Egyre népszerűbb a 13. fizetés és a karácsonyi bónusz, de csak bizonyos ágazatokban

főnök, beosztott

A karácsony hagyományosan az év legszebb és legköltségesebb ünnepe. Így nem véletlen, hogy a munkavállalók abban reménykednek, hogy a céges Mikulás 13. vagy 14. fizetéssel, esetleg év végi bónusszal ajándékozza meg őket. Az alkalmazottak többségének azonban ezúttal is csalódásban lesz része. 

A cikkből kiderül
  • Milyen extra juttatásokra vágynak a munkavállalók;
  • Mit kínálnak a vállalatok;
  • Miért éri meg a munkáltatóknak honorálni az alkalmazottaik igyekezetét;
  • Hajlandóak -e többet költeni a cégek a dolgozók elégedettsége érdekében;

Az év végén folyósított pénzügyi juttatások minden dolgozó karácsonyi kívánságlistáján előkelő helyen szerepelnek. A szlovákiai polgárok számára ugyanis kiemelten fontos, hogy a cég, amelynél dolgoznak, anyagiak formájában is kifejezze a megbecsülését. A vállalatok falai között tapasztalható valóság azonban minden munkavállalóra kijózanítóan hat. A realitás legtöbbször köszönő viszonyban sincs az alkalmazottak elképzeléseivel.

A kívánságok listája

A 13. és 14. fizetés, valamint az év végi bónusz hagyományosan a legkeresettebb munkahelyi juttatások közé tartozik. A szlovákiai alkalmazottaknak ez a két tétel annyira fontos, hogy készek akár egy általuk vonzónak ítélt állásajánlatra is nemet mondani, ha a munkáltató nem kívánja ily módon honorálni az igyekezetüket, derült ki a Grafton munkaerő-közvetítő ügynökség legfrissebb felméréséből. 

Az idei közvélemény-kutatásunkból rámutatott, hogy az irodai dolgozók 98 és a termelésben tevékenykedők 99 százaléka következetesen a különböző pénzügyi bónuszokat nevezte meg az általa leginkább preferált juttatásként 

– mutatott rá Martin Malo, a Grafton Recruitment, valamint GiGroup igazgatója.

A munkaerő-közvetítő ügynökség már egy évtizede tanulmányozza, hogy milyen jutalmakat kínálnak az egyes vállalatok, és hogyan reagálnak ezekre az ajánlatokra a munkások. Adataik pedig egyértelműen rámutatnak, hogy az alkalmazottak értékrendje az utóbbi években gyakorlatilag semmit nem változott. Képzeletbeli toplistájuk első helyén a pénzügyi juttatások állnak. A karácsonyi bónusz mellett a 13. és 14. fizetés is igen boldoggá teszi az alkalmazottakat. Mivel a felgyorsult világban egyre nehezebb meghúznia a határvonalat a munka- és a szabadidő között, így az érintettek a plusz pénz mellett elsősorban a törvényből adódó 5 hétnél hosszabb szabadságot és több szabadidőt szeretnének. De nem vetik meg az átlagon felüli egészségügyi ellátást sem.

Bár a megkérdezettek között nem csak generációs, de komoly társadalmi különbségek is vannak, ezek egyáltalán nincsenek hatással az általuk előnyben részesített juttatások fajtájára. Tulajdonképpen minden munkavállaló ugyanarra vágyik. Azonban hiába az egyetértés, továbbra is óriási szakadék tátong a dolgozók által vágyott juttatások és aközött, amit a munkáltatók nyújtani tudnak.

Eltérő tervek

A közüzemi számlák és az árak várható emelkedése miatt a munkáltatókra is egyre nagyobb teher hárul, hiszen az alkalmazottak azt szeretnék, ha a bevételeik a kiadásaikkal összhangban, folyamatosan emelkednének. A szakképzett munkaerő megtartása érdekében a cégek csaknem 90 százaléka jelezte is, hajlandóak a fizetésemelésről tárgyalni, amely várható nagysága 6 és 10 százalék között alakul.

extra juttatás

Ahogy arra a Grafton felmérése is rámutatott, nem a béremelés az egyetlen hatékony eszköz, amivel a cégek ösztökélhetik a munkavállalóikat. Bár az alkalmazottak által fontosnak tartott, bizonyos időközönként folyósított pénzügyi juttatások jóval költséghatékonyabb motivációs eszközök lennének, mint az állandó bérnövelés, a cégek egyelőre elvétve élnek ezzel a lehetőséggel. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy azok, akik az elmúlt években nem kaptak 13. és 14. fizetést, esetleg karácsonyi bónuszt, idén sem számíthatnak erre a gesztusra. 

