Feszes munkatempót diktál a Samsung Galántán

Galánta. A dél-koreai Samsung mamutcég galántai üzemében, a Samsung Elektornics Slovakia vállalatban októbertől folyik a termelés, számítógépes monitorokat gyártanak.

Galánta. A dél-koreai Samsung mamutcég galántai üzemében, a Samsung Elektornics Slovakia vállalatban októbertől folyik a termelés, számítógépes monitorokat gyártanak. Mielőtt a Samsung letelepedett volna Galántán, nagy hírverés előzte meg a gyárépítést, azt, hogy az egykori bútorgyár helyén olyan üzem épül, amelyben a tervek szerint 2005-re több mint 2000 embert foglalkoztatnak majd. Amióta azonban beindult az üzem a Samsung illetékesei semmilyen információval nem hajlandók szolgálni. Az eredeti tervek szerint szeptember 26-án kellett volna beindítani a próbaüzemelést, ám az üzem vezetői azóta sem adnak tájékoztatást a cég működéséről. Mivel hivatalosan lehetetlen megtudni bármit is, az üzem két alkalmazottjától kértünk némi felvilágosítást.

„Az ismerőseimtől hallottam, hogy a Samsungba munkásokat keresnek, hát én is beadtam a kérvényemet. Egy hónap múlva értesítettek, hogy másnap beléphetek a munkába.” – emlékszik vissza Ádám. A munka valóban szeptember 26-án kezdődött, ám még nem a próbaüzemelés indult, hanem ekkor kezdték felszerelni a felújított csarnokban a gyártó gépsorokat. A valódi termelés október 21-én indult be. A vezető beosztású alkalmazottak és az adminisztratív munkaerő már korábban munkába állt, a termelésben dolgozó munkások az említett üzembeállítást megelőzően kéthetes tanfolyamon vettek részt. „A művelődési házba jártunk tanfolyamra. Ez nem valamiféle szakmai felkészítés, vagy betanítás volt, hanem inkább pszichikai tréning. A csapatmunkára készítettek fel, rajzoltunk meg énekeltünk – kapcsolódik be a beszélgetésbe Béla. – Aztán mindenkit beosztottak, aszerint, hogy milyen munkára felelne meg leginkább.”

Jelenleg a volt bútorgyár egyik felújított csarnokában két gépsoron gyártják a számítógépes képernyőket. A gépsor elején a képernyőt behelyezik a tartókeretbe, és a gépsor mellett ülő vagy álló munkások különféle alkatrészeket helyeznek a megfelelő helyre. Mindenki más-más alkatrészt, úgyhogy mire a munkadarab végigvándorol a gyártósoron, elkészül a monitor. Az alkalmazottaknak több mint a fele nő, és a gépsor mellett furcsamód éppen ők kerültek a fontosabb helyekre. „Nem mintha jobban értenének a gyártáshoz, vagy megbízhatóbbak lennének. Egyszerűen vékonyabb, finomabb ujjaik vannak, és érzékenyebben tudják beállítani az egyes alkatrészeket.” – világosít fel Béla. A tanfolyamon körülbelül nyolcvanan lehettek, ma mintegy százan dolgoznak a gépsoron. A gyártó gépsoron való munkát a kóreai alkalmazottak mutatták be a munkásoknak, ami nem mindig ment simán, mert a kóreiaik esetleg angolul tudnak, és nem mindig van kéznél tolmács.

A munkanap reggel nyolctól délután ötig tart, közben minden két órában tartanak tízperces szünetet, és déltől egy óráig tart az ebédszünet. Gyakoriak a túlórák is, ilyenkor este fél nyolcig dolgoznak. „Néha csak öt perccel öt előtt tudjuk meg, hogy lesz-e aznap túlórázás vagy nem – ecseteli Ádám. – Nekem ez nem probléma, mert nem várnak otthon gyerekek, de akit otthon család vár, vagy mondjuk a környékbeli falvakból utazik be, annak nem mindegy.” A pontosságot pedig szigorúan megkövetelik. Állítólag előfordult már, hogy a két percet késő alkalmazottnak arra napra igazolatlan hiányzást írtak be. A munkatempó eléggé szoros, ami nem csoda, hiszen a jelenleginél sokkal nagyobb termelékenységet szeretne elérni a cég. „Most egy-egy gépsoron egy műszak alatt ezerötszáz képernyőt gyártunk le, de állítólag az a terv, hogy műszakonként 2500-at gyártsunk” – avatnak be a cég terveibe beszélgetőtársaim. Hogy ez reális-e, azt persze nem tudjál megítélni, de szerintük nem lehetetlen, hiszen amikor elkezdték a termelést naponta 400 monitort gyártottak, ehhez képest már eddig is óriási haladást értek el. Béla szerint gyorsabban lehetne dolgozni, ha a gyártósorok kifogástalanul működnének, csakhogy ezek nem vadonatúj gépek, hanem használtak, és nem ritka hogy meghibásodnak, de ha ezeket a kezdeti hibákat eltávolítják, a termelékenység is megnövekedhet.

A bérre vonatkozó kérdésre elmondták, „az alapfizetés nyolcezer korona, ebből tisztán hat és fél ezret kapunk, amiből még levonják az ebédjegyek árát, úgyhogy havonta olyan 5800-at viszünk haza”. Nem egy nagy fizetés, de aki munkanélküliként legfeljebb 3800 koronát kapott, az örül, hogy a Samsungban dolgozhat. Riportalanyaim állástalanként jelentkeztek a vállalathoz, a Samsungot komoly cégnek tartják, és remélik, hogy még sok évig itt dolgozhatnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?