Előre kell nézni, nem hátra

Pozsony. Pavel Koncoš, a Demokratikus Baloldal Pártja új elnöke sem közvetlenül megválasztása előtt, sem után nem volt hajlandó nyilatkozni lapunknak, sietett vissza az alelnökválasztásra. Az eredményhirdetés után tartott rövid sajtótájékoztatón elhangzott villámkérdésekből és válaszokból válogattunk.

„Van esélyünk megismételni az 1998-as eredményeket”ČTK-felvételMi lesz az első dolga, amikor bemegy hétfőn az „új irodájába”?

Nem megyek be. Vasárnap tíz órakor beülök az autómba és Berlinbe utazok a Német Szociáldemokrata Párt kongresszusára.

Nem sajnálja, hogy Milan Ftáčnik, Peter Weiss és Brigita Schmögnerová nem jelöltették magukat az alelnöki posztra?

Szabad akaratukból döntöttek így.

Ön és Peter Weiss más-más irányvonalat, nézetet képviselnek. Nem tart a párttagok közötti nézetkülönbségek kiéleződésétől, a párt szétforgácsolódásától?

Az SDĽ továbbra is jó cégér. Egyezségre kell törekedni. Kár lenne, ha a párttagok szétszaladnának a világ minden tájékára. Úgy vélem, Ftáčnik, Weiss és Schmögnerová nem hagyják itt a pártot. Edzett, munkához szokott emberekről van szó, és az elszenvedett vereség ellen a munka a legjobb orvosság. Különösen Schmögnerová asszony dolgozik rengeteget, talán többet is a kelleténél. Egyébként a kongresszuson előadott beszédemben is hangsúlyoztam: a párton belüli kötelességeket és feladatokat három alappillér – az országos választmány, a miniszteri klub és a parlamenti frakció – között kell igazságosan szétosztani. Mindegyiknek megvan a maga jelentősége. Idáig többen több munkacsoportban is töltöttek be funkciókat, talán ezért sem győzték rendesen a munkát.

Ebből kiindulva ön nem fontolgatja távozását a miniszteri posztról, hogy csak a párt irányítására összpontosíthasson?

Jelenleg nem, és azt hiszem, erre nem lesz szükség. A minisztérium jól meg van szervezve, vannak ott ügyes vezérigazgatók, államtitkárok, akik a hivatalvezetővel együtt teljesítik kötelességüket és segítik a munkámat.

A párton belül milyen helyet és szerepet szán a most „legyőzötteknek”?

Az előbb említett három alappillér egyikében megtalálják a helyüket. Peter Weiss parlamenti képviselő, a külügyi bizottság elnöke, és úgy gondolom, a külpolitikában Szlovákiáért jó munkát végzett.

Az SDĽ-nek nagyon alacsony a támogatottsága. Hogyan próbál javítani ezen a siralmas állapoton?

Az emberek közé kell mennünk, rendkívül fontos tartani a kapcsolatot a választópolgárokkal. Csak személyesen szólíthatjuk meg az embereket és szerezhetünk értékes tapasztalatokat.

Robert Fico távozott az SDĽ-ből, mert Migaštól eltérő politikai nézeteket képviselt, és szavazókat vitt magával. Megpróbálja visszaszerezni ezeket a voksokat, vagy inkább a kommunista párt szavazóit próbálja megszólítani? Esetleg megpróbál majd együttműködni e két párttal?

Úgy látom, az újságírók csak spekulálnak, megpróbálnak szavakat adni a számba. A kommunista párt holt erő. 1989 novemberével kapcsolatban senki nem gondolhat nosztalgikusan a volt rendszerre. Előre kell nézni, nem hátra. Jövőbeli partnereink kiválasztásánál ezt is figyelembe kell majd venni. Megpróbálunk nagyobb támogatottságra szert tenni, és nem azt fogjuk nézni, a Smer vagy a KSS, vagy más párt voksait kaparintjuk-e meg.

Ön felszólalásában merészen kijelentette: az SDĽ megismétli 1998-as sikerét, és legaláb annyi százalékot ér el, mint akkor. Ön ezt valóban reálisnak tartja?

A tisztújító kongresszus előtt készült néhány közvélemény-kutatás, melyek szociológiai felmérések is egyben. Ezek szerint a baloldali szavazóbázis 37-40 százalékos szinten mozog, ami hűen tükrözi a baloldalon, középen és jobboldalon elhelyezkedő pártok szavazóbázisának a megosztottságát. Van esélyünk megismételni az 1998-as eredményeket. Hosszú még az út odáig, és már a következő országos választmánynak meg kell fogalmaznia bizonyos feladatokat.

Korábban úgy nyilatkozott, elnökként „nagytakarítást” szándékozik végrehajtani a pártban. Köztudottan többször bírálta a baloldali minisztereket – főleg Schmögnerová asszonyt –, amiért tevékenységükkel hozzájárulnak a baloldal népszerűségének a csökkenéséhez. Kezdeményez személycseréket?

Régóta alacsony a párt támogatottsága, ezt az országos választmány már korábban megvitatta. Az országos választmánynak kötelessége ellenőrizni az általa jelölt kormánytagokat. Ha a korábbi értékelésekkor nem voltunk kritikusak, és nem foganatosítottunk bizonyos intézkedéseket, most már nincs értelme, de a szavazások előtt mindenkinek számot kell majd adnia tevékenységéről.

Az SDĽ az ön vezetése alatt is szorgalmazza majd az uniós és NATO-tagságot?

Igen, és nem engedem meg, hogy a földművelési tárca fékezze az integrációs folyamatot. Mindent megteszek a mihamarabbi csatlakozásért.

Milyen irányban terelgeti majd a Demokratikus Baloldal Pártját?

Szeretném megerősíteni a szociális politikát és valóra váltani a szociális állam eszméjét, és mindent elkövetek az európai szociális charta és a foglalkoztatásról szóló európai egyezmény elveinek megvalósításáért. Ez hosszú távú feladat, de enélkül a baloldali politika értelmetlen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?