Pozsony. Az elmúlt hetekben jelentős nyilvánosságot kapott a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás, miközben a saját kocsinkon okozott károkat is megtérítő balesetbiztosításról, népszerű nevén a cascóról alig esett szó. Milyen változásokra számíthatunk jövőre ezen a téren?
Érdemes bebiztosítani a kocsinkat
Mivel közúti forgalomban gépjármű csak úgy vehet részt, ha üzemben tartója érvényes gépjármű-felelősségbiztosítási szerződéssel rendelkezik, erre a biztosításra minden gépjármű-tulajdonosnak szüksége van.
Ami nem kötelező, az nem feltétlenül szükséges alapon azonban csak kevesen szentelnek kellő figyelmet a gépjárművek saját hibás kárainak fedezetére szolgáló casco biztosításra. A casco biztosítás elemi károkra (tűz, villámcsapás, szélvihar, jégeső, lezúduló hótömeg stb.), lopáskárokra, valamint a gépjárműben, alkatrészeiben, tartozékaiban keletkezett károk fedezetére szolgál.
Míg a kötelező biztosítás esetében idén jelentős változásokra került sor, a casco ára nem változott nagyobb mértékben. A piacvezető Allianz nem változtatott az alapdíjain, amit a többi biztosító is kénytelen követni. Egyedüli változásnak a biztosítók által nyújtott kedvezmények számítanak.
Az Allianz az év végéig nyújt kedvezményes árakat, és a bónuszok módosítását tervezi a Wüstenrot is. Ez utóbbi azoknak nyújt kedvezményeket, akik náluk kötik meg a kötelező felelősségbiztosításukat is.
Nem kis különbség van a kötelező biztosításhoz viszonyítva a díjak kiszámításában is. Míg a felelősségbiztosítás esetében ez utóbbiakat még tavaly is probléma nélkül egyedül kiszámíthattuk, és csak idén bonyolítottak a rendszeren, a casco esetében már évek óta bonyolult számítási rendszerrel dolgoznak. Mivel a biztosítási díjakat ennek az esetében rengeteg tényező befolyásolja, nincs is egységes díjtáblázat. Díja a gépkocsi típusától, a vállalt önrészesedéstől, a díjfizetés gyakoriságától, továbbá a biztosító állandó lakóhelyén fennálló kockázati viszonyoktól függ.
A biztosítás évi díját az autósok egy összegben vagy részletekben (havonta, negyedévenként, illetve félévenként) fizethetik. Legmagasabb a havonkénti díjfizetés esetén, ennél ritkább időpontokban történő díjfizetés vagy egy összegbeni fizetés esetén a biztosító a díjat engedménnyel állapítja meg.
A kötelező biztosításhoz hasonlóan itt is figyelembe veszik azt, hogy mely járásban van bejegyezve az autónk, vagy hogy milyen önrészt vállalunk magunkra, ha bekövetkezik a baleset.
Persze a legnagyobb bónuszt akkor kaphatjuk, ha balesetmentesen vezetünk. A díjvisszatérítés mértéke így többnyire elérheti a mindenkori biztosítási díj akár 50%-át is, amihez azonban 4–6 éves balesetmentes vezetésre van szükség.
Vannak azonban kivételek is. ĺgy például a Kooperativa és a Kommunális Biztosító 70 százalékos bónuszt is nyújt azoknak, akik kilenc éve nem okoztak kárt a kocsijukon. E két biztosítónál így egy 359 990 koronás Škoda Fabiáért, amelynek eredetileg 11 998 korona lett volna a biztosítása, a fent említett bónusszal és 10 százalékos önrész vállalásával, csak 3596 koronát fizetünk. Az Allianznál egy hasonló árú és típusú kocsi biztosítása, még a maximális, 50 százalékos bónusznál is 4039 koronába kerülne.
A díj kiszámítását jelentős mértékben nehezíti a belépő kedvezmények és az egyik biztosítóból a másikba átvihető bónuszok szövevényes rendszere. A belépő kedvezmények például nem minden társaságnál érvényesek azonos mértékben minden ügyfélre. A Wüstenrot kedvezőbb díjakat ajánl a nőknek, mint a férfiaknak. Míg az előbbiek 30 százalékos kedvezményben részesülhetnek a szerződés megkötésénél, a férfiak számára csak 25 százalékos kedvezményt nyújtanak.
Érdemes odafigyelni az autó árára is, hiszen a biztosítók ezt különbözőképpen értékelik. Az olcsó autókat például a ČSOB-ban éri meg a leginkább bebiztosítani. Ez a már említett Škoda Fabiát baleset és lopás ellen 8199 koronáért biztosítja be, míg a Wüstenrotnál a nők 10 080, a férfiak 10 800 koronát fizetnek. A ČSOB hátránya viszont, hogy a biztosítás csak Szlovákiában érvényes, míg a Wüstenrotnál egész Európában. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.