A Híd parlamenti képviselője szerint nagy a tétje a Legfelsőbb Bíróság elnökválasztásának, hiszen ő lehet egyúttal az Igazságszolgáltatási Tanács elnöke is és ezzel rá hárulhat a szlovákiai bírák általános átvilágításának kötelessége is. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.