Élet a felbolydult Bagdadban

Szombaton elfogták Szaddám Huszein volt iraki diktátort. Lapunk beszélgetést készített Norbert Príhodával, az EuroTel egykori termékmenedzsere azért vállalt munkát Bagdadban, mert hamarosan Irakban is beindul a mobilkommunikáció. Norbert Príhoda most az Orascom Telecom marketingigazgatója.

Bizonyos szabályok betartása mellett Bagdadban a legtöbb veszélyforrás kivédhetőMilyen a hangulat Bagdadban, Szaddám Huszein elfogása után?

Vasárnap óta az emberek az utcán vannak, ünnepelnek, iraki szokás szerint a levegőbe lövöldöznek. Kisebb-nagyobb robbanások is hallhatók, ezért egyrészt az ünneplés miatt még veszélyesebb kimenni az utcára, másrészt nem tudni, mikor követ el valaki öngyilkos merényletet.

Hogyan fogadta az iraki nép a volt diktátor elfogásának hírét?

Először az emberek többsége ünnepelt, de csökkent az eufória. Az irakiak egy részének ugyanis hiányzik a diktatúra alatt „megszokott” kényelem. Akkor ugyanis mindig volt áram – szemben a mostani mindennapos áramkimaradásokkal –, és benzinért sem kellett sorban állni.

Milyen az arány az ünneplők és a nosztalgiázók között?

Ezt nehéz megítélni. Véleményem szerint 50-50 százalék. Nyilván Irak északi részén ez az arány magasabb, máshol alacsonyabb.

Milyenek a háború utáni hétköznapok?

Bagdad viszonylag modern város. Mindenféle negyede van, a nyomornegyedektől a villanegyedig. Az ország a használt autók paradicsoma, a BMW és a Mercedes mindennapos látvány. De még amerikai élelmiszereket is lehet kapni. Az irakiak szívesen szórakoznak, az üzletek, az éttermek és a szórakozóhelyek késő éjszakáig nyitva vannak. Az új iraki vezetés egyik legjelentősebb intézkedése a biztonsági előírások betartása, ami korlátozásokkal jár. Ezért sokan kénytelenek otthon maradni, vagy a lehető legnagyobb körültekintéssel kell az utcán járni. Általánosan elmondható, hogy a háború után a helyi emberek élete sok tekintetben jobb lett, ugyanakkor vannak területek, melyeken kedvezőtlen irányban történt változás, ilyen például a biztonság, vagy a rengeteg áramszünet, illetve a kígyózó autósorok a benzinkutak előtt.

Miért döntött úgy, hogy ideiglenesen elhagyja Szlovákiát, és Bagdadban fog dolgozni?

Azt mondják, az élet tele van változásokkal. Egy olyan országban kaptam lehetőséget kipróbálni tudásomat, ahol a lakosság még nem használhatja ki a mobilkommunikáció előnyeit. Képzeljék el: 25 millió lakos, és nincs egyetlen mobiltelefon sem. Néhány hónappal az iraki rezsim megdöntése után tendert írtak ki a mobilszolgáltatások beindítására, három régióban – Közép-Irak és Bagdad, Észak-Irak és Kurdisztán, valamint Dél-Irak. A legvonzóbb területre – Közép-Irakra, beleértve a fővárost, Bagdadot is – az egyiptomi Orascom Telecom kapta meg a licencet. Az Orascom 10 operátor tulajdonosa Észak-Afrikában, a Közel-Keleten és Pakisztánban. Az említett piacokon eddig összesen 7 millió ügyfele van, de csak Bagdadban 5 millióan élnek. Ez pont annyi, mint Szlovákia lakossága. A döntésemben tehát két tényező játszott közre, azaz egy perspektivikus piac és egy tapasztalt nemzetközi munkaadó.

Előtte Afganisztánban dolgozott. Az az ország sem túl biztonságos.

Hogy mi nem biztonságos, az relatív fogalom. Sok közös van Afganisztánban és Irakban, hiszen moszlim ország, és mindkettő túl van egy nemzetközi katonai beavatkozáson, majd az azt követő rendszerváltáson. De sokban különböznek is. Afganisztán történelme tele van háborúkkal és szenvedéssel. Az országot a fundamentalista talibán vette irányítása alá, mely szigorúan ellenőrizte az iszlám vallás gyakorlását. Ez kegyetlenül meglátszott az emberek életmódján. Irak sokkal gazdagabb és fejlettebb. Modern infrastruktúrája van, autópályák, korszerű vasúthálózat. Viszonylag magas a képzettségi szint is, és nagyon gazdag kőolajtartaléka van. Szaddám néhány évtizedes kormányzása következtében az ország a nyomor szélére sodródott, s ez az amerikai támadás után még jobban kiütközött az életszínvonalon. Most lassan, de visszatér az élet a normális kerékvágásba. Egyik ország sem biztonságos, de bizonyos szabályok betartása mellett a legtöbb veszélyforrás kivédhető. Hiszen Szlovákiában is nap-mint nap halnak meg emberek erőszakos cselekmények vagy közlekedési balesetek következtében. Irakban vagy Afganisztánban éjszaka jobb otthon ülni, vannak negyedek, melyeket el kell kerülni, és szintén „megéri” a lehető legtávolabb tartózkodni a lehetséges támadási pontoktól, azaz a forgalmasabb szállodáktól, a rendőrség és a katonai bázisoktól, a forgalmas piacoktól vagy vendéglőktől. Ilyen szempontból Kabul sokkal biztonságosabb, mint Bagdad.

Bagdadban van-e érdeklődés a mobilkommunikáció iránt?

Óriási. A helyiek várják a pillanatot, amikor beindul a GSM-hálózat, és ez hamarosan bekövetkezik, várhatóan januárban. Már az első napokban többszázezer ügyfél várható. A vezetékes vonalak korlátozva vannak, így nagyon nehéz telefonálni, taxit hívni, az ismerősökkel találkozót egyeztetni. Ezért a mobiltelefon forradalmian fog hatni Bagdadban és Irakban egyaránt. A legolcsóbb telefonok 55-60 dollárért kerülnek forgalomba.

Van pénzük az irakiaknak arra, hogy mobilt vásároljanak?

Az ENSZ statisztikái szerint a lakosság 60 százaléka a szegénységi küszöb alatt él, 40 százalékának nincsenek anyagi gondjai. Feltételezéseink szerint a szegénységi arány csökkenni fog. A piac telítettsége 2008-ig megközelítőleg 30 százalékos lehet.

Mi hiányzik Szlovákiából?

A család és a barátok mellett elsősorban a természet, a patakok, erdők, és a karácsony előtti hangulat. Ennek ellenére kellemesnek mondható a munkakörnyezet, rengeteg a tennivaló, tehát nincs is idő a hasonló gondolatokra.

Mit „importálna” Szlovákiából?

Az emberek ügyességét és munkakedvét. Ez sokat segítene Irak újjáépítésében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?