Egyentörténelmet taníttatna az oktatásügyi minisztérium

Pozsony |

<p>Az új, ISCED-féle tantervek nem számolnak a magyar tanítási nyelvű iskolák specifikus igényeivel, ezért az oktatásügyi minisztérium nem lát okot arra, hogy a magyar tanulók más könyvekből tanulják a történelmet, mint szlovák évfolyamtársaik.</p>

Lapunk kérdésekkel fordult a minisztériumhoz. Arra voltunk kíváncsiak, miért áldoz pénzt a tárca újabb, szlovák iskolák számára készült történelemkönyvek magyarra fordítására, amikor a magyar tanítási nyelvű iskolák igényeinek megfelelően kész tankönyvek állnak rendelkezésre. A Kovács László, Simon Attila és Simon Beáta által elkészített Történelem 1. és 2.-ről van szó, melyeknek terjesztését Ján Mikolaj minisztersége idején leállították. A szerzőhármas egyébként az említett sorozat harmadik (20. századot tárgyaló) részét is megírná, ha erre felkérést kapna.

A minisztérium válasza egyszerű: a Kovács–Simon-féle tankönyvek nincsenek összhangban az új, ISCED elnevezésű tantervekkel. „A történelemoktatás egységes kezelése érdekében elkerülhetetlen, hogy ezeket a tankönyveket a kisebbségi iskolák nyelvére is lefordítsuk, tehát magyarra is” – magyarázza válaszában Samuel Jovankovič, az Állami Pedagógiai Intézet munkatársa. Amennyiben a tárca külön tanterveket fogad el a magyar tanítási nyelvű iskolák számára, vagy ha az említett ISCED-féle tantervekbe bedolgozzák a magyar iskolák igényeit, akkor megírathatják az ezekhez igazodó tankönyveket is – teszi hozzá Jovankovič.

Ožvald Erzsébet, a Híd oktatáspolitikusa áprilisban azt nyilatkozta lapunknak, hogy Jaroslav Ivančo oktatásügyi államtitkár azt ígérte neki, idén szeptembertől ismét terjeszteni fogják a Kovács–Simon féle könyveket. A kisebbségi oktatást érintő kérdésekben egyébként a kormányprogram értelmében tavaly módosított kompetenciatörvény együttműködésre kötelezi az oktatásügyi minisztériumot Chmel hivatalával. Vétójoga viszont nincs a kormányalelnöknek. Ez a hiányosság tükröződik a történelemtankönyveket érintő egyeztetéseknél is, amelyek a kormányhivatal és az oktatási minisztérium munkacsoportjai között zajlanak. „Úgy látjuk, hogy alsóbb szinteken nem tudjuk a megfelelő eredményt elérni, ezért tartjuk fontosnak, hogy a legfelsőbb szinten, miniszterek szintjén szülessen megegyezés” – nyilatkozta Juhász László, a kormányhivatal kisebbségi főosztályvezetője. A találkozóra kedden vagy szerdán kerülhet sor.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?