<p>A műsorban a Sme napilap kommentátorai, Ivan Štulajter, Dag Daniš, a Pravda kommentárírója, valamint Eduard Chmelár baloldali politológus is bírálta a kormányt. A frekvenciatanács kifogásolja, hogy a műsorban nem kapott reagálási lehetőséget a kormány. Ugyanebben a műsorban azonban más alkalommal csak kormánypárti politikusok vesznek részt, sőt a „Szombati párbeszédek” című műsorban mindig csak a miniszterelnök szerepel, vitapartner nélkül. Emiatt azonban nem kapott büntetést a rádió.</p>
Fico vitázhat egyedül
A tanács a szóban forgó műsorral kapcsolatban leszögezi: „a meghívott vendégek összetétele tükrözte a vélemények pluralitását (...)” A probléma viszont az, hogy bizonyos vélemények „negatívak voltak a kormány politikai tevékenységével kapcsolatban”. A tanács azt kifogásolja, hogy a meghívott vendégek „szubjektív” véleményt mondtak.
A közszolgálati rádió nem ért egyet a döntéssel, bírósághoz fordul. Miloslava Zemková vezérigazgató szerint a tanács elfogult vele szemben. Ha esetleg a Rádiótanács is úgy döntene, hogy osztja a frekvenciatanács véleményét, az ügy akár úgy is végződhet, hogy szavazni fognak Zemková vezérigazgatói posztról való leváltása ügyében.
Az igazgató elmondta, nem ez az első eset, amikor a tanács elmarasztalja a rádiót Az egyik műsorba meghívták Ľubomír Jahnátek minisztert, viszont nem jött el, csak vitapartnere. A műsor képernyőre került, a frekvenciatanács pedig kifogásolta, hogy nem tartották be a kiegyensúlyozottság elvét.
A Szlovák Újságírók Szindikátusa bírálja a frekvenciatanácsot, szerinte nem látja el feladatát, ami „az információk szabad terjesztésének garantálása”. Agócs Valéria, a frekvenciatanács elnöke ezt visszautasítja, mint ahogy azt is, hogy a tanács elfogult lenne a kormánnyal. „A törvénnyel összhangban végezzük munkánkat, független szervezeteként működünk” – nyilatkozta lapunknak az elnök. Agócs Valéria 2003 márciusa óta tölti be az elnöki tisztséget, a posztra az MKP jelölte. Bárdos Gyula, az MKP frakcióvezetője, aki szintén mély felháborodásának adott hangot a tanács döntésével kapcsolatban, lapunknak elmondta: a tanács eddigi munkájával elégedettek voltak, a gondok azután kezdődtek, hogy a parlament legutóbb túlnyomórészt kormánypárti tagokat választott a testületbe. Kérdésünkre, nem elgondolkodtató-e, hogy a szerintük is a kormány szócsövévé vált tanács élén az MKP jelöltje áll, Bárdos annyit mondott: testületi döntés született, titkos szavazással, s az elnök egy személyben nem felelős a tanács döntéséért. „Az már más téma, hogy szerintem lehet bizonyos lépéseket tenni. Én, amikor a kormány kisebbségi tanácsának tagja voltam, és az számomra elfogadhatatlan döntéseket hozott, akkor fogtam magam, és felálltam, távoztam a posztomról” – mondta lapunknak Bárdos Gyula. (sán, sm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.