„Ez a poszt menedzsert igényel”

<p>Dunaszerdahelyen született, a politikába egy évvel ezelőtt lépett be. Tavasszal felkerült a Híd parlamenti képviselői listájára is, és a preferenciaszavazatoknak köszönhetően a 29. helyről a nyolcadikra ugrott előre, és bejutott a parlamentbe. Nagy József államtitkárral, leendő környezetvédelmi miniszterrel beszélgettünk.</p>

Miért vállalta el a környezetvédelmi tárca vezetését?

Számomra ez egy kihívás, és úgy érzem, hogy ez a pártunk számára is egy lehetőség arra, hogy megmutassuk, egy magyar–szlovák párt sokkal többet tud tenni a környezetvédelemért, mint a hírhedt Szlovák Nemzeti Párt, amely olyan helyzetbe juttatta a minisztériumot, hogy az előző kormány inkább összevonta a földművelési tárcával. Ez a poszt menedzsert igényel.



Viszont környezetvédelmi tapasztalata nincs, inkább gazdasági területen, az építésügyben dolgozott.

Elég sok területen dolgoztam már az életem során, általában azt mondom, hogy én az emberekhez értek, az emberekkel való munka szakértőjének tartom magam. Emellett azonban úgy érzem, hogy jó áttekintésem van a környezetvédelmi tárca munkájáról. Bizonyos szempontból kapcsolódik ehhez a területhez az egyik előző munkahelyem is, amely korábban hidromeliorációs szövetkezet volt, ami a környezetvédelem egyik ágazata. Vízelvezetéssel, környezetvédelmi gátak építésével foglalkoztunk a Csallóközben. De ennek már vége, tehát összeférhetetlenség nem fenyeget.

Nem tart attól, hogy azzal vádolják majd, hogy a környezetvédelemben a gazdasági szempontok kerülnek előtérbe, a gazdasági lobbi határozza majd meg a környezetvédelem irányát?

Biztosan érnek majd ilyen vádak, de én bizonyítani akarom azt, hogy ez nem igaz. Mivel a gazdasági oldalról jöttem, még jobban figyelek majd arra, hogy a gazdasági érdekek miatt ne kerüljenek háttérbe a környezetvédelmi szempontok.



Tehát partnerként kezeli a környezetvédelmi szervezeteket?

Igen, korábban is elmondtam, hogy az egyik prioritásunk a kommunikációs nyitás, nemcsak a sajtó, a társadalom, hanem a szakmai szervezetek, a környezetvédelmi jellegű civil szerveztek és a szakemberek irányába is.



Említette, hogy az egyik legfontosabb feladatának az árvízvédelmi munkákat és az árvízmegelőzést tartja. Hogyan akar ehhez hozzáfogni?

Ha árvízvédelemről beszélünk, akkor látni kell, hogy már régóta folyik a harc két koncepció között. Az egyik gátak erősítésével és tározók építésével akarja ezt megoldani, ami nem elvetendő, de nem lehet az egyedüli módszer. Fontos a másik koncepció erősítése is, amely a talaj vízmegtartó képességét akarja növelni. Ezt bizonyítják az utóbbi erős esőzések is. Azt látjuk, hogy a hegyvidékeken az erdőgazdálkodás nem veszi figyelembe, hogy milyen árvízkárokat okozhat az erdők kivágása. A kivágott erdők helyén gyorsan lefolyik a víz, nincs, ami megtartja a talajban. A talaj vízmegtartó képességét is növelni kell.



Az árvízvédelmet tehát komplexebb módon, nem csak betonozással és gátépítéssel akarja megoldani, környezetvédelmi szempontok figyelembe vételével?

Igen, és ebben biztos támogatókra számítok a kormányfő részéről, akinek egyik tanácsadója környezetvédelmi aktivista.



A környezetvédelmi tárca létrehozása már elkezdődött, elődje, Martin Ružinský ezzel volt megbízva. Hogyan értékeli az ő munkáját?

