Gál Gábor parlamenti képviselőt a vagyon eredetéről szóló törvénytervezetről

Az MKP-t az a bírálat érte a sajtóban, hogy tagjai igyekeznek „kiherélni” a gyanús vagyonok eredetét firtató törvénytervezetet, amely hamarosan második olvasatban kerül a parlament elé.

Az MKP-t az a bírálat érte a sajtóban, hogy tagjai igyekeznek „kiherélni” a gyanús vagyonok eredetét firtató törvénytervezetet, amely hamarosan második olvasatban kerül a parlament elé. Hogyan magyarázná ezt a helyzetet?

A törvény céljával természetesen egyetértünk, de nem szeretnénk, ha a polgárok felesleges zaklatásnak lennének kitéve az állam részéről. A törvény több pontját a civil szervezetek is támadták, mert jelenlegi formájában szerintük is súrolja az alkotmányosság határát. Olyan módosításokat próbálunk keresztülvinni, hogy ne kezdődhessen boszorkányüldözés, ne robbanjon ki „feljelentgetősdi” az országban.

Ön szerint hogyan lehetne ennek elejét venni? Vannak, akik azt mondják: vagy radikálisan lép a parlament, vagy nem is érdemes foglalkozni a dologgal.

Mondok egy konkrét példát. Bár a törvényben szerepel, hogy névtelenül nem lehet feljelentést tenni, én ezt nagyon egyszerűen meg tudom kerülni. Csak felütöm a telefonkönyvet, kinézhetek belőle egy nevet és címet, aláírom és elküldöm a levelet, így névtelenül jelentettem fel valakit. Ezért inkább azt szorgalmazzuk, hogy magánszemélyek helyett csak az állami szervek tehessenek feljelentést, hiszen a közigazgatás is sok esetben tud az illegálisan szerzett tulajdonról. Több más dologban is pontosítást javaslunk, ilyen például a bizonyítási teher vagy az óvadékba helyezett pénz sorsa. Fontos továbbá, hogy a természetes személyek nem kötelesek eltenni a számlákat. A törvény nem kötelez arra, hogy ha valaki építkezik, minden számlát meg kell őriznie. ĺgy aztán, ha ellenbizonyítania kellene vagyona eredetét, nem biztos, hogy dokumentálni tudná, mit menynyiért vett.

Az MKP tehát finomításokat akar eszközölni a törvénytervezetben?

Igen, de a koncepciót illetően is vannak kifogásaink, ilyen például a pénz öt évre való letétbe helyezése. Ha mondjuk valakinek ingatlana van, ám készpénze nincs, és nem tudja bizonyítani vagyona eredetét, a végrehajtó eladhatja az ingatlant, mivel az óvadékot csak készpénzben lehet letenni. Ha az illetőnek öt év után sikerül bizonyítania, hogy legálisan jutott vagyonához, a házát már nem adja vissza senki. Az ilyen eseteket szeretnénk megelőzni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?