Fair play az is, ha valaki tudja, mi fair play

Pozsony. A Szlovák Demokratikus és Keresztény Uniót (SDKÚ) a Fair Play társulás ugyanolyan szabályok alapján, pártatlanul és nyíltan ellenőrzi, mint az etikai kódexet aláíró többi politikai erőt.

Pozsony. A Szlovák Demokratikus és Keresztény Uniót (SDKÚ) a Fair Play társulás ugyanolyan szabályok alapján, pártatlanul és nyíltan ellenőrzi, mint az etikai kódexet aláíró többi politikai erőt. „Nem avatkozunk a kampányba valamelyik párt érdekében” – reagált Zuzana Wienk, a szervezet vezetője az SDKÚ állásfoglalására, melyben megkérdőjelezte a társulás etikai bizottságának a döntését. A bizottság ugyanis megállapította: az SDKÚ, pontosabban Mikuláš Dzurinda megsértette az etikai kódexet. Wienk hangsúlyozta: a pártokat tájékoztatták a bizottság létrehozásáról, és tiltakozhattak volna akármelyik tag esetleges elfogultsága ellen. Amikor pedig aláírták a kódexet, kötelezték magukat, hogy nem fogják megkérdőjelezni a Fair Playnek azt a jogát, hogy ellenőrizze a kódex tiszteletben tartását és bírálja az esetleges szerződésszegést, illetve az erkölcsi szabályok meg nem tartását. „Az SDKÚ-t értesítettük a párt ellen tett panaszról és arról, hogy ezt az etikai bizottság is megvitatja. A döntéshozatal előtt véleményt mondhattak volna, kifogásolhatták volna valamely tag elfogultságát” – tette hozzá a társulás vezetője. Az SDKÚ azonban nem élt ezzel a lehetőséggel, viszont a számára kedvezőtlen döntés után azonnal kétségbe vonta az etikai bizottság tevékenységét.

Hunčík Péter kommunikációs szakértő, a Márai Sándor Alapítvány igazgatója a magyarországi és a csehországi választások után helyesli egy olyan polgári bizottság létrejöttét, mely próbálja befolyásolni a kampány lefolyását és ellenőrizni a tiszta játékszabályok megtartását. „Gyerekesnek tűnő vágy, hogy a hatalomra törő politikusoknál elérjük, hogy céljaik elérése érdekében bármilyen eszközt használjanak. Ennek látványos példája, ami a kormányfővel történt: elfogadott egy kezdeményezést, de rá ne vonatkozzon a szervezet ítélete! Gondolom, ha valakit bírál a Fair Play-bizottság, annak a politikai ellenfelek örülnek, és előszeretettel emlékeztetnek mások durvaságára, tisztességtelen módszereire, viszont önmagukról nem szívesen fogadják el a kritikát. Sajnos, térségünkben ilyen a politikai kultúra” – magyarázta lapunknak Hunčík. Ennek ellenére hosszú távon van értelme politikai erkölcsről beszélni, mert a demokrácia és a politikai kultúra folyamat, amit nem lehet néhány év alatt megtanulni. „Ez a bizottság biztosan nem befolyásolhatja a választások eredményét, de ha több évtizedes távlatban gondolkodunk, akkor az elképzelés jó, tehát hogy tisztességes, gyűlölködés, gyalázkodás nélküli választási atmoszférát kell kialakítani. Politikusaink önreflexiót, önuralmat tanulhatnak a kezdeményezéstől” – folytatta a kommunikációs szakember, aki emlékeztetett: Nyugaton a polgári kezdeményezések fontosak és elterjedtek, és jó lenne, ha a polgárok Szlovákiában is komolyan vennék az ilyen társulások munkáját. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?