Egyre több fiatal cigizik

<p>Szlovákiában is a cigarettásdobozokon megjelenített sokkoló képekkel igyekeznek elrettenteni az embereket a dohányzástól. A holnapi dohányzásmentes világnap alkalmából közzétett legújabb felmérés szerint azonban a próbálkozás az ellenkezőjét váltotta ki, ráadásul egyre több fiatal cigarettázik.</p>

Rothadó fogak, holttestek, vérző tüdő – ilyen képek „díszítik” már egy éve a cigarettásdobozokat Szlovákiában, hogy elriasszák velük a lakosságot a dohányzástól. A most közzétett felmérés szerint azonban egyáltalán nem vált be a módszer, mivel nem csökkent a cigaretták utáni kereslet. Épp ellenkezőleg. „A riasztó képek bevezetése előtt havonta nagyjából 578 millió szál cigarettát adtak el az üzletekben. Egy évvel később, már a riasztó képeket is alkalmazva, ez a mennyiség 585 millióra nőtt” – nyilatkozta Patrícia Macíková, a központi adó- és vámhivatal szóvivője. A szakértők szerint az elriasztó képek inkább a nőket, mint a férfiakat rázzák meg.

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) kezdeményezésére 1988 óta május 31. a dohányzásmentes világnap. Az évről évre megrendezésre kerülő programsorozat célja, hogy felhívja a figyelmet a dohányzás veszélyeire. A szlovákiai felmérések szerint az általános iskolák diákjainak a tizede, a középiskolásoknak pedig nagyjából a negyede naponta elszív legalább egy cigarettát. „A fiatalok jóval nagyobb mértékben vannak kitéve a dohányzás veszélyeinek” – nyilatkozta Štefan Laššán, az egészségügyi tárca egészségügyi szekciójának a vezetője. „A felnőtt dohányosok aránya a teljes lakossághoz viszonyítva az elmúlt időszakban csökkent, jelenleg 21 százalék körül mozog. Ennek ellenére még mindig az uniós átlag felett van” – tette hozzá Laššán, aki szerint Szlovákiában évente 11 ezren halnak bele a dohányzás okozta betegségekbe.

A dohányzás elleni küzdelem a WHO egyik legfontosabb feladata lett az utóbbi években, a dohányzás ugyanis világszerte évente 6 millió ember halálát okozza, közülük mintegy 600 ezren a passzív dohányzás áldozatai. A WHO becslése szerint hatékony szabályozás hiányában ez a szám tovább emelkedik majd, 2030-ra a halálesetek száma elérheti a 8 milliót. „A passzív dohányzás a harmadával növeli a tüdőrák esélyét” – nyilatkozta Peter Beržinec onkológus, aki szerint a passzív dohányzás okozta tüdőrákot leggyakrabban az 50 és 60 éves korosztálynál diagnosztizálják. A dohány 43 rákkeltő anyagot tartalmaz, vagyis minden elszívott szállal nagymértékben növeljük a rákos sejtek megjelenésének veszélyét. A daganatos megbetegedések mellett a dohányzás az asztma, az érelmeszesedés, a cukorbetegség, immungyengeség és a látászavarok kialakulásának kockázatát is növeli. A nikotin függőséget kiváltó hatása ráadásul erősebb, mint a kokainé, vagy a heroiné. (mi, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?