Komárom hat polgármesterjelöltje közül öten függetlenként indulnak, egy pedig a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) színeiben. Az MKP városi alapszervezetének tagjai Bastrnák Tibornak szavaztak bizalmat, aki parlamenti és megyei önkormányzati képviselő is egyben.
Elébe akar menni a kínálkozó lehetőségeknek
Az elmúlt hetekben nagyon sokan feltették már nekem ezt a kérdést. A legelején le szeretném szögezni, hogy a hatályos törvények értelmében megválasztásom esetén – a komáromi jelöltek közül egyedüliként – semmiféle bért nem vehetek majd fel polgármesteri munkámért. Az ok, amiért vállalom a megmérettetést az, hogy úgy érzem, rendkívül fontos 4–8 év áll előttünk, amikor egy város, régió vagy kitör, vagy végérvényesen lemarad a fejlődésben. Ez Európai Unió országaiban, de akár a szomszédos Magyarországot is említhetném példaként, teljesen elfogadott, hogy egy polgármester megyei, illetve országos szinten is aktív szerepet vállal. Ezek a funkciók nem gyengítik, sokkal inkább erősítik egymást. ĺgy tud igazán sokat tenni az illető városáért, régiójáért.
Miként képzeli tehát el a polgármesteri munkát?
Semmiképpen sem úgy, ahogyan azt az elmúlt években tapasztalhattuk városunkban. A komáromiaknak el kell dönteniük, hogy milyen polgármestert akarnak: egy hivatalnokot, aki reggeltől estig bent ül az irodájában, miközben uralkodónak tekinti magát a város felett, vagy olyat, aki elébe megy a lehetőségeknek, menedzsertípus és hozza a beruházásokat, a pénzt a városnak. Én ez utóbbi lehetőséget kínálom a választóknak. Úgy érzem, éppen a már meglévő tisztségeimnek köszönhetően tudok komoly fejlődést, beruházásokat ígérni. Köztük olyanokat, amelyek túlmutatnak a város határán.
Úgy tűnik, az MKP, illetve az Ön választási kampánya is eltér az eddigiektől. Sőt, Ön hiányzott a helyi televízió által sugárzott kerekasztal-beszélgetésről is.
Ez utóbbi magyarázatával kezdeném. A városi tévé munkatársai előzetes egyeztetés nélkül, tulajdonképpen két nappal a beszélgetés felvétele előtt közölték annak időpontját. Én pedig akkorra voltam hivatalos Ivan Šimko védelmi miniszterhez, aki hetekkel ezelőtt szabta meg számomra a találkozás idejét. A vele való tárgyalást pedig éppen Komárom érdekében folytattam. Ami a kérdés első felét illeti, valóban újítottunk. A hagyományos lakossági fórumok helyett arra helyeztük a hangsúlyt, hogy programunk bemutatása mellett azokat az utakat is felvázoljuk, amelyek megvalósításukhoz vezetnek. Az elmúlt napokban meghívásomra itt jár Gyurovszky László régiófejlesztési miniszter, Szigeti László oktatásügyi államtitkár, Simon Zsolt földművelésügyi miniszter, és hamarosan ide látogat Miklós László környezetvédelmi miniszter is. A választópolgárok velük is elbeszélgethettek azokról a konkrétumokról, amit programunkban felkínáltunk, legyen szó az infrastrukturális fejlesztésről, az új Duna-hídról, vagy a szlovákiai magyar egyetemről. Duna-híddal egyébként még a nyitrai kerületi hivatal elöljáró-helyetteseként kezdtem foglalkozni, több akkori miniszterrel, magyarországi illetékessel tárgyaltam, és tudom, hogy napjainkra esély van felépítésére.
Sokan hiányolják viszont programjukból a hajógyár felélesztésére vonatkozó passzusokat.
