Elfogadták a nyelvtörvényt

Pozsony |

<p>Szeptembertől lép életbe az államnyelvről szóló törvény módosított változata, melyet mai ülésén fogadott el a parlament: az ülésteremben jelen levő 136 képviselő közül 79 támogatta. Így ősztál a szlovák nyelv helytelen használatáért akár 5000 eurós bírságot is kaphat a rosszul nyelvelő. A bírságot korábban az Alkotmánybíróság eltörölte, ám a jogszabály módosítását kidolgozó Marek Maďarič; kulturális miniszter szerint éppen a szankció fogja szavatolni a törvény betarthatóságát.</p>

A törvénymódosítás vitájában főként a Magyar Koalíció Pártja képviselői szólaltak fel. Az MKP meggyőződése, hogy az új törvény akadályozni fogja a kisebbségek nyelvi jogainak érvényesítését.

Biró Ágnes képviselő szerint "a törvénymódosítás a szlovák államigazgatás célzott támadása a magyar kisebbség identitásának egyik legérzékenyebb eleme, az anyanyelve ellen". Véleménye szerint a törvény alkotmányellenes, és Szlovákia nemzetközi kötelezettségeivel sincs összhangban.

A vita során a törvényhozók elálltak attól, hogy az egészségügyi és szociális intézményekben a személyzet csak szlovákul szólhasson az ápoltakhoz.

A módosítás ugyancsak lehetővé teszi, hogy a regionális rádióadások csak a kisebbség nyelvén sugározzanak. Az eddigi szabályozás értelmében a regionális rádióknak a kisebbség nyelvén elhangzó részt szlovákul is meg kellett volna ismételniük, ezért nem is voltak kisebbségi nyelvű rádióadások.

A törvény elállt attól is, hogy a műemlékek és szobrok feliratai esetében a szlovák a kisebbségi nyelvű felirat tükörfordítása legyen. Ez ugyanis ellehetetlenítette volna az idézetek alkalmazását ilyen helyeken. A feliratot a kulturális minisztériumban kell engedélyeztetni. A magyar nyelvű szöveg a szlovákkal azonos betűnagyságú, vagy kisebb betűméretben szerepelhet a táblán.

A törvényhez a parlamenti pártok több tucat módosító indítványt nyújtottak be, ám ezek közül egyetlen ellenzékit sem fogadtak el. Az elfogadott módosító indítványok többsége kormánypárti. A Szlovák Nemzeti Párt frakcióvezetője, Rafael Rafaj volt a legaktívabb a módosítások terén. Így például elérték, hogy már az első írásbeli figyelmeztetés után lehessen bírságolni. Nem fogadták el azonban azt, hogy a második bírság az első kétszerese legyen.

Marek Maďarič kulturális miniszter szerint a módosítás után a nyelvtörvény szavatolja, hogy az államnyelven mindenki kellő mennyiségű információhoz juthasson, ugyanakkor ezt nem akadályozza meg a kisebbségek nyelvén, vagy idegen nyelven sem.

"A legfontosabb, hogy senki se legyen diszkriminálva, se a kisebbségek, se a szlovákok"  - tette hozzá.

A miniszter arra a kérdésre, tervezik-e nyelvrendőrség felállítását, azt felelte, ez a megnevezés lealacsonyító. A törvény betartatása felett egy új minisztériumi osztály fog őrködni, melynek két tagja lesz.  (SITA, TASR)

További részletek szerdai nyomtatott kiadásunkban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?