Hajógyár - Marek a kormánytól kért segítséget

Komárom/Pozsony |

<p>A kormányhoz fordult segítségért Komárom vezetése a megszűnés szélén álló komáromi hajógyár érdekében - jelentette be Anton Marek polgármester sajtótájékoztatón pénteken.</p>

A régió egyik legnagyobb munkaadójának számító hajógyár vezetése, hétfőn, előzetes intézkedésként kérvénnyel fordult a helyi foglalkoztatási hivatalhoz egy esetleges csoportos létszámleépítés ügyében. Ha a vállalatnak nem sikerül megoldania a problémákat az elbocsátás a cég mind a 300 alkalmazottját érintheti. "Két-három hónapon belül eldől sikerül e megoldani a vállalat gondjait" - nyilatkozta a helyzettel kapcsolatban az MTI-nek kedden Peter Bulla, a vállalat vezérigazgatója.
Komárom vezetése az ügy kapcsán először a Nyitra megyei önkormányzatot valamint a Szlovákiai Városok és Falvak Társulását (ZMOS) szólította meg, hogy azok segítsenek tolmácsolni a hajógyár gondjait a kormány felé. A város vezetése végül Iveta Radicová kormányfőhöz fordult segítségért, akit Anton Marek polgármester tájékoztatott a fennálló helyzetről.
"Remélem a kormány fontolóra vesz minden lehetőséget, és a pénzügyminisztérium mentőövet dob nekünk" - jelentette ki Anton Marek. Rámutatott: soha nem látott szintre nőhet a munkanélküliség a régióban a dél komáromi Nokia nemrégiben bejelentett elbocsátásai és a hajógyár bezárása esetén, akár a 24 százalékot is elérheti.
A vállalat problémáinak hátterében az áll, hogy a hajógyár vevőinek gondjai vannak a megrendelt hajók finanszírozásához szükséges lízingek biztosításával. A hajógyár vezetése az ügyben több szlovákiai bankkal is tárgyal, de egyelőre eredménytelenül. Következő lépésként egy állami pénzintézethez, az Eximbankához fordult a vállalat, de ott sem kapott segítséget.
"Azonnali cselekvésre van szükség, ha el akarjuk kerülni az elbocsátásokat" - mutatott rá a polgármester. Hozzátette: Amennyiben a hajógyárat be kell zárni, az a 289 állandó alkalmazott mellett, közel 250 vállalkozói vagy megbízatási alapon bedolgozó munkavállalót is érint.
A komáromi hajógyár több mint 110 éves múltra tekint vissza. A nagyvállalat amelynek két évtizede még közel négyezer alkalmazottja volt, elsősorban a teherszállító hajók gyártásával és javításával foglalkozik. Akkoriban évi 13-14 hajó készült el az üzemben.
A vállalat, 1992-től állami tulajdonú részvénytársaságként működött, majd Csehszlovákia szétválásától Szlovákia egyetlen hajógyáraként üzemelt. Később több lépésben privatizálták. Az alkalmazottak számát az elmúlt években folyamatosan csökkentették. A legutóbbi tömeges elbocsájtásra 2011 őszén került sor, akkor közel 200 dolgozót bocsátottak el. Alkalmazottainak jelentős része a régió magyar lakosságának köréből került ki.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?