Szeretném ezúton is megköszöni a tevékenységét, úgy látom, hogy a munka nehezét már elvégezte. A kulcsfontosságú helyeken már szakemberek ülnek a leendő minisztériumban. Úgy látom azonban, hogy mélyebb problémák is vannak a minisztérium struktúrájában. Elég sok volt katona, vagy a katonai elhárítás volt tisztje talált munkát magának a minisztériumban az SNS irányítása alatt. Nem kell magyaráznom, hogy ők mennyire váltak környezetvédelmi szakértőkké. Az előző tárcavezetésnek ez a személyzeti politikája okozta azokat a nagy problémákat, amelyek miatt bírságok fenyegetnek az Európai Unió részéről, mert nem alkalmaztuk az uniós normákat. Egyszerűen nem volt senki, aki ellenőrizte volna ezeket a feladatokat, sőt nem törődtek ezekkel. Nemcsak a főosztályvezetőkkel vannak, voltak gondok, hanem alsóbb szinteken is.



Tehát újabb személycserék lesznek a tárcánál?

Igen, minden bizonnyal.

Az egyik feladata a Magas-Tátra környezetvédelmi zónákra való felosztása lesz. A folyamat évek óta húzódik, többek között a gazdasági lobbi befolyásának köszönhetően, amelynek az az érdeke, hogy a Magas-Tátra védettségi szintje csökkenjen, a terület megnyíljon a befektetők, az építkezők előtt. Ellen tud majd állni ennek a lobbinak?

A Tátra zónákra való osztását, ami jelenleg le van állítva, komplex módon kell kezelni. Át kell értékelni a védett területeket, meg kell nézni, hogy hol indokolt valóban a terület védelme. Ha már nincs miért védeni az adott területet, mert a védettség oka megszűnt, akkor át kell értékelni, esetleg meg kell változtatni a védett terület határait. De ezt a folyamatot semmiképpen sem aszerint kell elévégezni, hogy a befektetők hol akarnak egy sífelvonót vagy egy új hotelt építeni, hogy a szállodából a legszebb kilátás legyen. Viszont annak sincs értelme, hogy Magas-Tátra város a legszigorúbb, 5. védettségi kategóriába tartozzon, és naponta kell kivételeket adni, ellenkező esetben nem lehetne ott élni. Ezt a területet egyszerűen ki kell emelni abból a zónából. A kérdés az, hogy a határ hol fog húzódni, és itt jelentkeznek majd az érdekek, itt lesz a harc, és erre nagyon oda kell majd figyelnem, hogy a védettséget érdemlő értékek megmaradjanak.



Felveszi majd a harcot az Állami Erdőkkel is, amely ugye párttársa, Simon Zsolt hatáskörébe tartozik, és általában komoly küzdelmet folytat a környezetvédőkkel? Elég csak a Nagy-Fátrára gondolni, ahol már most is folyik a harc egy területért, amely a környezetvédők szerint megérdemli a védelmet, az erdőgazdaság szerint viszont nem.

Én ezt nem úgy látom, hogy összecsaptak. Szerintem az erdészek végezték dolgukat, inkább egyfajta információs zavart érzek az ügyben, hiszen azt a területet még nem nyilvánították védetté. Jogilag tehát kitermelhető volt. Persze számítok arra, hogy Simon Zsolttal lesznek csörtéim, hiszen ő kemény miniszter, és határozottan védeni fogja saját érdekeit. Éppen ezért volt rossz döntés összevonni a környezetvédelmi és a mezőgazdasági minisztériumot. A mezőgazdaság feladata, hogy az adott területből a legnagyobb effektív hasznot hozza ki, nekünk pedig az a dolgunk, hogy kordában tartsuk őket, hogy ne okozzon visszafordíthatatlan károkat a gazdálkodás.



Mi történt azzal a hallal, amit a honlapján lévő képen tart a kezében?

Ez egy családi kiránduláson történt. Reggelente mindig úsztam a tengerben, és egy alkalommal azt vettem észre, hogy valami úszik a közelemben. Amikor jobban megnéztem, azt láttam, hogy egy félbeharapott hal, és hát mindenki azt állította, hogy azon a részen nincsenek cápák. Én kikergettem a vízből az embereket, hiszen abszolút friss harapás volt. Az egyik étteremben szóltam, hogy hirdessék ki, hogy feltehetően cápa van a vízben, de senki sem reagált. Csak azt kérdezték, hogy nem akarom-e megsüttetni a halat, hiszen szép darab, és abszolút friss.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?