Országértékelő beszélgetéseinek utolsó állomásaként február 13-án Esztergomba érkezett Orbán Viktor, a Fidesz Magyar Polgári Szövetség elnöke. Az ország összesen öt helyszínén tartottak hasonló fórumot, nagyító alá véve a falun élők és a nők helyzetét, a foglalkoztatáspolitikát, a főváros és az egészségügy problémáját.
Esztergomi Fidesz-vizit
Orbán Viktor látogatást tett a kórház szülészeti osztályán dr. Berbik Miklós kíséretében, ahol Meggyes Tamás átadta a Szent Miklós Alapítvány emléklapját azoknak a szülőknek, akiknek gyermeke elsőként jogosult az alap támogatására. Következő programjaként a Fidesz-elnök a Szent István Patikába látogatott, ahol az esztergomi gyógyszerészekkel a gyógyszergyártás fontos kérdései mellett az árak alakulásáról, a gyógyszeripar lehetséges jövőjéről beszélgetett. Délután zárt ajtók mögött tárgyalt Kiss-Rigó László püspökkel a Mindszenty József Katolikus Általános Iskolában, majd az iskola tornacsarnokában válaszolt a lakosság egészségüggyel kapcsolatos kérdéseire.
„Esztergomot tartottuk az egészségügy vizsgálatához a legalkalmasabbnak, mert a város a híd megépülésével kiszabadult fogságából, a két uniós ország kórházai egymás betegeit is fogadják. Ezen kívül az önök kórháza jól működik, nincsen 30 napon túli tartozása. S végül, de nem utolsó sorban azért vagyunk itt, mert Esztergom eredményes volt a népszavazás kórház-privatizációra vonatkozó kérdésében” – mondta Orbán Viktor. A továbbiakban kifejtette, hogy sajnálatos módon az egészségügyre ma a nemzetpolitika helyett az üzletpolitika jellemző, s nem véletlen, hogy az egészségügy „kiárusítását” a szavazatok döntő többsége elutasította. Elmondta, hogy a kórház-privatizáció megakadályozása nem azt jelenti, hogy nem működhetnek az országban magánkórházak, de az ingatlanspekuláció által a magánkézbe kerülő volt állami kórházak magas ellátási költségét több millió állampolgár nem tudná megfizetni.
Az orvosok nyugatra vándorlásával kapcsolatban elmondta, hogy a fenyegető orvoshiányt meg kell akadályozni a szakemberek fizetésének és egzisztenciájának rendezésével. El kell érni, hogy külföldön praktizáló orvosaink hazatérjenek, mert az eddig Erdélyből és a Kárpátaljáról érkezett orvosutánpótlás elapadhat. Orbán Viktor szemlélete szerint a GDP egészségügyi kiadásának négy százalékát a következő időszakban hét százalékra kellene emelni, valamint szükségesnek tartja az országban négy újabb kórház felépítését.
A közönség soraiból érkező kérdésre azt válaszolta, támogatja az ingyenes életmentő gyógyszeres ellátás újbóli bevezetését, s nem ért egyet a gyógyszerárak inflációt meghaladó emelésével. A gyógyszergyártás struktúrája is átalakításra szorul, hiszen a multinacionális cégek nyomása miatt a mai magyar gyógyszeriparnak szinte utolsó „védősáncai” a kis magánpatikák.
Az egészségügy témakörén túl felvetett szociálpolitikai problémák kezelésére Orbán Viktor a spekulációbarát gazdasági rendszer helyett munkabarát rendszer kiépítését tartja célravezetőnek
Az adózással kapcsolatban a Fidesz elnöke szerint a jelenlegi rendszer helyett a családi adózás jelentene megoldást. Az új adósávok megállapításánál a több személyt eltartó családoknak kevesebbet kellene fizetniük, mint akik csak önmagukat tartják el.
Bár a volt miniszterelnök a Fidesz négy éves működését a kormány élén nem tekintette tökéletesnek, a 2006-os választások sikere után a hibákat korrigálva kívánnak haladni a megkezdett irányba.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.