Függetlenebbé tennék a rendőrséget

Pozsony. Lassan körvonalazó-dik, miként akarja Robert Ka-liňák belügyminiszter módosí-tani a rendőrség vezető képvi-selőinek kinevezését, és nö-velni a rendőrség független-ségét.

Pozsony. Lassan körvonalazó-dik, miként akarja Robert Ka-liňák belügyminiszter módosí-tani a rendőrség vezető képvi-selőinek kinevezését, és nö-velni a rendőrség független-ségét. A javaslatot már a koalíciós partnerei elé terjesztette, Lucia Žitňanská (Híd) igazságügyi miniszter jelezte, több pontban még egyeztetni akar.

A belügyminiszter a kormány ülése után a héten kijelentette, hogy ha csak rajta múlna, semmit sem változtatna a rendőrségen és a rendőrség munkáját ellenőrző osztályon, mert meggyőződése, hogy jól végzi a munkáját. Elismerte, hogy a változásokat a koalíciós partner nyomására nyújtotta be.

Kikényszerített változás?

A Híd képviselői hónapok óta figyelmeztetnek arra, hogy módosítani kell például a rendőrfőkapitány kinevezésének módját, s függetlenné kell tenni a rendőrök munkáját ellenőrző osztályt. „Ebben az esetben el kell ismernem, hogy koalíciós kormányban vagyunk, én konszenzusra törekvő politikus vagyok, aki azon van, hogy teljesítsük a kormány programnyilatkozatát” – mondta Kaliňák. Ugyanakkor elutasította azokat a felvetéseket, melyek szerint a módosítások kidolgozása azért tartott volna ilyen sokáig, mert nem ért egyet ezekkel a változásokkal. Mint mondta, minőségi javaslatot akart az asztalra tenni, s nem ijedt meg a Híd képviselőinek erre a hétre tervezett sajtótájékoztatójától, amelyen saját javaslatokat akartak bemutatni a témával kapcsolatban. Gál Gábor és Martin Fedor azután törölték a sajtótájékoztatót, miután kiderült, hogy Kaliňák javaslata már Žitňanská asztalán van.

Továbbra is érvényes, hogy a belügyminiszter tervezete még csak munkaváltozat, egyes részeit módosíthatják, más passzusai viszont már változatlanok maradnak.

Nyilvános meghallgatás

A koalícióban állítólag egyezség született arról, hogy a rendőrség munkáját ellenőrző osztály főnökét, illetve az országos rendőrfőkapitányt a jövőben a kormány nevezné ki, előtte a jelölteket a parlament védelmi bizottsága hallgatná meg. „Az volt az egyik követelésünk, hogy a jelöltek nyilvános és transzparens meghallgatáson, válogatáson essenek át” – mondta Žitňanská, aki szerint ezáltal erősödhet a rendőrséget ellenőrző szervnek, és magának a rendőrségnek a függetlensége. A rendőrfőkapitányt és az ellenőrző szerv főnökét jelenleg a belügyminiszter nevezi ki és váltja le. „Gratulálok a következő belügyminiszternek, amiért már nem fogják őt faggatni a rendőrség tevékenységével kapcsolatos kérdésekkel, mivel ezek már irrelevánsak lesznek” – kommentálta ezeket a változásokat Kaliňák. Arra a kérdésre azonban nem akart válaszolni, hogy a módosítások hatályba lépése után leváltja-e az országos rendőrfőkapitányt, Tibor Gašpart.

A koalíció abban is megegyezett, hogy a rendőrök által elkövetett bűncselekményekkel már csak a Főügyészség fog foglalkozni. Ezen bűntettek kivizsgálására három – egy Nyugat-, egy Közép- és egy Kelet-Szlovákiára specializálódó – osztályt hoznának létre a Főügyészségen. Kaliňák javaslata szerint ezen osztályok határozatait még a Főügyészség is megvizsgálná. „Ez hozzájárulhat ahhoz, hogy a kényes ügyeket többé ne söpörjék a szőnyeg alá” – fűzte hozzá a belügyminiszter. Kérdéses, hogy a specializált osztályok kompetenciájába csak a rendőrség fog tartozni vagy a fegyveres erők is. Az ellenzék ezt a módosítást bírálja, a rendőrök bűncselekményeinek kivizsgálására egy teljesen független és önálló szerv létrehozását javasolja. Az SaS szerint ugyanis az ügyészségnek úgyis a rendőrök fogják készíteni az egyes eljárásokhoz az alapanyagot, így a függetlenség a továbbiakban is megkérdőjelezhető lesz.

Hol lesz a panasziroda?

Nem egyértelmű, ki foglalkozzon a rendőrség munkájára beérkezett panaszokkal, s hogyan lehet majd elérni, hogy az állampolgárok panaszait ne söpörjék le az asztalról. A Híd kezdettől fogva azt akarja, hogy a rendőrséget ellenőrző osztály munkáját a parlament védelmi bizottsága is ellenőrizze, ám azt, hogy milyen mértékben lehetne beleszólása a munkájába, s mi mindenről dönthetne, még nem tudni.

A parlament tavasszal vitathatná meg a szóban forgó módosításokat, s ha megszavaznák, jövő január 1-jétől lépnének hatályba az új szabályok. (dem, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?