Elfogadta a parlament a lex koronát

parlament illusztráció
Pozsony |

Elfogadta a palrlament a lex koronának nevezett törvénycsomagot.

A Szlovák Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) a rendkívüli helyzetre való tekintettel hozzáférhet olyan, mobilszolgáltatóktól származó adatokhoz, amelyek egyébként telekommunikációs titoknak számítanak. Kivételt fog képezni az üzenetek tartalma. Az SZK Nemzeti Tanácsa szerdán elfogadta az igazságszolgáltatás területén bevezetendő rendkívüli intézkedésekről szóló kormányjavaslatot, amellyel a COVID-19 nevű betegség terjedésére reagál a kabinet.

A törvény értelmében az egészségügyi kockázatra hivatkozva kizárhatják a nyilvánosságot a bírósági tárgyalásokról.

A zárt ajtók mögött tartott tárgyalásról kötelező lesz hangfelvételt készíteni, és azt közzétenni. A módosítás a Bírói Tanács tagjainak leváltását is érinti.

A Közegészségügyi Hivatal a mobilszolgáltatóktól származó adatokat anonimizált formában használhatja majd fel statisztikák készítésére.

Az intézkedés célja a megelőzés és a modellkészítés elősegítése. A hivatal a karanténba került embereket is azonosíthatja, akiket üzenetek formájában fognak tájékoztatni a rájuk vonatkozó előírásokról. Az ÚZV hozzáférhet a helyadatok keletkezési idejéről szóló információkhoz is.

Ez a jog csak a rendkívüli helyzet, illetve az esetleges veszélyhelyzet idején fogja megilletni a Közegészségügyi Hivatalt, legfeljebb az idei év végéig.

Az új jogszabály értelmében a bíróságok a rendkívüli helyzet idején, illetve a veszélyhelyzet kihirdetése esetén csak halaszthatatlan ügyekben tarthatják meg a tárgyalásokat. Utóbbiakról az egészség védelmére hivatkozva kizárhatják a nyilvánosságot. A zárt ajtók mögött tartott tárgyalásról kötelező lesz hangfelvételt készíteni, és azt közzétenni. A törvény lehetővé teszi a jogi személyek számára, hogy a személyes találkozókat mellőzve ülésezhessenek.
 

A magánjog területén érvényes határidők az új típusú koronavírus terjedése miatt kitolódhatnak. Emellett módosul a Bírói Tanács tagjainak leváltási folyamata is. A leváltás nem két hónapon belül, hanem már az erről szóló határozat kézbesítését követő napon hatályba lép. Az az öt bíró, akik hétfőn (március 23.) mondtak le, a törvény hatályba lépését követő napon veszítik el hivatalosan a funkciójukat. Ugyanez lesz az eljárás a Bírói Tanács elnökének lemondása esetén is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?