Fico egy baráti ország luxusszállójából menedzselte a szlovák gázválságot

Ficviet

A karácsonyi időszakban sokan üdülni mennek – nem jelentenek kivételt a politikusok sem. Robert Fico miniszterelnök azonban egy nagyon szokatlan kihívással találta magát szembe, minden bizonnyal egy hosszúra nyúlt külföldi szabadságán kezdett fenyegetőzni az ukrán gázszállítások kiesése miatt egy olyan országból, ahová szoros szálak fűzik.

Fico utoljára december 22-én hallatott magáról – a kormányfő azon a vasárnapi napon teljesen váratlanul elutazott Moszkvába, hogy egyeztessen Vlagyimir Putyin államfővel az Ukrajna által januártól megszüntetett gáztranzit alternatíváiról. Azóta nem tűnt fel személyesen Szlovákiában, holott a karácsonyi és ünnepek közötti időszak egyáltalán nem volt eseménytelen. 

Szlovákia ukrán tele

Fico Zelenszkijt egy videóüzenetben következményekkel fenyegette meg a kieső gázszállítmányok miatt, ellenzéki politikusok egységesen bírálták a moszkvai útját és még egy kormányellenes tüntetésre is sor került a szlovák ellenlépések egyeztetése mellett. 

A miniszterelnök a legközelebb bizonyíthatóan Brüsszelben jelenik meg ismét személyesen január kilencedikén, hogy egyeztessen az Európai Bizottság képviselőivel a gázügyben – de az ukrán fél nélkül.

Ami Fico szívén, az a száján: leginkább a facebookon, amit a szlovák kormányfő előszeretettel használ az üzenetei közvetítésére. Fico hivatalos profiljának oldalára a moszkvai útját követően felkerült egy karácsonyi üdvözlet – függönyös háttér és egy designkarácsonyfa előtt –, egy, az Uniónak címzett nyílt levél, egy íróasztal mögül elmondott újévi üdvözlet, valamint egy újabb, függönyös háttér előtt tartott, Volodimir Zelenszkijt vádló beszéd. A szlovák állami jelképek mindegyik videóból hiányoznak, a DenníkN portál egyik olvasója világított rá, valószínűleg miért: legalább egy alkalommal a kormányfő biztosan egy vietnámi luxushotelből jelentkezett be. A kormányhivatal az utóbbi két hétben nem válaszolt az újságíróknak a miniszterelnök hollétét firtató kérdésekre. Fico csak kedd késő délután jelentetett meg egy olyan videót, amelyben már láthatóan Szlovákiában tartózkodik, háttérben az állami jelképekkel. Elmondása szerint már visszatért Szlovákiába és nem szándékozik magyarázni útjait másnak, mint a parlament külügyi bizottságának.

A vietnámi kiruccanás

Az azonosított Capella Hanoi egy vietnami luxushotelnek számít.

Az ötcsillagos létesítményben a rendelkezésre álló információk szerint az illetékekkel együtt 6200 euróba kerül egy eltöltött éjszaka – az értesülés pedig elég is volt ahhoz, hogy Fico ismét a bulvárújságok címlapjára kerüljön.

A miniszterelnök útjait élénk figyelemmel kíséri a sajtó: legutóbb augusztusban derítették ki, hogy a barátnője, Katarína Szalayová társaságában elutazott Horvátországba egy olyan régióba, ahol több szlovák oligarchának is saját villája van. Fico akkori látogatásának volt egy különleges vetülete is: a kormányfő annak ellenére sem vitte magával a testőrségét, hogy merényletet követtek el ellene és hetekkel korábban fogadták el a politikusokat érő későbbi támadásokat megelőző első törvénycsomagot (ami aztán a gyakorlatban a politikusok háza előtti demonstrációk betiltásáról és Fico életjáradékáról szólt).

Fico jelenlegi útjával kapcsolatban két érdekes vetületre lehet felhívni a figyelmet azzal együtt, hogy minden politikus ott tölti a szabadságát, ahol akar. Az egyik, hogy a kormányfő saját bevételeiből viszonylag rövid ideig tartózkodhatna a drága luxushotelben, a másik, hogy Vietnámmal Szlovákia az utóbbi időben élénken építette a kölcsönös kapcsolatait és maga Fico is több szívességet tett az ázsiai országnak a múltban.

Szoros kapcsolatok

Azt valószínűleg a nyilvánosság nem tudja meg, hogy a kormányfő pontosan mennyit időzött a hotelben, de az éjszakák árát tekintve Fico két hetes szállásköltségi elvinnék a miniszterelnöki jövedelmek kétharmadát - ha abban a lakosztályban lakik, ahol az említett videó készült. Fico éves bére a becslések szerint 132 ezer euró környékén mozog – amivel Orbán Viktor mögött a második legjobban kereső miniszterelnök a régióban az országos átlagbérekhez viszonyítva.

Elképzelhető az is, hogy a költségeket nem saját zsebből állta és a miniszterelnöki szabadság költségeit részben vagy teljesen más felek térítették. Akkor viszont adódik a kérdés, hogy pontosan milyen ellenszolgáltatásért cserébe.

 Fico a sajtófeltételezések szerint korábban is megszállt szlovákiai parlamenti képviselők vagy vállalkozók villáiban a szabadságain, Vietnámhoz pedig különleges viszony fűzi. A miniszterelnök 2008 és 2017 után egy újabb hivatalos látogatást tervezget: az októberi kínai útja során jelentette ki, hogy jövőre Vietnámba utazik – mert az ázsiai országban akadnak üzleti lehetőségek, Európában az opciók kimerülése miatt „fölösleges” hasonló módon lobbizni. Hivatalos tájékoztatás híján nem tudni, hogy Fico útja legalább részben nem szolgált-e a következő látogatás előkészítéséhez, vagy hogy a vietnámi hatóságok nem részesítették-e kedvezőbb elbánásban a kormányfőt. Elméletileg a hasonló protokollajándékokat fel kell tüntetni, vagy dokumentálni – a gyakorlatban a kormányhivatal, de más miniszterek is nagyon lazán értelmezik a szabályozásokat.

A célország és az esetleges kompenzáció kérdése azért is érdekes, mert a vietnámi hatóságokkal a belügynek is komoly története van: az előző Fico-kabinet idején a szlovák kormánygéppel juttattak Ázsiába egy Németországban elrabolt vállalkozót. Az ügyre a német titkosszolgálat derített fényt, Robert Kaliňák akkori belügyminiszter tagadta, hogy a szlovák hatóságok bármilyen módon is tudtak volna az utasok listájáról, vagy hogy közreműködtek volna a titkosszolgálati akcióban.

Azt egyelőre nem tudni, hogy Fico útjának van-e bármiféle jelentősége az ország későbbi irányultsága szempontjából, egy dolog azonban biztosnak tűnik: a kormányfő nem tartózkodott otthon, mikor az ország szempontjából egy különösen nagy horderejű, nemzetközi ügyet kellett volna gyorsan megoldania.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?