Energia: Többször is hibázhatott az Árszabályozási Hivatal

Pozsony |

Az Árszabályozási Hivatal (ÚRSO) a múltban hozott kulcsfontosságú döntések során többször is megsértette a közbeszerzésről, a költségvetési szabályokról és a pénzügyi ellenőrzésről szóló törvényt – derül ki a Legfelsőbb Ellenőrző Hivatal (NKÚ) ellenőreinek szakvéleményéből. Karol Mitrík, az NKÚ elnöke az eredményeket átnyújtotta a Közbeszerzési Hivatalnak (ÚVO) és a bűnüldözési szerveknek.

 

Az ellenőrzések során azt vizsgálták, hogyan járt el az ÚRSO a villamosenergia-árak megállapításánál, illetve az áremelések meghatározásánál. A hivatal különös figyelmet szentelt annak a folyamatnak, amely során 2017-ben megemelték a villanyárakat, majd később visszaállították azokat a 2016-os szintre.

Az ellenőrök az árazási eljárásban találták a legnagyobb hibákat. A villamos energia végleges árának megállapításában szerepet játszik a szabályozott energiaszolgáltató vagyonának nagysága, amelynek megállapításában az ellenőrök szerint hibázhattak. Az új, 2017-től számított időszakra vonatkozó vagyonobjektivizációt négy szakértői csoport végezte, 17 külső munkatárs és a hivatal munkatársainak segítségével.

„Az ellenőrzés során bebizonyosodott, hogy egyes szakvélemények és jogi tanácsok nem voltak a folyamat szempontjából relevánsak, több, a szakvéleményekkel és elemzésekkel kapcsolatos kiadást pedig nem tudtak igazolni. Bizonyos szakvélemények a meghatározott határidő után érkeztek a hivatalba, így ezeket értelemszerűen nem tudták felhasználni a vagyonobjektivizációban, sem az abból kiinduló árazási eljárásban, így az problematikus és nem feltétlenül objektív" – tájékoztatott Marek Papajčík, az NKÚ szóvivője.

 

Kapcsolódó cikkünk

Mivel az árazási eljárás sok bizonytalanságon és pontatlanságon alapult, olyan összegek születtek, amelyek általános negatív reakciót váltottak ki. Ennek az lehetett az egyik oka, hogy az eljáráshoz még a villamosenergia-szolgáltatók 2010-ben kiszámolt vagyonát használták fel, ami azonban 2016-ban már nem volt aktuális.

Az ellenőrzés arra is rámutatott, hogy a hivatal tevékenysége sértette az átláthatóság és függetlenség elvét. „Az NKÚ felhívja a parlament és a kormány figyelmét, hogy a szabályozó függetlensége alapvető feltétel, amelynek teljesítése nélkül nem végezheti megfelelően a munkáját. A nemzeti szabályozó szervezetnek teljes mértékben nyitottnak kell lennie, a döntéseinek pedig átláthatónak, bizonyíthatónak és bárminemű személyes érdektől mentesnek" – tette hozzá Papajčík.

Az Árszabályozási Hivatal ismeri a Legfelsőbb Ellenőrző Hivatal (NKÚ) ellenőrzésének eredményét, az ellenőrzés folyamatában maga is részt vett – derül ki az ÚRSO reakciójából, amelyet Radoslav Igaz szóvivő tolmácsolt.

„Az NKÚ észrevételei a hivatal előző vezetésének tevékenységére vonatkoznak. A jelenlegi vezetés tavaly már feljelentést tett az ügyben idegen vagyonnal való visszaélés bűntettének gyanúja miatt" – tette hozzá Igaz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?