<p>A világhálón bárki hozzájuthat egy gépjármű tulajdonjogát igazoló okirathoz, a jármű törzskönyvéhez. Csak a Google keresőn több tucat ilyen hirdetést találni.</p>
Hamis okmányok tárháza a világháló - kipróbáltuk
Az eladók név nélkül beismerik, hogy az így megvásárolt okmánnyal könnyen lehet legalizálni a lopott autókat, mindez csak pénz kérdése.
Ráadásul akadnak olyan esetek is, amikor az illető az okiraton kívül olyan rendőrökre is elérhetőséget biztosít, aki elintézik a gépjármű legalizálását. Mindezt a gyakorlatban is kipróbáltuk, hogy kiderítsük, valóban ilyen könnyű a lopott autó legalizálása.
Zökkenőmentes bejegyzés
„Nézze, 20 000 koronáért eladom, az nem egész 1000 euró egy törzskönyvért. Ennél jobb árat aligha tudna találni” – válaszolta érdeklődésünkre az egyik hirdető. És nem ez volt az egyetlen ilyen ajánlat, további 5 próbálkozásunkra hasonló választ kaptunk: nem gond elintézni, csak fizetni kell. Ráadásul az is mindegy, milyen kerületből, vagy járásból származnak. „Teljesen mindegy, máshonnan is könnyen el lehet intézni” – mondta a férfi.
Ha valaki hozzájut egy lopott autóhoz, és megveszi hozzá a szükséges iratokat is, nem tudja legalizálni, ugyanis a gépkocsi gyártási száma különbözik a törzskönyvön feltüntetett számtól. A világhálón okmányokat árusító személyek viszont ezt sem tartják leküzdhetetlen akadálynak, szerintük az autó gyártási számát könnyen át lehet írni úgy, hogy egyezzen az okiraton olvasható számjeggyel. Ami viszont ettől is érdekesebb az az, hogy az illető egy „kiegészítő szolgáltatást” is ajánlott az okiratbizniszhez: olyan rendőrt, aki bizonyos illetékért hajlandó lesz nem észrevenni a módosított számokat. „Ezt is el lehet intézni. Manapság már gyakorlatilag mindent el lehet intézni, persze kérdés, hogy mennyi pénzt tudnak befektetni az üzletbe” – tette hozzá az eladó.
A rendőrség hallgat
A törvényellenes ügyintézésre nem egész fél évvel ezelőtt figyelmeztette a rendőrséget és a belügyminisztériumot egy kereskedelmi televízió stábja. A vizsgálatot azóta nem sikerült lezárni, érdemleges eredményre sem jutottak. „A rendőrség továbbra is nyomoz az ügyben, amint valamilyen konkrét, releváns információ birtokába kerülünk, megkezdjük a büntetőjogi eljárást” – olvasható a hatóságok sajtónyilatkozatában.
S azt, hogy nem egyedi és ritka esetről van szó, a rendőrség is beismeri. Februárban például egy 43 éves pozsonyi férfi ellen indítottak eljárást, lopott autók legalizálásának és okirat hamisításnak megalapozott gyanújával.
A férfit úgymond munka közben tartóztatták le egy fővárosi lakótelepen található garázsban, ahogy éppen egy lopott BMW X5 gyártási számát próbálta módosítani. A hatóságok azt sem tartják kizártnak, hogy a garázsban a múltban több lopott autót sikerült legalizálnia a tettesnek. Bár a gyanúsított elsősorban a Pozsonyi kerületben tevékenykedett, a rendőrség szerint kapcsolatai egész Szlovákiára kiterjedtek. Tatiana Kurucová pozsonyi kerületi rendőrszóvivő szerint a garázsban egy másik, szintén lopott BMW X6-os gépkocsit találtak, az illető lakásán pedig számos hamisított okiratra bukkantak.
A bíróságok az említett bűncselekményekért legkevesebb 8, legtöbb pedig 12 évig terjedő szabadságvesztésre ítélhetik az elkövetőket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.