Gál: Kotlebáékat el kell szigetelni

<p>A Híd parlamenti képviselőit koalíciós partnerként köti a koalíciós szerződés. A képviselők munkájának irányításáért, az egyezségek parlamentben történő betartásáért a parlamenti frakció vezetője a felelős. Gál Gáborral, a Híd frakció-vezetőjével beszélgettünk.</p>

Koalíciós frakcióvezetőként mi lesz a dolga?

A legfontosabb a szavazatok biztosítása a kormányjavaslatokhoz. Ehhez nagyobb fegyelemre lesz szükség, mint amikor ellenzékben voltunk. Jobban figyelni kell az egyeztetésre, ha például más politikai esemény is lesz a parlamenti ülések alatt, akkor a szavazás élvez elsőbbséget. Figyelni kell arra is, hogy a kiküldetéseket összehangoljuk a parlamenti ülésekkel. Ez vonatkozik a bizottsági ülésekre is.

Hogyan működik az egyeztetés a koalíciós frakciók között?

A házbizottság ülései előtt egyeztetünk frakcióvezetői szinten, de folyik egyeztetés pártelnöki szinten is. Most alakul ki annak a gyakorlata, hogy melyik lesz a legjobb fórum az egyeztetésekre.

Elvárják a miniszterektől is, hogy személyesen tájékoztassák a fontosabb törvénytervezeteikről a frakciót?

Biztosan, ilyen egyeztetésre a korábbi kormánykoalíciók alatt is volt példa. De gyakran maguk a miniszterek ajánlják fel, hogy elmagyarázzák a kormány elképzelését. Így a képviselők is jobban hozzá tudnak szólni a javaslatokhoz, még akár azelőtt, hogy azok a parlamentbe kerülnének.

A koalíciós szerződés részletesen foglalkozik azzal, hogy mit nem szabad a koalíciós pártoknak. Például nem támogathatnak ellenzéki bizalmatlansági indítványt, de nem támogathatnak ellenzéki javaslatokat sem más koalíciós partner kárára. Nem túlságosan szigorú ez a szabályozás?

Ez teljesen normális szabály, minden kormány idején így volt. Ezt gyakorlatilag akkor is be kellene tartani, ha nem lenne írásban. A kormánytöbbséget biztosítani kell. A koalíciónak tartania kell magát az egyezségekhez, még akkor is, ha ez nem mindig kellemes.

Készítenek elő képviselői törvényjavaslatokat is, vagy a törvények előkészítését teljes mértékben a kormányra bízzák?

Nem tartom kizártnak, hogy lesznek képviselői javaslatok is, de a kormányzati háttérapparátus által készített törvényjavaslatok színvonalasabbak, kisebb a veszélye annak, hogy hiba marad a javaslatban. Az előző ciklusban többször is előfordult, hogy a smeres képviselők által benyújtott, majd elfogadott törvények hibásak voltak. A képviselői javaslatokhoz is ugyanúgy biztosítani kell a többséget, mint a kormányjavaslatokhoz. A kormánypártok képviselőinek a javaslatait sem támogatják automatikusan a pártok.

A koalíciós szerződés azt is kimondja, hogy az ellenzéki javaslatokat csak akkor támogathatja koalíciós párt képviselője, ha ebben egyetértés alakult ki a pártok között. Nem okoz feszültséget a frakcióban, hogy ezeket a javaslatokat nem lehet megszavazni akkor sem, ha a képviselő egyetért velük?

Ez a probléma már az ülés első napján előkerült, mondhatnám, a pudingot már megkóstoltuk. Próbáltunk egyes individuális ellenzéki kéréseknek megfelelően alakítani a bizottságok összetételén, de mivel nem született egyezség, ezért nem szavaztuk meg az ellenzék javaslatait. Tartottuk magunkat ehhez az állapothoz. Voltak köztünk néhányan, akik igennel szavaztak volna, de nem lehetett. Aki a koalíció tagja, annak tudnia kell, hogy a közös érdekeket, a közös álláspontot kell képviselnie. Lehet majd olyan helyzet, hogy a Smernek vagy az SNS-nek sem fog tetszeni a mi javaslatunk, ennek ellenére meg kell majd szavazniuk.

A korábbi ciklusban a Híd is gyakran bírálta a Smert, hogy szinte egyetlen ellenzéki javaslatot sem támogattak, sőt olyan is előfordult, hogy fél év múlva a korábbi ellenzéki javaslatot sajátként benyújtva fogadták el. Most a koalíciós szerződés lehetőséget ad – koalíciós konszenzus esetén – ellenzéki javaslatok támogatására. Képes lesz ez a koalíció támogatni jó ellenzéki javaslatokat?

Remélem, hogy így lesz, mert erre valóban van lehetőség. Tény ugyanakkor, hogy négypárti egyetértés kell. Olyan lehetőséget is látok, hogy a koalíciós képviselők szabad kezet kapnak majd egyes esetekben. Szerintem nem fog túl gyakran előfordulni, de nem tartom kizártnak, nem látom az okát, hogy egy jó ellenzéki javaslatot elutasítsunk.

Ez elég sovány ígéret. Ellenzékiként biztosan többet kérne a kormánykoalíciótól.

Mindig figyelembe kell venni a költségvetés lehetőségeit is: ha nincs rá pénz, akkor a jó ötleteket sem lehet megvalósítani. Az ellenzéki javaslatok esetében azonban van egy kizáró ok: ha Marian Kotleba pártja terjeszti be, akkor semmi szín alatt nem támogatjuk. Az ő politikai ideológiájukat ilyen módon sem akarjuk legitimizálni.

Kotleba képviselői – egy bizottság kivételével – nem jutottak bizottsági elnöki és alelnöki poszthoz sem. Milyen politikát folytat majd a koalíció vagy a Híd frakciója Kotleba pártjával szemben?

Egyelőre még kevés a konkrét tapasztalatunk Kotlebáék képviselőivel. A házbizottságban jelen vannak ugyan, de eddig nem szólaltak meg. Számomra meglepő volt, hogy az ellenzék – miután megkapták az elosztható bizottsági helyeiket, amivel elégedettek is voltak – leült tárgyalni Kotlebáékkal. Megrökönyödtünk, amikor megtudtuk, hogy hat alelnöki posztot kínáltak fel nekik, vagyis együttműködnek velük. A német parlamentekben, a szövetségiben és a tartományi parlamentekben egyaránt, tudomásul veszik, ha a szélsőségesek is mandátumot szereznek, de ezzel lezárul az együttműködés velük, a javaslataikat nem támogatják, elszigetelik őket. Azzal a párttal nem lehet együttműködni, amelynek vezetője egyperces néma csendet javasolt Jozef Tiso kivégzésének évfordulóján, akit háborús bűnösként ítéltek el, és aki 70 ezer szlovákiai zsidó haláláért felel.

Tehát mindenféle együttműködést kizárnak Kotlebáékkel.

Mi, a Híd teljes mértékben kizárjuk az együttműködést velük. A többi koalíciós pártnak is nagyon hasonló a véleménye, és az ellenzék többsége is hasonlóan vélekedik. Nem tudom még, hogy születik-e valamilyen hivatalos megegyezés abban, hogy a többi párt is teljesen elszigeteli őket. Most már az SaS véleménye is módosulni látszik, kezdetben ugyanis azt mondták, hogy Kotlebáék „jó” javaslatait megszavazzák. Kérdéses Boris Kollárék álláspontja, akik egyelőre még bizonyos mértékben partnernek tartják őket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?