Akik lakást szeretnének vásárolni, azok nagy része ezt az elkövetkező időszakban sem lesz képes megoldani hitelfelvétel nélkül.
Egyre nagyobb kihívást jelent a hitelfelvétel
Az idei évre az elemzők szerint úgy fogunk emlékezni, mint a szuperolcsó jelzáloghitelek korszakának a végére. Az alacsony hitelkamatoknak egy időre egész biztosan búcsút inthetünk, a kölcsönüket törlesztőkre így egyre nehezebb idők várnak.
„A hitelkamatok idei hirtelen megugrása ugyan hatalmas sokkot okozott, a lakosság azonban lassan kezd hozzászokni ahhoz, hogy a kölcsönnek megkérik az árát. Ám, akik az elmúlt években vettek fel hitelt, azoknak az elkövetkező időszakban jóval szorosabbra kell majd húzniuk a nadrágszíjat, és fel kell készülniük a magasabb törlesztőrészletekre” – mondta el lapunknak Eva Šablová, a FinGO.sk pénzügyi tanácsadó társaság hitelezésért felelős igazgatója.
Egy korszak vége
A hiteligénylések szempontjából 2022 még több szempontból is rekordévnek számított, hiszen sokan igyekeztek kihasználni az alacsonyabb kamatokat, még azelőtt leegyezve a kedvezőbb feltételeket, mielőtt a bankok látványosabb mértékben megemelték volna a hitelek árát. Az év elején a lakáshiteleket ugyanis még a történelmi mélypontokhoz közeli áron kínálták, a hitelkamatok azonban pár hónap alatt több hullámban is nőttek, így az sem csoda, hogy fokozatosan csökkent a kölcsönök iránti érdeklődés.
„A hirtelen megugró infláció és az ukrajnai háborús konfliktus miatt a kereskedelmi bankok drágábban juthatnak hozzá a pénzforrásokhoz, amit kénytelenek voltak beépíteni a hitelkamataikba is. Időközben pedig az Európai Központi Bank (EKB) is masszív kamatemelésbe kezdett”
– tette hozzá Šablová.
Szigorúbb feltételek
A fordulópont nyáron jött el, amikor a kedvezőtlen gazdasági kilátások és az egyre dráguló hitelek miatt a visszaesés teljesen nyilvánvalóvá vált, és a hiteligénylők száma csökkenni kezdett. A drágább jelzáloghitelek sokak számára megnehezítették a hitelfelvételt. Míg 2022 januárjában az 1% alatti kamatlábak mellett a jövedelmük elegendő lehetett az általuk igényelt összeg felvételéhez, addig az év végére a 4% körüli szintre felkúszó kamatlábak miatt ez már jóval nehezebb vállalkozásnak tűnik.
„Minden jel arra utal, hogy jövőre lelassul a lakosság eladósodásának az üteme, mivel egyre kevesebben lesznek jogosultak a drágább jelzáloghitelekre. Arra számítunk, hogy a kamatlábak tovább emelkednek. Emellett januártól szigorodnak a feltételek a 40 év felettiek számára, ha a hitelük törlesztése átnyúlik a nyugdíjas éveikre. Jövőre emiatt már kisebb kölcsönre számíthatnak”
– figyelmeztet az elemző.
Mire számíthatunk?
Šablová is elismeri, hogy a jelenlegi, rendkívül bizonytalan helyzetben gyakorlatilag lehetetlen vállalkozásnak számít a jövő évi hitelpiacról pontos előrejelzést készíteni.
„Nem tudjuk, hogyan alakul majd az infláció, mennyivel növeli még az alapkamatot az EKB, és milyen mélyen érinti majd a recesszió a pénztárcánkat. Azt sem lehet megjósolni, hogy ez a válság mit tesz majd a munkaerőpiaccal, hogyan hat majd a reálbérekre és a lakosság vásárlóerejére”
– sorolja az elemző. Šablová arra számít, hogy az emelkedő kamatlábak időszakában a refinanszírozási hitelek iránt is kisebb lesz az érdeklődés, mivel a legtöbb ügyfélnek most még alacsonyabb kamatot kell fizetnie a meglévő jelzáloghitelére, mint amit a bankok jelenleg kínálnak. „Akik családi házat szeretnének építeni vagy lakást vásárolni, azok nagy része ezt az elkövetkező időszakban sem lesz képes megoldani hitelfelvétel nélkül. Mielőtt azonban hosszú évekre adósságba vernék magukat, mindenkinek érdemes alaposan átgondolnia, hogy hosszabb távon is képes lesz-e törleszteni az általa felvett kölcsön részleteit” – figyelmeztet végül Šablová.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.