<p>Szociális vállalkozások indításával szeretné csökkenteni Ján Richter szociális ügyi miniszter a tartós munkanélküliséget. A gond csak az, hogy az elképzelés még csak tervezési stádiumban van. A miniszter szerint talán jövőre elkészülhetnek a szükséges törvények. </p>
Felébredt Ján Richter miniszter, de későn
„Néhány dolgot még meg kell tenni, a közbeszerzés és az együttműködés, valamint az önkormányzati szervek felelőssége szempontjából” – próbálta magyarázni a késést a miniszter. Pedig azt állítja, hogy ő is nagyon fontos feladatnak tartja a tartós munkanélküliség csökkentését. „A szociális gazdaság a tartós munkanélküliek száma szempontjából az egyik legfontosabb, legkomolyabb feladat” – jelentette ki Richter.
Az elképzelés megvalósítása ugyanis ma már szinte esélytelen, hiszen 2016-ban már választások lesznek, és olyan kormány még nem volt Szlovákiában, amely a választási évben fogott volna bele komolyabb reformba. Pedig a tartós munkanélküliség Szlovákia egyik legkomolyabb problémája. „A munkanélkülieknek közel 70 százaléka egy évnél hosszabb ideje van munka nélkül, ami tovább rontja elhelyezkedési esélyeiket” – áll a Pénzpolitikai Intézet (IFP), a pénzügyminisztérium háttérintézményének elemzésében. A szociális ügyi hivatal adatai szerint több mint 200 ezer emberről van szó. Ennél is megdöbbentőbb adat, hogy több mint 75 ezer ember az utóbbi négy évben egyetlen napig sem dolgozott.
A munkanélküliség aránya Szlovákiában az elmúlt 20 évben kiugróan magas volt az uniós átlaghoz képest, az IFP számítása szerint 14 százalék felett állt. A legjobb években, 2008 előtt csökkent néhány évre 10 százalék alá. Az intézet szerint a magas szlovákiai munkanélküliségnek szerkezeti okai vannak. „A magas munkanélküliséget nem elsősorban az európai gazdaság lassulása okozza” – állítja az IFP. Ezt igazolja, hogy az unió gazdaságának gyorsulásával sem csökkentek jelentősen a hazai munkanélküliségi mutatók.
Az ország kettészakadása megmutatkozik a tartósan állástalanok számát tekintve is.
A három legkeletibb megye – Eperjes, Kassa és Besztercebánya – mindegyikében közel 20 ezer a négy évnél hosszabb ideje munkát keresők száma, Eperjes megyében az elmúlt hónapban 20 600 ember volt ebben a helyzetben. Ezzel szemben a másik öt megyében mindenhol 10 ezer alatti ez a szám, még Nyitra megyében – ahol ezek közül a legmagasabb – is „csak” 6800 embernek nincs munkája négy évnél hosszabb ideje.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.