Az oktatásügyi miniszter a minap tárgyalt a szlovákai dekanátusokkal Pozsonyban. A híradós tudósításban láthattuk, amint a kamera végigfut a tárgyalótermen . Vajon hány embernek, férfinak vagy nőnek tűnt fel, hogy a több mint harminc küldöttből talán csak egy nőt láttunk az asztalnál ülni?
A Szlovákiai Nők Szövetsége elemzést készített arról, mennyire javult vagy romlott a nők társadalmi helyzete Szlovákiában a választások után eddig eltelt időszakban. Az alábbi rövid összefoglaló rámutat arra, hogy bár a jelenlegi kormány jóváhagyott néhány konkrét törvénymódosítást, a hosszútávú rendelkezések, melyek tartósan biztosítanák a nemek közti jog- és esélyegyenlőséget, gyakran nem is kerültek napirendre, ha pedig igen, akkor nem szavazták meg azokat.
Az egyik legjelentősebb, esélyegyenlőséggel összefüggő pozitív változásként a Szövetség a házasságon belüli erőszakkal kapcsolatos törvénymódosításokat nevezi meg Lehetne másképp is!? című kiadványában. A régi törvénytől eltérően ezentúl nemcsak közeli rokon, hanem távolabbi rokon vagy azonos háztartásban élő személy is indíttathat eljárást egy erőszakos házastárs ellen. Ezenkívül szigorították az ilyenfajta erőszakra kiszabott büntetést is. Végül, s ami talán a legjelentősebb eltérés az előző törvénytől, eltörölték az áldozat kötelezően és ismételten kikért beleegyezését a támadó ellen indított eljáráshoz. Döntés született arról is, hogy a bűnügyek országos statisztikájába vezessék be a házasságon belüli erőszak kategóriáját is. Ezenkívül a szociális segélyről szóló törvénymódosítás lehetővé teszi olyan speciális intézmények létesítését, melyekben a házasságon belüli erőszak áldozatainak, túlnyomórészt (95 százalék) nőknek, nyújthatnak segítséget az erre felkészült szakemberek.
A kilencvenes évek elején az összes posztkommunista állam közül Szlovákiában jelent meg a legtöbb olyan álláshirdetés, melyben nemre való utalás történt abban az értelemben, hogy fiatal férfiakat kerestek felelősségteljes pozíciókba. Az ilyenfajta diszkrimináció megakadályozása érdekében született az a törvény, mely tiltja az olyan álláshirdetések megjelentetését, melyekben utalás történik többek közt a keresett személyek fajára, nyelvére vagy nemére.
Vannak viszont negatív változások is, mint például az a tény, hogy a kormány nem hagyott jóvá semmilyen összeget a Nők és férfiak esélyegyenlőségét elősegítő programra, és megszüntette a női kérdéssel foglalkozó koordinációs bizottságot.
Összefoglalva: bár születtek pozitív változások, bizonyos értelemben veszélyben forog a nemek (főként a nők) esélyegyenlősége. Ne feledjük, hogy a pozitív törvénymódosítások is csak akkor segítik elő a nemek esélyegyenlőségét, ha tudatosan és rendszeresen betarttatják őket a gyakorlatban. Ezenkívül, bár a házasságon belüli erőszak büntetőjogi beiktatása, s ezáltal az idegenek közti vagy nyilvános helyen történő erőszaktól való jogi megkülönböztetése nélkülözhetetlen egy mindenki, nők és férfiak számára demokratikus polgári társadalom létrehozásához, fontos megjegyezni, hogy néhány speciális törvénymódosítás nem képes biztosítani a nemek minden szintű és teljes mértékű esélyegyenlőségét. Az átfogóbb társadalmi változások (is) a mindennapi élet apró részleteiben kezdődnek.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.