<p>A hazai pedagógusok nagy része ellenzi azt az elképzelést, mely szerint az iskolaigazgatók kinevezéséről és leváltásáról a jövőben kizárólag a fenntartók, vagyis a polgármesterek és a megyék döntenének.</p>
Ellenzik az igazgatók kézi vezérlését
Pozsony |
A Tanár2020 (Učiteľ2020) elnevezésű kezdeményezés internetes közvélemény-kutatásának eddigi eredményei szerint a válaszadók 64%-a károsnak tartja a javaslatot (és csupán 7% szerint lenne hasznos). Jelenleg az igazgatókat az iskolatanácsok választják és váltják le, az oktatási minisztérium viszont az oktatásügy állapotáról és céljairól készített jelentésében megjegyzi: nagyobb befolyást kellene kapniuk a fenntartóknak, mert jelenleg az iskolavezetők és a polgármesterek együttműködése sok helyen akadozik. Augusztustól „erősebb” lehet a polgármesterA jelentés nyilvános véleményezése néhány napja ért véget, a Smer képviselői máris módosítanák a községi elrendezésről szóló törvényt. Jana Vaľová, Jana Laššáková, Viera Mazúrová, Otto Brixi és Peter Fitz javaslata lehetővé tenné a polgármestereknek, hogy döntsenek az önkormányzathoz tartozó költségvetési egységek (például iskolák) vezetőiről.A tervezet azonban csupán a városok és városrészek polgármestereit említi, a falvakról nem szól. Első olvasatban már a parlament jelenlegi ülésén szavazhatnak a törvényről, augusztusban pedig életbe is léphet. A béremelés a legnépszerűbbAz önkéntes felmérésbe tegnapig majdnem 600 személy kapcsolódott be – főleg tanárok és diákok. A minisztérium javaslatai közül leginkább az nyerte el a szimpátiájukat, mellyel azt célozza, hogy 2020-ig a felsőfokú végzettséggel rendelkezők átlagbérének 75%-át kapják a hazai tanárok. A válaszadók 64%-a úgy véli, ez a kulcs az oktatásügy helyzetének javításához. A Tanár2020 nevű kezdeményezés célja, hogy a figyelem középpontjában tartsa az oktatásügy helyzetét. A szervezők szerint így talán a politikusok is hajlandóak lesznek prioritásként kezelni a témát. „Célunk, hogy reakciókat szerezzünk a Dušan Čaplovič oktatási miniszter által készített jelentés célkitűzéseire” – írják sajtóhírükben az aktivisták.A jelentésből elsősorban az intézkedések ütemtervét hiányolják. „Nem derül ki belőle, mit fog lépni a minisztérium például jövőre, vagy azután, hogy a kitűzött célokat elérje” – mondta Stanislav Boledovič, a kezdeményezés egyik alapítója. Ma este Pozsonyban a Komenský Egyetem aulájában a Tanár2020 vitaestet rendez Čaplovič jelentéséről. A minisztert a tanárok és a szülők képviselői fogják kérdezni. A www.ucitel2020.sk internetes oldalon szavazással bárki véleményt nyilváníthat a javaslatokról. (vps, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.