Mostanra pedig azok sem bizonyulnak bőkezűnek, akik egyébként próbálják extra anyagi juttatással értékelni dolgozóik munkáját. Mindössze a megkérdezettek 31 százaléka jelezte, hogy idén több pénzt szán az alkalmazottai jutalmazására, az emelés azonban egyik esetben sem lesz nagyobb 5 százaléknál. 13. és 14. fizetésnek elsősorban a termelésben dolgozók, a raktárosok és az összeszerelők örülhetnek. Érdemes azonban megjegyezni, hogy nem minden érintett kapja kézhez decemberben a neki járó juttatást. Vannak ugyanis vállalatok, ahol a kifizetés időpontja eltér a többség által preferált dátumtól.

Kifizetődő bőkezűség

Grafton érdeklődésére a cégek kétharmada elismerte, hogy napjainkban igencsak megnövekedett a fluktuáció a munkaerőpiacon, az emberek a korábbi évek tapasztaltaival ellentétben nem félnek felmondani. Ez egyebek mellett annak tudható be, hogy folyamatosan nő a munkaerő iránti kereslet, így az érdeklődők mondhatni tobzódnak az ajánlatokban. Az álláskeresők pedig élnek is a kínálkozó lehetőséggel. 

A Professia statisztikái szerint soha nem érdeklődtek még ilyen nagy számban a náluk közzétett felhívások irányt, mint 2024-ben. Az idei év első 10 hónapjában összesen 3,8 millió válasz érkezett a Professián hirdető munkaadókhoz, ami 120 ezerrel több, mint 2023-ban. Az egy állásajánlatra jutó válaszok száma ugyancsak növekvő érdeklődésről tanúskodik. Napjainkban átlagosan húszan válaszolnak egy-egy hirdetésre. Ezt a küszöböt csak áprilisban és májusban nem sikerült elérni, amiért a bőség zavara a felelős, mivel ilyenkor teszik közzé a legtöbb ajánlatot. Azonban szeptemberben, ami rekordhónapként értékelhető, ez a szám 23-ra emelkedett. A legnagyobb kereslet a távmunka iránt mutatkozik. Ezen állások esetében a reakciók száma a 280-at is meghaladja. Kifejezetten vonzónak számítanak még az adminisztratív állások, a marketing, de az újságírás is. 

A munkahelyváltás hátterében egyébként általában a kedvezőbb fizetési feltételek állnak. Martin Malo azonban megjegyezte, éppen a különböző juttatások jelenthetik azt a kompromisszumos megoldást, amellyel a munkáltatók megakadályozhatják a tapasztalt munkaerő távozását, hiszen ezzel az alternatívával mindkét fél jól jár. 

A meglévő, betanított alkalmazottba fektetni mindig jó döntés, hiszen az új jelentkező megtalálása sokkal idő- és pénzigényesebb, mint a jelenlegi megtartása

– hangsúlyozta Malo, aki szerint egy új ember átlagos költségei a próbaideje végére akár a 10 ezer eurót is elérhetik. A jól megválasztott jutalmazási rendszer tehát nem csak az alkalmazott felvételében segíthet, a megtartása szempontjából is kulcsfontosságú. Ezt pedig lassacskán a vállalatok is tudatosítják.

A változás ideje

A Profesia álláskereső portál elemzése szerint idén már 40 ezer ajánlat tartalmazott legalább egy extra pénzügyi juttatást. A vállalatok leggyakrabban, csaknem 29 ezer esetben, 13. fizetést ígértek. Ez elsősorban az autóiparra, valamint az olyan ágazatokra, mint a gépészet és a kiskereskedelem volt jellemző. 

A 14. fizetés, amire ugyancsak az ipar valamelyik szegmenségben tevékenykedők számíthatnak, közel 15 ezer hirdetésben jelent meg. A legkevésbé népszerűnek a karácsonyi, esetleg év végi bónusz bizonyult. Mindössze 9 300 alkalommal ajánlották, főként eladóknak, pénztárosok és árukezelőknek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?