Folytatódik a csiphiány, további drágulás várható

autogyartas
Pozsony |

Az alkatrészhiány már az ukrajnai háború kitörése előtt is súlyos gondot okozott a cégeknek, az elmúlt időszakban azonban tovább romlott a helyzet. Hogyan lett a világ egyik legkeresettebb alkatrésze a mikrocsip, milyen iparági változásokat okozott a hiány, és mire számíthatunk fogyasztóként az elkövetkező időszakban?

A gazdasági elemzők világszerte keresik a választ arra a kérdésre, hogy mi okozta a mikrocsipek globális hiányát és mely iparágakat érint a válság. Ma már minden, a piacon megtalálható elektronikai eszköz tartalmazza ezt a szilíciumtartalmú félvezetőkből készült alkatrészt, amely emberi szemmel szinte nem is látható, hiszen mindössze 20 nanométeres tranzisztorokból épül fel. Amire mi, emberek azt mondjuk, hogy hajszálvékony, az megközelítőleg 50 és 200 ezer nanométeres vastagságot jelent.

Manapság a mikrocsip nemcsak a számítógépes piacon számít fontos alkatrésznek, a technológiai fejlődés révén ma már elengedhetetlen az autóiparban, a gépiparban, de az okostelefonok sem működnének nélkülük. A csiphiányt kiváltó okok a koronavírus-járvány kezdetére vezethetők vissza. Egyrészt, a járvány hozadékaként elterjedt otthoni munkavégzés népszerűvé válása révén megemelkedett a kereslet a számítástechnikai eszközök iránt. A csipgyártó vállalatok a járvány következtében megváltozott ügyféligényekkel és az egy háztartásra jutó megtakarításokkal párhuzamosan növelték a gyártás volumenét, hogy kielégítsék a háztartási és számítástechnikai cikkek iránti megnövekedett globális keresletet. Hatalmas piacot jelentett a gyártóknak a legnagyobb felhő-infrastruktúra szolgáltatók ellátása, amelyek iránt nőtt a kereslet.

A másik probléma a nem megfelelő tervezés. 2020 második negyedévében a korlátozó intézkedések miatt erősen visszaesett kereslet hatására számos nagy autókonszern szüneteltette a gyártását, így kénytelen volt lemondani a megrendelt mikrocsipeket. A leállást követően az autóipar az ellátási lánc végére került, a gyártók számára nem élvezett prioritást az IT-szektorral szemben. Az autóiparnak nem kedvezett a kormányzati intézkedések hirtelen feloldása sem, amely a gépkocsipiacon erős keresletet idézett elő. Ezzel a csiphiány túlnőtt az autóiparon, és elérte számos más iparág gyártóit is.

Kereskedelmi szankciók

A járvány mellett a kínai telefongyártó vállalat, valamint az 5G-technológia elterjedése is erősítette a globális csipellátás akadozását. Az Egyesült Államok által Kínára kiszabott kereskedelmi szankciók még a járvány előtti időkre nyúlnak vissza. Ezek szerint a Huawei, az egyik legnagyobb kínai okostelefon-gyártó egy bizonyos idő elteltével már nem vásárolhat csipet. Ennek az eredménye egy hatalmas megrendelés lett, amelyet más telefongyártó vállalatok is követtek, mint például az Apple, ezzel is tovább terhelve a gyártókat. Ezt csak tetézte a 2020 elején kitört világjárvány.

Meddig tart a hiány?

Elemzők szerint – ha figyelembe vesszük a kínai szankciókat és az 5G-s telefonok rohamos terjedését –, a világméretű csiphiány a legtöbb ágazatban 2022 végéig is eltarthat. Az autóipart azonban akár még két évig sújthatja az ellátás akadozása. A gépkocsigyártók ellátási lánca nem tekinthető hatékonynak, és ha sikerül is a megfelelő mennyiségű csipet beszerezni, hónapokba telhet, mire elérik a végterméket. A piaci átrendeződés és az autókonszernek által visszamondott hatalmas megrendelések miatt továbbra is a szórakoztató elektronikai szektor élvez prioritást a csipgyártók számára. Jelenleg úgy tűnik, nincs rövid távú megoldás. A kínálat korlátozott, a gyártók nem tudják rövid időn belül növelni a csipgyártás volumenét. A szakértők szerint az átfutási időben bekövetkező javulás, így az ellátás bizonyos szintű javulása a jövő év második negyedére várható, miközben az árak folyamatos emelkedésére kell számítanunk.

SZABADKAI LIZA

A szerző a Rackhost.hu munkatársa.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?