Esélyegyenlőségi helyzetjelentés

Az oktatásügyi miniszter a minap tárgyalt a szlovákai dekanátusokkal Pozsonyban. A híradós tudósításban láthattuk, amint a kamera végigfut a tárgyalótermen . Vajon hány embernek, férfinak vagy nőnek tűnt fel, hogy a több mint harminc küldöttből talán csak egy nőt láttunk az asztalnál ülni?

A női nem ennyire csekély képviselete ezen az összejövetelen felháborító, ha belegondolunk, hogy a Szlovákiában jelenleg főiskolán vagy egyetemen tanulók vagy negyven százaléka nő. Hasonló példaként említhetnénk az abortusztörvény napokban az Alkotmánybíróság által történő megvitatását is, melyet a Kereszténydemokrata Mozgalom indítványozott. A tizenhárom alkotmánybíró közt egyetlen nő van. Vajon milyen elvek alapján fog a férfi többségű testület dönteni egy olyan dologról, melyet testileg és lelkileg sosem tud átélni? Sikerül majd megtartani az ediggi, liberálisabb beállítottságú törvényt, vagy pedig ismét veszélybe kerül a nők szabad döntési joga főleg férfiak által irányított, törékeny demokráciánkban?

A Szlovákiai Nők Szövetsége elemzést készített arról, mennyire javult vagy romlott a nők társadalmi helyzete Szlovákiában a választások után eddig eltelt időszakban. Az alábbi rövid összefoglaló rámutat arra, hogy bár a jelenlegi kormány jóváhagyott néhány konkrét törvénymódosítást, a hosszútávú rendelkezések, melyek tartósan biztosítanák a nemek közti jog- és esélyegyenlőséget, gyakran nem is kerültek napirendre, ha pedig igen, akkor nem szavazták meg azokat.

Az egyik legjelentősebb, esélyegyenlőséggel összefüggő pozitív változásként a Szövetség a házasságon belüli erőszakkal kapcsolatos törvénymódosításokat nevezi meg Lehetne másképp is!? című kiadványában. A régi törvénytől eltérően ezentúl nemcsak közeli rokon, hanem távolabbi rokon vagy azonos háztartásban élő személy is indíttathat eljárást egy erőszakos házastárs ellen. Ezenkívül szigorították az ilyenfajta erőszakra kiszabott büntetést is. Végül, s ami talán a legjelentősebb eltérés az előző törvénytől, eltörölték az áldozat kötelezően és ismételten kikért beleegyezését a támadó ellen indított eljáráshoz. Döntés született arról is, hogy a bűnügyek országos statisztikájába vezessék be a házasságon belüli erőszak kategóriáját is. Ezenkívül a szociális segélyről szóló törvénymódosítás lehetővé teszi olyan speciális intézmények létesítését, melyekben a házasságon belüli erőszak áldozatainak, túlnyomórészt (95 százalék) nőknek, nyújthatnak segítséget az erre felkészült szakemberek.

A kilencvenes évek elején az összes posztkommunista állam közül Szlovákiában jelent meg a legtöbb olyan álláshirdetés, melyben nemre való utalás történt abban az értelemben, hogy fiatal férfiakat kerestek felelősségteljes pozíciókba. Az ilyenfajta diszkrimináció megakadályozása érdekében született az a törvény, mely tiltja az olyan álláshirdetések megjelentetését, melyekben utalás történik többek közt a keresett személyek fajára, nyelvére vagy nemére.

Vannak viszont negatív változások is, mint például az a tény, hogy a kormány nem hagyott jóvá semmilyen összeget a Nők és férfiak esélyegyenlőségét elősegítő programra, és megszüntette a női kérdéssel foglalkozó koordinációs bizottságot.

Összefoglalva: bár születtek pozitív változások, bizonyos értelemben veszélyben forog a nemek (főként a nők) esélyegyenlősége. Ne feledjük, hogy a pozitív törvénymódosítások is csak akkor segítik elő a nemek esélyegyenlőségét, ha tudatosan és rendszeresen betarttatják őket a gyakorlatban. Ezenkívül, bár a házasságon belüli erőszak büntetőjogi beiktatása, s ezáltal az idegenek közti vagy nyilvános helyen történő erőszaktól való jogi megkülönböztetése nélkülözhetetlen egy mindenki, nők és férfiak számára demokratikus polgári társadalom létrehozásához, fontos megjegyezni, hogy néhány speciális törvénymódosítás nem képes biztosítani a nemek minden szintű és teljes mértékű esélyegyenlőségét. Az átfogóbb társadalmi változások (is) a mindennapi élet apró részleteiben kezdődnek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?