Fordulatot hozhat a választás

Washington. A demokraták el-nökjelölt-aspiránsai közül Bernie Sanders, a republiká-nusoknál John Kasich nyerte a New Hampshire-i előválasztás első voksolását Dixville Notchban.

Washington. A demokraták el-nökjelölt-aspiránsai közül Bernie Sanders, a republiká-nusoknál John Kasich nyerte a New Hampshire-i előválasztás első voksolását Dixville Notchban. Hagyomány, hogy az amerikai elnökjelölt-vá-lasztások első előválasztásá-nak helyszíne New Hampshi-re, és ott is a Dixville Notch.

A hagyomány szerint a kanadai határ melletti hegyi falura, Dixville Notchra érdemes figyelni, ugyanis állítólag aki itt győz, az lesz a pártja elnökjelöltje is. A képhez hozzátartozik, hogy összesen csak 9 regisztrált szavazó adja le a voksát, és helyi idő szerint éjfélkor már mind a kilencen ott álltak a szavazóhelyiségnél, éjfél után pár perccel pedig be is fejeződött a voksolás. Bernie Sanders vermonti szenátor, demokrata elnökjelölt-aspiráns 4 vokssal, a republikánus John Kasich, Ohio kormányzója pedig 3 vokssal megnyerte a választást. Legfőbb riválisaik közül Hillary Clinton, a demokraták között induló volt külügyminiszter egyetlen voksot sem kapott, a republikánusoknál szereplő Donald Trump üzletemberre pedig ketten szavaztak. Száz éve már, hogy New Hampshire az első előválasztás színhelye, és ugyanilyen régi hagyomány, hogy a legelső voksokat Dixville Notchban lehet leadni, már éjféltől. A szavazóhelyiségek többsége tegnap reggel 8 órától várta a szavazókat.

Az amerikai elnökválasztás tegnapi New Hampshire-i előválasztásának finisében sem a demokrata, sem a republikánus elnökjelölt-aspiránsok nem tartóztatták meg magukat: kampányrendezvényeiken durván támadták politikai ellenfeleiket. Donald Trump üzletember szerint Jeb Bush floridai exkormányzó idegbeteg, Bill Clinton volt elnök szerint Bernie Sanders vermonti szenátor tisztességtelen. Valamennyi politikus és támogatóinak hada New Hampshire városait járja a szakadó hóban. A legfrissebb felmérések szerint a republikánus táborban Donald Trump támogatottsága a legerősebb, 32%-os, a demokraták két jelöltje közül pedig Bernie Sandersé a vezetés, mégpedig 61%-os támogatottsággal, szemben Hillary Clinton volt külügyminiszter 35 százalékos népszerűségével. A Los Angeles Times napilap politikai elemzője szerint a New Hampshire-i előválasztás akár alaposan át is rajzolhatja az elnökjelöltségért folyó küzdelmet.

New York város volt polgármestere, Michael Bloomberg valószínűleg mégis indulna az elnökjelöltségért. Erről maga a milliárdos beszélt a Financial Times brit lapnak, bár az interjúban még mindig nem fogalmazott egyértelműen, vagyis nem mondta ki, hogy mikor hozza nyilvánosságra végleges döntését. Kifejtette, megvizsgál minden lehetőséget, figyeli, hogy az elnökjelölt-aspiránsok mit mondanak, milyen programot vázolnak fel, s hogyan reagálnak rájuk a választók. Március elején kellene bejelentenie az indulást, ha komoly kampányt akar – tette hozzá. A Financial Times szerint a Bloomberg függetlenként indulna.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?