GLOBSEC: tovább nőtt a nyugatbarát tábor, de alig félünk az oroszoktól

A pozsonyi GLOBSEC biztonságpolitikai fórumot idén is Andrej Kiska államfő nyitja meg. TASR-felvétel
Pozsony |

Holnap kezdődik Pozsonyban a GLOBSEC nemzetközi biztonságpolitikai fórum. A szervezők által nyilvánosságra hozott kutatás szerint Szlovákia polgárainak 71 százaléka az EU-ban szeretne maradni, 10 százalékuk inkább a Keletet választaná a Nyugat helyett.

A GLOBSEC hét uniós tagállamban, Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában, Magyarországon, Ausztriában, Romániában és Bulgáriában készíttetett közvélemény-kutatást, például azt vizsgálta, hogy a lakosság inkább a Kelethez, vagy a Nyugathoz tartozónak érzi-e magát. Szlovákiában 23 százalék mondta, hogy az ország a Nyugat, 10 százalék pedig azt, hogy a kelet része, 46 százalék úgy látja, valahol a kettő között van. A felmérésből azonban az is kiderült, hogy folyamatosan növekszik azoknak a száma, akik az unióból való esetleges kilépési népszavazáson az EU-ban maradásra voksolnának. 2017-ben 59 százalék, 2018-ban 66 százalék, 2019-ben pedig már 71 százalék szavazna az unióban maradásra.

Kelet vagy nyugat?

A kutatáshoz csatolt elemzés szerint Szlovákia geopolitikai és kulturális irányultsága némileg közeledett a nyugathoz. Ugyan 46 százalék válaszolta, hogy az ország valahol Kelet és Nyugat között helyezkedik el, de ez 10 százalékkal kevesebb, mint egy éve. Azoknak az aránya, akik Szlovákiát egyértelműen a Kelethez sorolják, egy év alatt 4 százalékkal csökkent. Az elemzés kiemeli, Szlovákia ugyan továbbra is a NATO egyik gyenge láncszeme, de a lakosság körében fokozatosan nő a transzatlanti szövetség támogatottsága. Jelenleg 56 százalék támogatja az ország NATO-tagságát. A tanulmány szerint a környező államokhoz képest mégis kimagaslóan sok, 41 százalék azok aránya, akik szerint az Egyesült Államok veszélyt jelent az országra. A GLOBSEC elemzői ezt az egykori kommunista propaganda továbbélésével és a modern dezinformációs kampányok hatásával magyarázzák. 

Velünk élő mečiarizmus

Katarína Klingová, a GLOBSEC elemzője elmondta, az elmúlt évhez képest 21 százalékról 23 százalékra növekedett azon szlovákiai válaszadók száma, akik az országot a Nyugathoz tartozónak gondolják. Hozzátette, idén 46 százalék látja Szlovákiát valahol Kelet és Nyugat között, de ez a szám tavaly 53 százalék volt. Az elemző ezt a viszonylag magas értéket elsősorban a 90-es évek mečiarizmusából visszamaradt elképzelésekkel magyarázta, amikor az ország vezetése valamiféle Kelet és Nyugat közti híd szerepet szánt Szlovákiának. Klingová szerint a mai politikai vezetők egy része már inkább a Nyugathoz tartozást hangsúlyozza, ez okozhatja ennek a vélekedésnek a fokozatos háttérbe szorulását.

A pánszlávizmus öröksége

A GLOBSEC kutatásából kiderült, Szlovákiában 26 százalék gondolja úgy, hogy Oroszország veszélyt jelent. Ez a hét vizsgált ország közül a második legalacsonyabb érték, csak Bulgáriában érzik kisebb fenyegetésnek Moszkva befolyását. Klingová ezt többek közt a pánszlávizmus 19. századi eszméjével magyarázta, de hozzátette, az erős Oroszország elképzelésének, amelyre Szlovákia támaszkodhatna, sosem volt valóságalapja. Az elemző szerint a magasrangú köztisztviselők moszkvai látogatásai is Oroszország békés képét erősítik.

Nő az EU támogatottsága

A hét országban végzett felmérés összesítése alapján a GLOBSEC elemzői megállapították, az euro-szkeptikus erők növekedése ellenére az unió támogatása az egész régióban növekszik. Ezzel együtt a hét ország polgárai gyakran úgy érzik, hogy az EU-t a nagy tagállamok irányítják, míg ők nem tudnak beleszólni a fontos dolgok alakításába. A kutatás szerint a régió lakosságának túlnyomó többsége azt gondolja, a média és a civil szervezetek munkája fontos a demokratikus társadalom számára. Még annak ellenére is így látják, hogy a populista politikai szubjektumok gyakran pont a sajtót és a civil szervezeteket támadják. A hét országban megkérdezett válaszadóknak hozzávetőlegesen 70 százaléka kulcsfontosságúnak látja a NATO-t az országa biztonsága szempontjából. Ugyanakkor 40 százalékuk egy európai hadsereg felállítását is támogatná, amely kiválthatná a NATO szerepét. A válaszadóknak csak a 35 százaléka gondolja úgy, hogy országa egyértelműen a Nyugathoz tartozik. A V4-es országokra jellemző, hogy a megkérdezetteknek nagyjából a fele valahol Kelet és Nyugat között szeretne elhelyezkedni. Mindezek ellenére a hét ország polgárainak többsége az EU értékeivel azonosul.

Pozsonyra figyel a világ

A GLOBSEC-fórum holnap kezdődik és szombatig tart. A konferenciát a köztársasági elnök, Andrej Kiska nyitja meg. A meghívott több mint 100 előadó között szerepel Michel Barnier, az unió brexitügyi főtárgyalója, Bajnai Gordon korábbi magyar miniszterelnök, Mikuláš Dzurinda, Szlovákia korábbi kormányfője, a cseh, a magyar, a lengyel, a lett, a koreai, a bolgár, az albán, a jordániai és a szlovák külügyminiszter, de az Arab Emirátusok külügyi tárcavezetője is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?