Egyre többen dolgoznának külföldön

pincér
Pozsony |

A szlovákiai cégek hatalmas munkaerőhiánnyal küzdenek, amit külföldi munkaerővel próbálnak meg pótolni. A magasabb fizetés reményében ugyanakkor egyre több szlovákiai munkavállaló tervezi, hogy külföldön próbál szerencsét. Mely országok és munkakörök a legvonzóbbak számukra?

A szlovákiai cégek egyre nagyobb munkaerőhiánnyal küzdenek.

„Míg tíz évvel ezelőtt a szlovákiai vállalatok mintegy 45 százalékának okozott gondot a munkaerőhiány, mára ezek aránya eléri a 75 százalékot, az előrejelzések szerint 2030-ra pedig a vállalatok akár 90 százalékának lehetnek ilyen gondjai”

– nyilatkozta Zuzana Rumiz, a Szlovákiai Személyzeti Ügynökségek Szövetségének (APAS) az elnöke. Hogy mekkora a baj, azt leginkább a www.sluzbyzamestnanosti.gov.sk portál adatai támasztják alá, amelyek szerint a cégek több mint 100 ezer álláshelyet képtelenek betölteni. A problémát nem csupán a szükséges képzettséggel rendelkező szakemberek megtalálása jelenti, hanem egyes régiókban, különösen Nyugat-Szlovákiában már a képzettség nélküli szalagmunkásoké is.

Több vendégmunkás

Mindezt figyelembe véve az sem csoda, hogy egyre több cég külföldi vendégmunkásokkal igyekszik pótolni a hiányt.

„Míg 2013-ban hivatalosan alig valamivel több, mint 13 ezer külföldi dolgozott Szlovákiában, a számuk mára megközelíti a 100 ezret”

– derül ki a Munka-, Szociális és Családügyi Központ (ÚPSVR) legutóbbi jelentéséből. Jelenleg a külföldi munkavállalók Szlovákiában főként az iparban, a gasztronómiában és a kereskedelemben dolgoznak, többnyire olyan szakmákban, amelyek nem igényelnek hosszú vagy speciális képzést, és amelyek iránt a szlovákiai munkavállalók nem érdeklődnek. Az évek során változott azon országok összetétele is, ahonnan dolgozni jönnek hozzánk. Míg a világjárvány előtt főleg román és szerb állampolgárok helyezkedtek el Szlovákiában, addig ma – a háborús konfliktus következtében – Ukrajnából érkezik a legtöbb munkavállaló, de még az ukrajnai menekültáradat sem segített kellőképpen a munkaerőpiacunkon. Ezért egyre több munkavállaló érkezik hozzánk az olyan távolabbi országokból is, mint amilyen például India, Grúzia vagy Kirgizisztán.

Vonzó külföld

Tetézi a bajt – legalábbis a szlovákiai cégek szemszögéből –, hogy az alacsony szlovákiai fizetések miatt még a korábbiakhoz képest is jóval több szlovákiai alkalmazott tervezi azt, hogy külföldön vállal munkát.

„Idén eddig 6397 külföldi állásajánlatot tettünk közzé az oldalunkon. Míg tavalyelőtt egy-egy ajánlatra átlagosan 16-an, tavaly pedig 18-an reagáltak, idén már 24-en”

– figyelmeztet a Profesia.sk munkapiaci portál. Ľubica Melcerová, a Profesia.sk PR-menedzsere szerint a külföldi munkavállalás iránt érdeklődők idén leggyakrabban a németországi állásajánlatokra reagálnak. A Profesia.sk az év első felében több mint 1800 németországi állásajánlatot tett közzé, amelyekre összesen több mint 30 ezer válasz érkezett. A második legvonzóbbnak Csehország számít, ennek az esetében több mint 18 ezer válasz érkezett a közel 1800 ottani állásajánlatra, a harmadik legvonzóbb pedig Hollandia. Bár ez utóbbiból csak 510 hirdetés érkezett, ezekre több mint 16 ezren válaszoltak. A sorban Ausztria, Magyarország, Olaszország, Svájc és Belgium következik, idén azonban Ausztráliából, Kínából és Brazíliából is érkeztek ajánlatok.

Keresett állások

A Profesia.sk felmérése szerint a munkapiaci portáljukon közzétett ajánlatok közül a fordítási és tolmácsolási állások iránt mutatkozik a legnagyobb kereslet. „Különösen a tolmácsolás gyakran jár utazással, ami vonzó előnyt jelent egyes jelentkezők számára. Egy-egy hirdetésre átlagosan így akár 108-an is reagálnak, nem árt azonban hozzátenni, hogy a munkáltatók idén eddig csak 52 ilyen külföldi ajánlatot tettek közzé a munkapiaci portálunkon” – tette hozzá Melcerová. Szerinte a legkeresettebb ágazatok közé tartozik még a marketing, az adminisztráció, az ügyfélszolgálat vagy az értékesítés, ezeknek az esetében már több száz ajánlatot regisztrálnak. A marketingágazat hirdetéseire átlagosan 103-an reagálnak, az adminisztráció esetében pedig ajánlatonként átlagosan közel 80 válaszról beszélhetünk. A nagyszámú hirdetés ellenére alacsony a kereslet a mérnöki állások iránt, ezek esetében idén eddig 1400 külföldi ajánlat érkezett, miközben az átlagos válaszok száma hét körül mozog. Az energiaágazatban ugyanez a helyzet. Az egyes pozíciók közül a szövegírói, telemarketinges, előadói vagy marketingszakemberi állások a legvonzóbbak. Rendkívül kevés a jelentkező a gyógyszerészekre vagy a számítógépes programozók speciális pozícióira meghirdetett ajánlatokra.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?