A szlovákiai lakosok egyre kevésbé toleránsak, és egyre kevésbé szeretnék, hogy a szomszédjuk az övékétől eltérő bőrszínű, nemzetiségű vagy vallású személy legyen - derül ki az európai értékekkel foglalkozó EVS 2017 nevű közvélemény-kutatás idei eredményeiből.
Egyre intoleránsabbak vagyunk
A felmérésben résztvevők a legkevésbé roma szomszédságában laknának, 62%-uk viszonyul negatívan ehhez a lehetőséghez. A romák után a muszlimok következnek (őket a megkérdezettek 54%-a utasítja el), majd a bevándorlók és vendégmunkások (43%) és a homoszexuálisok (37%) - tájékoztattak a felmérés eredményeiről a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) Szociológiai Intézetének munkatársai.
Az előző felmérés adataival összevetve az idei eredményeket kiderül, hogy 2008-ban még jóval kevesebben viszonyultak negatívan a más bőrszínű, nemzetiségű vagy vallású személyekhez. Akkor a muszlimokat még "csak" a válaszadók 21%-a, a bevándorlókat és vendégmunkásokat 16 százaléknyian utasították el. Marianna Mrva, az SAV munkatársa szerint a jelenség mögött a jelenlegi politikusok többségének bevándorlásellenes retorikája állhat.
Meglepő módon Pozsony megye a legkevésbé toleráns...
A muszlimokat leginkább a kis falvakban élő, 65 évnél idősebb lakosok utasítják el, mégpedig legtöbben Pozsony megyében (41%), a legkevesebben pedig Nyitra megyében (15%).
Bevándorlók és vendégmuánkások szomszédságában a Pozsony megyében élők 65%-a nem lakna szívesen (megint csak főleg az idősebbek). Toleránsabbnak mutatkozott Nyitra és Eperjes megye, itt "csak" 30 százaléknyian utasították el az egymás mellett élést a vendégmunkásokkal.
...és Besztercebánya megye a legtoleránsabb
A romákkal szemben a legtoleránsabbnak Trencsén és Besztercebánya megye lakói mutatkoztak, de a megkérdezettek 51, illetve 49 százaléka itt sem látna szívesen maga mellett roma szomszédot. A legnagyobb arányban az alapfokú végzettséggel rendelkezők intoleránsak a romákkal szemben.
A homoszexuálisokkal szemben ismét csak Besztercebánya megye lakói a legtoleránsabbak("csak" 24%-uk utasítja el őket) és országosan a főiskolai végzettségűek.
A szociológusok szerint
a szélsőséges Marian Kotleba korábbi megyéje éppen azért lett toleránsabb a többivel szemben, mert lakói szembesültek az ellenséges retorika, az intoleráns politika következményeivel, és ez "felnyitotta a szemüket".
A felmérés azt is megmutatta, hogy a résztvevők a helyi lakosokat részesítenék előnyben a bevándorlókkal, illetve a vendégmunkásokkal szemben, ha kevés lenne a munkalehetőség. Az összes válaszadó 57%-a értett egyet ezzel.
A közvélemény-kutatást 2017. szeptember 27. és november 30. között végezték el 1435 válaszadó bevonásával. A felmérést kilenc éves ciklusokban készítik el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.