A közlekedési miniszter, Andrej Doležal (Sme rodina-jelölt) szerint elképzelhető, hogy el kell bontani az újonnan épült D4-es autópálya egy szakaszát Horvátjárfalunál (Jarovce).
Elbonthatják a D4/R7 egyik szakaszát
A tárcavezető pénteki sajtótájékoztatóján arról beszélt, az autópálya alapjába a kivitelező konzorcium hulladékot épített be. Mindezt az a 60 próbafúrás igazolja, amit az új autópálya töltésén végeztek.
„Ki kell mondani, itt arról van, szó, hogy a pozsonyi Slnečnice lakótelepnél lévő hulladéklerakót egyszerűen áthelyezték a D4-es autópálya alá”
– mondta a miniszter. Hozzátette: nem tudja elképzelni, hogy a Speciális Építésügyi Hivatal máshogy járna el, minthogy elrendelje az építmény mihamarabbi eltávolítását.
Doležal szerint szinte biztos, hogy a szóban forgó 1,3 kilométeres szakasz alatt veszélyes hulladék is van, ezért az esetleges bontásnak speciális körülmények között kell majd zajlania. Kiemelte, mindennek a költsége a kivitelezőt, a Zero Bypass Limited nevű konzorciumot terheli. A tárcavezető szerint fennáll a gyanú, hogy a szóban forgó szakaszon kívül további helyeken is hulladékot építhettek be az útalapba, ezért további vizsgálatokat indítanak. Hozzátette, a minisztériumon belül és a helyileg illetékes környezetvédelmi osztályokon is ellenőrzést kezdeményez.
„Vizsgálják meg, miért nem tettek két éven keresztül semmit”
– mondta Doležal, aki szerint, ha az építési hivatal nem rendeli el a bontást, akkor azt megteheti a környezetvédelmi hatóság. Újságírói kérdésre pedig azt is elmondta, az észak-csallóközi R7-es gyorsforgalmi út még távol áll attól, hogy át lehessen adni.
„Az R7-es még nincs kész” – jelentette ki, és hozzátette, nincs rá ok, hogy a közeljövőben ideiglenesen megnyissák. A miniszter nem tudta megbecsülni, hogy mennyit késik majd a D4/R7 átadása, szerinte az is elképzelhető, hogy az egész ügy nemzetközi döntőbíróság elé kerül.
Érsek Árpád (Híd) előző közlekedési miniszter szerint a D4-es szóban forgó szakaszának bontása a kivitelezőnek több tízmillió eurójába kerülhet. Érsek arra emlékeztetett, hogy a Speciális Építési Hivatal még januárban állította le a szakaszon az építkezést, hiszen már akkor kiderült, hogy hulladék is lehet az útalapban. A kivitelezőnek 90 napja volt arra, hogy előálljon egy megoldással, erre most további 30 napos haladékot kaptak. Ahogy a hivatalban lévő tárcavezető, úgy Érsek is arról beszélt, hogy az út alapjába beépített anyagokat a rendőrség is vizsgálja.
„Ha ezt szemétdombnak fogják nyilvánítani, akkor azt természetesen el kell onnan hordani” – mondta a korábbi miniszter.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.