Aki azt ígéri, hogy polgármesterként talpra állítja a hajógyárat, az nagyon jól tudja, hogy csak választási fogásként mond ilyet. Ehhez ugyanis egyetlen polgármesternek sincs jogköre. A hajógyár jövője a Nemzeti Vagyonalap, a kormány, a bankok magatartásától függ, illetve attól, hogy végre sikerül-e egy tőkeerős külföldi befektetőt találni. Ugyanakkor tudni kell azt is, hogy maga az MKP nagyon sokat tett azért, hogy egyáltalán még működik a hajógyár, és a jövőben is mindent megtesz megmentése érdekében. Még egyszer hangsúlyoznám: én, illetve az MKP-s képviselőjelöltek megvalósítható programot vázoltunk fel, amely konkrétumokra épül, és amelyért felelősséget is vállalunk.
Melyek azok a területek, amelyeken, megválasztása esetén, azonnal pozitív változásokat tapasztalhatnak majd a polgárok?
Programunk hosszú távra szól. Sajnos ez a város eddig ötletszerűen fejlődött, úgy érzem viszont, programunk végre lerakja a rend és rendszeresség alapjait. Az elkövetkező hónapokban tehát meg kell alapoznunk a feltételeit azoknak a beruházásoknak, amelyek megindítják városunkat a felemelkedés útján. E feladatok közé sorolom az Ivan Šimko védelmi miniszterrel megkezdett tárgyalásaimat, amelyek arra irányulnak, hogy a jelenleg ajánlott 60 millió koronás vételárnál olcsóbban jussunk hozzá az öreg és új vár alkotta ingatlankomplexumhoz. Elképzeléseink szerint ugyanis itt kapna helyet az új egyetem. Nagy terveket csak belföldi, illetve külföldi pályázatokon elnyert pénzekből, illetve kormánysegítséggel lehet megvalósítani. Azonnali kedvező elmozdulásra számíthatnak viszont a polgárok a hivatal munkáját illetően, amelyet sokkal inkább ügyfélközpontúnak, rugalmasabbnak képzelek el. Információm szerint mostanában azzal riogatják a hivatal dolgozóit, hogy egy új polgármester nagy söprést végez majd körükben. Ezt már csak a hatályos törvények miatt sem teheti meg egyetlen polgármester sem. Megválasztásom esetén azonban a hivatalnokok szakmai rátermettsége mindenképpen döntő szempont lesz, hiszen a 21. század más hivatalnoki struktúrát követel meg.
A városban köztudott, hogy az utóbbi években igen rossz volt az együttműködés a polgármester és a képviselő-testület között. Megválasztása esetén Ön hogyan képzeli el a képviselőkkel való közös munkát?
A polgármester nem tevékenykedhet magányos farkasként, ötletei megvalósításához minden esetben szükség van a testület jóváhagyására. Ezért nagyon fontos, hogy együtt tudjanak működni. Én bízom benne, hogy MKP-s többségű testület jön létre, és, mivel programunk közös, megvalósításáért is együttesen munkálkodhatunk majd. Ugyanakkor nem titok, hogy a városban a szlovák pártok azért alakítottak ki egy széles koalíciót, hogy megtörjék az MKP többségét a városi testületben. Egy ilyen koalíció viszont a választásokat követően darabjaira hullhat, példa erre a Mečiar ellen létrejött koalíciók szétesése. A városnak, illetve a polgármester–testület–hivatal alkotta háromszögnek viszont még soha nem volt akkora szüksége az összefogásra, mint most. Tudjuk, hogy a kormány által hozott megszorító intézkedések miatt nehéz hónapok várnak a lakosságra, ám Komáromnak, ha nem akar végérvényesen leszakadni, éppen most kell elindulnia a fejlődés útján. Ehhez azonban más vezetési stílusra és távlatokban való gondolkodásra van szükség. Most esély van a változásra, éppen ezért arra kérek mindenkit, hogy ne halassza el ezt a lehetőséget és minél nagyobb számban jöjjön el választani december 6–7-én.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.