<p>Egyelőre a szakértők sem tudják eldönteni, ki igazán illetékes abban, hogy döntsön Vladimír Mečiar hírhedt amnesztiáinak eltörléséről. Bár a vonatkozó ellenzéki alkotmánytörvény-javaslat második olvasatba került a parlamentben, minimális az esélye, hogy végül megszavazzák.</p>
Értelmezési káosz amnesztiaügyben
A javaslatnak már csak azért sincs sok esélye, mert ugyan decemberben 77-en szavaztak mellette első olvasatban, most már 90 szavazat kell az elfogadásához. Több képviselő úgy nyilatkozott, ha Michal Kováč volt kormányfő fiának adott kegyelmét is eltörlik, második olvasatban is megszavaznák a javaslatot – ilyenek voltak például Boris Kollár pártjából, a Sme rodinából távozó képviselők is, Peter Marček, Martina Šimkovičová és Rastislav Holúbek is.
A javaslatot benyújtó ellenzéki Ján Budaj (OĽaNO) a Denník N-nek azt mondta, neki nem okoz problémát Michal Kováč elnöki kegyelmének eltörlése sem. Hasonlóan nyilatkozott Peter Kresák alkotmányjogász, a Híd képviselője is. Mindez módosító javaslatként történhet meg, amikor második olvasatban tárgyalja majd a parlament az alkotmánytörvényt.
Kevés a szavazat
Mečiar amnesztiáit ugyanakkor valószínűsíthetően még abban az esetben sem törli el a parlament, ha a teljes ellenzék és a Híd is megszavazza a javaslatot. Összesen ugyanis csak 83-an lennének, így a kormánypárti Smer vagy az SNS hét képviselőjének kellene átszavaznia.
A Smer ugyan amorálisnak, ám eltörölhetetlennek tartja az amnesztiákat. Andrej Danko, az SNS elnöke pedig úgy nyilatkozott, az csak egyes képviselők „fétise”, hogy azt hiszik, a parlament illetékes az amnesztiák ügyében.
Ján Budaj azt mondta, tárgyalt és tárgyalni fog Andrej Dankóval, valamint a Smer frakcióvezetőjével, Martin Glváčcsal is. „Egyelőre nem léptünk előre” – mondta a Denník N-nek, ám hozzátette, az SNS talán változtathat véleményén.
Nyilvános vita indult
Mindazonáltal egyáltalán nem biztos, hogy a parlament alkotmánytörvénnyel eltörölheti a mečiari amnesztiákat. Peter Šamko pozsonyi bíró ugyanis arra a következtetésre jutott, hogy mindez lehetetlen. Šamko – aki egyébként augusztusban arra is rámutatott, hogy törvénytelenül vádolták meg Vasiľ Špirkót, a Bašternák-ügy ügyészét – akkor kezdett el foglalkozni a témával, miután Andrej Kiska államfő nyilvános felhívásban arra szólította a jogászokat, nyissanak nyilvános vitát a témában. Jogi elemzésében arra hívja fel a figyelmet, hogy a parlament általános érvényű jogszabályokat adhat ki, nem alkalmazhatja ugyanakkor a jogot konkrét esetekben. Márpedig az alkotmánytörvény – melynek mindig általánosnak kell lennie – ebben az esetben a mečiari amnesztiák két konkrét cikkelyét törölné el. „A vita tárgya itt tehát nem maga az amnesztia, hanem az út az eltörlése felé. Az amnesztia amoralitása nem releváns érv ahhoz, hogy a parlament eltörölje” – magyarázza.
Šamko szerint az amnesztiákat csak és kizárólag az Alkotmánybíróság törölhetné el az államfő vagy a képviselők egy csoportjának javaslatára.
Kiska sem léphet
Ján Mazák korábbi alkotmánybíró, Andrej Kiska tanácsadója ugyanakkor úgy véli, az Alkotmánybíróság csak a törvények és más általános érvényű jogszabályok alkotmánnyal való összhangját vizsgálhatja. Nem törölhet el olyan általános érvényű jogszabályokat, mint például az amnesztia. Kiska így nem javasolhatja az amnesztiák eltörlését – ugyanakkor Mazák azt elismeri, hogy a képviselők, a kormány vagy a főügyész javasolhatja, hogy az Alkotmánybíróság vizsgálja meg az amnesztiákat.
Peter Kresák alkotmányjogász ugyanakkor úgy véli, az említett lehetőségekről már egyeztettek, és egyhangúan úgy vélték, ez az út nem járható. Kitart amellett, hogy csak alkotmánytörvénnyel törölhetők el az amnesztiák, a törvényhozó hatalom jogosult, sőt köteles cselekedni, hogy az amorális jogszabály ne képezze részét a szlovák jogrendnek. (Sme, Denník N, fm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.