Éves maximumon a gáz ára, Fico Zelenszkijt hibáztatja

Az európai gázpiac már rögtön az új év kezdetén komoly kihívásokkal néz szembe. Nemcsak az igazán hideg tél köszöntött be, leállt az Ukrajnán keresztül érkező orosz gáz tranzitja, a szóban forgó nyersanyag ára pedig több mint egy éves csúcsra ugrott, ami számos közép-európai országot, köztük Szlovákiát, igen érzékenyen érint.

Moszkva és Kijev közös nevezője hosszú évekig a gáztranzitról szóló megállapodás volt. Január elsején, a reggeli órákban azonban lejárt az ukrán Naftogaz és a Gazprom közötti szállítási szerződés, amit egyik fél sem kívánt meghosszabbítani. A döntés értelmében elzárták a gázcsapokat, így Európába nem érkezik több orosz nyersanyag. 

Emelkednek az árak

A történtekre a piac is reagál, a tranzit leállítását követő első kereskedési napon, csütörtökön a holland TTF tőzsdén az irányadó határidős árak 51 euróra nőttek megawattóránként. Ilyesmire 2023 októbere óta nem volt példa. Később egy kisebb áresés következett be, estére azonban ismét 51 euróra emelkedett a gáz ára. 

Az áremelkedés az Oroszország és Ukrajna közötti évtizedes gáztranzit leállítása mellett a hideg időjárás következménye. A szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy újabb növekedés jöhet, mivel a kulcsfontosságú szállítási útvonalakat egyelőre nem sikerült teljes értékű alternatívával helyettesíteni. Optimizmusra ad okot, hogy az elemzők szerint a meglévő készleteknek és az alternatív szállítmányoknak köszönhetően Európa ezen a télen nem fog kifogyni a gázból. A Bloomberg értesülései szerint azonban a készletek kimerülésének üteme a 2021-es energiaválság óta nem volt ilyen gyors, a magas árak pedig jelentősen megnehezíthetik a jövő évi fűtési szezonra való felkészülést. 

Nőhet az ország gázigénye

Az európai gáztározók telítettségi szintje január elején 72 százalék volt, ami 14 százalékkal kevesebb, mint a tavalyi év azonos időszakában. A Szlovák Gázművek (SPP) azonban mindenkit arról biztosított, hogy idehaza az európai forgatókönyv ellenkezője érvényes, 20 százalékkal több nyersanyag található a tárolókban, mint 2024-ben. Ha azonban jelentősen emelkedik azon napok száma, amikor a hőmérséklet a fagypont alatt marad, az ország gázigénye megnő. Szlovákiában az előrejelzések szerint január közepén a átlaghőmérséklet mínusz 7 fok körül alakulhat.

Az SPP illetékesei azonban mindenkit arról biztosítottak, hogy időben megkezdték a felkészülést az ukrán tranzit leállítására. A Szlovák Gázművek szerint a tárolók feltöltése mellett a nem orosz forrásból származó kereskedelmi szerződések, valamint a diverzifikált szállítási útvonalak biztosítják, hogy az ország ellátása nincs veszélyben.

Szlovákia minden szomszédos országgal rendelkezik gázvezeték-kapcsolattal. A földgáz így bármely irányból szállítható

– közölte az SPP. A cseh ipari miniszter, Lukáš Vlček a hét elején fel is ajánlotta a Denisa Saková (Hlas) vezette gazdasági tárcának a segítségét, Szlovákia azonban egyelőre nem reagált Prága ajánlatára. Vlček ennek ellenére a cseh köztévének megerősítette, hogy ajánlata hosszabb távra szól.

Eredménytelen tárgyalások?

Szlovákia korábban két forgatókönyvet is felvetett a helyzet megoldására. Az egyik egy európai szállítókból álló konzorcium létrehozása volt, amely átvehette volna a nyersanyagot az orosz-ukrán határon, így Kijevnek nem Moszkvával kellett volna szerződnie. Ez a lehetőség azonban túl kockázatosnak bizonyult, mivel Oroszország már a határon megkapta volna a fizetséget, így félő volt, hogy kulcsfontosságú vezetékeket bombáznak le ukrán területen. A második lehetőség az azerbajdzsáni közvetítéssel tető alá hozott üzlet lett volna, amely értelmében az oroszok eladták volna a gázt az azerieknek, mielőtt az ukrán területekre ért volna, végül azonban ez az alternatíva is kútba esett.

A kormányfő, Robert Fico (Smer) és a gazdasági miniszter decemberben több ízben Moszkvába látogattak, állításuk szerint azért, hogy megoldást találjanak a kialakult helyzetre. A találkozók eredményéről azonban azóta se számoltak be. Fico ehelyett ismét az Ukrajnával szembeni szankciókról szónokol.

Szankciók jönnek

A miniszterelnök korábban már éles visszavágást ígért Kijevnek, amiért „a tranzitbevételek kiesésével 500 millió eurós veszteséget okoznak Szlovákiának”.

Szlovákia számára az egyetlen alternatíva a tranzit megújítása vagy olyan kompenzációs mechanizmusok keresése, amelyek helyettesítik a költségvetésben keletkező hiányt

– közölte Robert Fico a közösségi oldalán közzétett videójában.

Fico egyúttal jelezte, a szóbeli fenyegetőzésnél tovább kíván menni. Jövő héten a koalíciós tanács elé terjeszti a kérdést, hogy milyen válaszintézkedésekkel reagáljanak az ukrajnai gáztranzit leállítására. A kormányfő előzetesen az Ukrajnába történő áramexport leállítását, valamint a Szlovákia területén tartózkodó ukrán állampolgárok támogatásának korlátozását helyezte kilátásba.

Ha Fico nem, mi igen

Robert Fico több alkalommal megismételt fenyegetéseire a szlovákiai villamosenergia-hálózatot felügyelő állami vállalat, a SEPS is reagált. Közleményükben jelezték, hogy a miniszterelnök tervezett lépései ellenére sem kívánják megszegni az Ukrajnával kötött megállapodást. 

Nem a SEPS az egyetlen, aki „szembeszegült” Ficónak. A Bloomberg értesülései szerint, ha Szlovákia megszakítja az áramszállítást, Lengyelország belép a játékba. Varsó ugyanis kész biztosítani Ukrajna zavartalan ellátását.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?