Pozsony. Az új nyugdíjrendszerben nemcsak a magánnyugdíjpénztárak kötelesek személyi számlákon vezetni a befizetett járulékokat, hanem a Szociális Biztosító is. A biztosítóba befizetett járulékok ugyan nem kamatoznak, de a személyre szóló nyilvántartás lehetővé teszi, hogy mindenki pontosan követni tudja, mennyi nyugdíjjárulékot fizetett be élete során.
Évente tájékoztatnak a nyugdíjról
A legidősebb biztosítottak – az 1951 előtt születettek – már 2004-ben megkapták ezt a kivonatot, az 1951–1960 között született korosztályba tartozóknak 2006 végéig küldi el a biztosító. Az 1961 és 1970 között születettek 2007 végéig, a legfiatalabb biztosítottak 2008 végéig kapják ezt meg.
A nyugdíjbiztosításra vonatkozó összes adatot csak egy alkalommal kapja meg mindenki. A biztosító kéri ügyfeleit, hogy ellenőrizzék a kivonatot, és ha hibát észlelnek, vagy szerintük hiányos a kimutatás, akkor erről tájékoztassák a biztosítót. „Az adatok pontosságának ellenőrzése a biztosítottak érdeke is, hiszen ezek alapján számítja majd ki a biztosító a nyugdíj összegét” – mondta lapunknak Vladimíra Pôbišová, a biztosító szóvivője.
A pótidőszak is számít
A kivonat tartalmazza azokat az úgynevezett pótidőszakokat is, melyek során ugyan a biztosított nem fizetett járulékot, de beszámítanak a nyugdíjba. Ilyen időszaknak számít például a középiskolás kor egy része, vagy a főiskola, egyetem elvégzésének ideje, de beszámít a nyugdíjba az anyasági és a gyes ideje is. Ezekben az időszakokban az állam fizette a járulékot a biztosított helyett. Pôbišová szerint a pótidőszakokra vonatkozó adatokat elég pontosítani a nyugdíjaztatási kérvény leadásakor.
A legtöbb hiba a biztosítási időszak hosszával és a kivetési alap, vagyis a befizetett járulékok összegével kapcsolatban keletkezhet. Előfordulhat, hogy a biztosító nem tart nyilván minden olyan időszakot, amikor ügyfele munkaviszonyban volt, vagy saját hibájából, vagy amiatt, mert az ügyfél munkaadója nem jelentette őt be. A ledolgozott évek bizonyítása akkor a legnehezebb, ha a munkaadó időközben megszűnt.
Használjunk „nyugdíjszámológépet”
A számlakivonat lehetőséget ad a leendő nyugdíj kiszámítására is, természetesen ez a számítás csak hozzávetőleges eredményt ad. „A nyugdíj pontos kiszámítása nagyon összetett feladat, tekintettel a biztosítás idején bekövetkezett törvénymódosításokra” – mondta lapunknak Lýdia Výborná, a biztosító sajtóosztályának munkatársa.
A törvénymódosítások miatt például nem azonos módon számítják be mindenkinek a pótidőszakokat. Ilyen törvényi változás például a kötelező iskolalátogatás idejének fokozatos meghosszabbítása, emiatt például csökken a beszámítható időszak a későbbi korosztályok számára. A hozzávetőleges nyugdíj kiszámítását segíti a Szociális Biztosító honlapján található „nyugdíjszámológép” is, azonban ennek eredménye is csak körülbelüli. Pontos összeget csak akkor kaphatunk, ha kérvényezzük a nyugdíjat. Az erről szóló döntésben a biztosító pontosan tájékoztatja az ügyfelet, hogy mely időszakokat számított be, és arról is, hogy az adott időszakokban mekkora volt a befizetett járulék összege. A döntés ellen 30 napig lehet fellebbezni, ha az ügyfél úgy véli, helytelenül számították ki a nyugdíját.
Tájékoztatás a változásokról
Az első, teljes kivonat után a Szociális Biztosító minden évben tájékoztatja ügyfeleit a számlán az eltelt egy évben bekövetkezett változásokról. Ezt a kivonatot azonban talán még senki sem kapta meg. „A Szociális Biztosító a változásokról szóló tájékoztatást decemberben kezdte postázni a biztosítottaknak” – tájékoztatta lapunkat Lýdia Výborná, a biztosító sajtóosztályának munkatársa.
Az intézmény az adatok sokaságával, és az új nyugdíjrendszer bevezetése miatt kialakult többletmunkával indokolja a kivonatok megküldésében keletkezett késést. Indoklását elfogadták a parlamenti képviselők is, akik tegnap jóváhagyták azt a törvénymódosítást, hogy a 2004–2006-os időszakban bekövetkezett változásokról csak 2007 végéig kell tájékoztatást adnia a biztosítónak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.