Jaroslav Paška, az SNS alelnöke, egy olyan határozattervezetet terjesztett a parlament elé, amely szerint a törvényhozás arra szólítja fel a kormányt, állítsa le az Isztambuli Egyezménynek a szlovák jogrendbe való beillesztését. Az Európa Tanács egyezménye a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről és felszámolásáról szól, de célja az áldozatok védelme és „az elkövetők büntetlenségének megszüntetése” is. Paška szerint az egyezmény nincs összhangban Szlovákia alkotmányával. A nemzetiek egyben kiemelik, az egyezményt elutasítják, de elítélik a nők elleni erőszakot.
Ellenzi az SNS az Isztambuli Egyezményt
Sólymos László, a Híd alelnöke elmondta, ők is beleegyeztek abba, hogy a nemzetiek a parlament elé terjesszék a ratifikálás megállításról szóló határozattervezetet. „Majd meglátjuk, mi lesz” – tette hozzá a miniszter, és elmondta, arról nincs a kormánypártok között megegyezés, hogy a dokumentumot teljes egészében elfogadják. Arra a kérdésre, hogy az SNS indítványa vajon veszélyezteti-e a koalíció stabilitását, Sólymos határozottan nemmel válaszolt. „A Híd párton belül sincs teljes körű egyetértés az Isztambuli Egyezményt illetően” – magyarázta a miniszter. Az egyezmény ratifikálása kapcsán Gál Gábor (Híd) igazságügyi minisztert is kerestük, aki elzárkózott a nyilatkozástól.
Robert Fico, a Smer elnöke az egyezmény ratifikációjának leállításával kapcsolatban tegnap elmondta, szerinte a parlament elé kerülő SNS-es határozatot nagy többséggel szavazzák majd meg. Arra a kérdésre, hogy a miniszterelnök is támogatja-e a lépést, Fico azt válaszolta, Peter Pellegrini is jelen volt azon a koalíciós tanácson, ahol az egyezmény ratifikációjának megállításáról tárgyaltak. Fico még tavaly februárban jelentette ki, nem egyezik bele a ratifikációba, ha kétségek merülnek fel afelől, hogy az egyezmény összhangban van-e a szlovák alkotmánnyal. Elsősorban szerinte abban lehet ellentmondás, hogy a szlovák alkotmány egy férfi és egy nő kapcsolataként határozza meg a házasság intézményét.
Az egyezmény 2017-ben feszültséget okozott a koalícióban. A korábbi igazságügyi miniszter, Lucia Žitňanská (Híd) a ratifikáció mellett volt, míg az SNS azt szerette volna, ha Szlovákia visszavonja aláírását a dokumentumról. Az Európai Parlament tavaly márciusban arra szólította fel az egyezményt még nem ratifikáló államokat, így Szlovákiát is, hogy mihamarabb illesszék be jogrendjükbe a dokumentumot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.