„A Statisztikai Hivatal adatai szerint februárban átlagosan 0,9 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak. Éves összehasonlításban a növekedés mértéke 8,4 százalékról 9,0 százalékra gyorsult. A fogyasztói infláció 2003 decembere óta, azaz több mint 18 éve a legmagasabb szintet érte el” – mondta Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője.
„Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy míg a lakosok 2021 februárjéban 100 euróért vásároltak be, addig ez az összeg 2022-re 110 euróra emelkedett” – mondta Eva Sadovská a WOOD & Company elemzője.
A helyzet még tovább romolhat, a drágulás egyhamar nem ér véget. „Az ukrajnai katonai invázió a gazdasági világba lényeges bizonytalanságot hozott, ami a piaci magatartásban is megmutatkozik, és így befolyásolja az árakat. A jelenlegi fejlemények inflációs nyomást okoznak, amely főként az energia és az élelmiszerek felől érkezik, mivel Oroszország és Ukrajna exportjában jelentős szerepet játszanak” – magyarázta Matej Horňák, a Slovenská sporiteľna elemzője.
Az árcédulákat a legtöbb élelmiszer esetében többször is átírhatják. Különösen a pékáruk, a hús és az olaj magasabb áraira készülhetünk. A pékáru esetében hiányzik az Ukrajnából érkező gabona: „Ez minket annyiban fog érinteni, hogy lényegesen drágábban fogunk búzát vásárolni, mint most. Ha jelenleg 400 eurós tonnánkénti árról beszélünk, akkor most 500 euróra számíthatunk” – mondta Milan Lapšanský, a Cukrászok és Tésztagyártók Szövetség (SZPCC) igazgatótanácsának elnöke.
Milyen élelmiszer hiányozhat a polcokról? Válasz a galériában!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.