Európa-szerte erősödik a szélsőség

<p><span style="font-size: 12px;">Marián Majer, a Szlovák Biztonságpolitikai Intézet elemzője úgy véli, radikális pártok szinte valamennyi európai országban működnek.&nbsp;</span></p>

Szélsőséges pártokat több európai országban is találunk. Összeurópai jelenségről van szó? 

Igen. Ilyen pártok szinte az összes európai országban léteznek, s az utóbbi évtized trendje az egyértelmű erősödésük. Számos esetben nemcsak a törvényhozásba, a kormányba is bekerülnek, mint például a finnországi Igazi Finnek. De ide sorolhatnánk akár a lengyel Jog és Igazságosságot is, amely hasonló ideológiai alapon formálódott, s ma egyedüli kormánypártként vezeti az országot. 

Miként formálja őket a parlamenti részvétel? 

Alapvetően két fejlődési irány van. Az első az erősödés, de ezzel egyidejűleg sok esetben megfigyelhető, hogy a növekvő felelősségvállalással mintha kultiválódnának is valamelyest ezek a pártok, aminek következtében bekerülhetnek a politika fősodrába, igaz, megmarad a radikálisabb szóhasználatuk. Ide sorolhatjuk a francia Nemzeti Frontot, amely mára releváns politikai erővé vált. A másik lehetőség, hogy szembesülve a felelősségvállalással ezek a pártok meggyengülnek vagy teljesen marginalizálódnak. Ám ez a ritkább, mert ha már bekerülnek a parlamentbe, nem lehet teljesen elszigetelni őket. Vegyük a magyarországi Jobbikot: egy marginális pártból mára húszszázalékos erővé lépett elő, s csak annak köszönhetően sikerül őket kívül tartani a kormányon, hogy a Fidesz átvette az ágendájuk egy részét. De van ellenkező példa is: az osztrák Szabadságpárt, amely nagyon erős volt, ám a kormányzati részvétel paradox módon meggyengítette. 

Hogyan viszonyulnak a szélsőségesekhez a hagyományos pártok? 

A legtipikusabb álláspont az, hogy a standard pártok megpróbálják ignorálni őket. Szerintem azonban ez sokszor nem hatásos, mert még nagyobb radikalizálódáshoz vezethet, ami gyakran tovább növeli támogatottságukat. Tény, hogy az utóbbi évtizedben egyre erősebb ez a trend, aminek oka a növekvő elégedetlenség az európai lakosság körében mind gazdasági, mind politikai téren, s legutóbb az iszlamizációtól és a bevándorlástól való félelem. Mivel a hagyományos politikai berendezkedés nem képes egyértelmű válaszokat adni ezekre a problémákra, a választók olyan politikusokhoz fordulnak, akik nagyon egyszerű, könnyen érthető megoldásokat kínálnak.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?