FOGALOMTÁR

Kataszter
A kataszter egy adott ország vagy körzet ingatlanait tartalmazó, és a határvonalaik felmérésén alapuló módszeresen megszervezett adatleltár. Ilyen ingatlanok rendszerezett azonosítására megkülönböztető jelöléseket használnak.

Kataszter

A kataszter egy adott ország vagy körzet ingatlanait tartalmazó, és a határvonalaik felmérésén alapuló módszeresen megszervezett adatleltár. Ilyen ingatlanok rendszerezett azonosítására megkülönböztető jelöléseket használnak. Az ingatlan körvonalait és a parcellaazonosítókat általában együtt ábrázolják a nyilvántartással a nagy méretarányú térképeken, és így leolvasható a különböző ingatlanok természete, mérete, értéke és a jogok, amelyek a parcellával járnak.

Ingatlan-nyilvántartás

Az ingatlan-nyilvántartás a földhöz, ingatlanhoz kapcsolódó jogok hivatalos rögzítésének a folyamata, közjegyző vagy a földre rakott jogcím által. Az ingatlan-nyilvántartásra vonatkozó előírásokat a 162/1995 tt. sz. törvény taglalja. Az ingatlan-nyilvántartási vonatkozásában a központi szerv a Geodéziai, Kartográfiai és Kataszteri Hivatal (Úrad geodézie, kartografie a katastra SR), amely 8 elsőfokú (kerületi szintű) és 79 másodfokú (járási szintű) hivatalt irányít.

Földjegyzék

Az ingatlan-nyilvántartás és a kataszter általában kiegészítik egymást, és együttműködő rendszerekként tevékenykednek. Az ingatlan-nyilvántartás elsődlegesen az alany jogviszonyaira fekteti a hangsúlyt, míg a kataszter inkább a tárgy jogviszonyaira. Más szavakkal: az ingatlan-nyilvántartás megválaszolja a kérdést, hogy ki és hogyan, míg a kataszter arra ad választ, hogy hol és mennyi.

Telekkönyv

A telekkönyvi hivatal által a földingatlanokról vezetett nyilvántartás a tulajdonképpeni telekkönyvből, a telekkönyvi részletlajstromból, a telekkönyvi térképből és a telekkönyvi okiratgyűjteményből áll össze. A tulajdonképpeni telekkönyv lapokból (betétekből) áll, s betétek vagy egyes ingatlanok adatait tüntetik fel, vagy egy tulajdonosnak több ingatlanát együttesen. A szóban forgó ingatlanokkal kapcsolatos jogokról, magánjogi követelésekről és rendelkezési korlátozásokról nyújtanak a telekkönyvi betétek felvilágosítást.

A telekkönyvi lapok részei:

– birtoklap az ingatlanok adatairól;

– tulajdoni lap a tulajdonosokról és szerzési jogcímekről;

– teherlap a jelzálogokról, kölcsönökről és adótartozásokról.

Csak hiteles okmányokkal

Hagyatéki eljárás során vagy bírósági esetekben a bíróságok juttatják el az ingatlankataszternek a hivatalos okmányokat. Megtörténhet azonban, hogy a dokumentumok elküldésére mégse kerül sor. Ezekben az esetekben az okmánypótlás az örökös feladata. Mindig az eredeti, tehát a bírósági pecséttel ellátott példányt kell bemutatni. Éspedig annak a kataszteri hivatalnak kell az adatokat eljuttatni, amelynek a területén a telek megtalálható. (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?