Egyáltalán nem tud számolni a diákok egy része

Számokkal, adatokkal igazolható, hogy évről évre elkeserítőbb a hazai oktatásügy helyzete. Az alapiskolák nyolcadikos tanulóinak matematikai ismeretei hiányosabbak, mint tíz évvel ezelőtt. A diákok egy része egyáltalán nem tud számolni, vagy csak alig, derül ki az oktatási minisztérium jelentéséből, melyet az Európa Tanács számára készített.

Nyugat-Európában több pénzt fordítanának a képzésükreSomogyi Tibor illusztrációs felvételeA dokumentum részben a TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study/Nemzetközi Matematika- és Természettudományi Vizsgálat), az IEA (International Association for the Evaluation of Educational Achievement/Oktatás Eredményességét Vizsgáló Nemzetközi Szervezet) által szervezett nemzetközi vizsgálatsorozat eredményeire épít. A TIMSS-mérés célja, hogy a 4. és 8. évfolyam diákjainak matematikai és természettudományi ismereteit vizsgálja. A felmérés nemzetközi összehasonlításban ad képet a részt vevő mintegy negyven ország diákjainak teljesítményéről, teljesítményváltozásáról a vizsgált területeken, másrészt a különböző közoktatási rendszerek hatékonyságáról.

A minisztérium jelentéséből megtudható, míg 1995-ben Szlovákia a diákjai matematikatudása alapján negyven ország közül a hetedik helyezést érte el a közoktatásra fókuszáló TIMSS-mérés során, 2003-ban már csak a tizenharmadikat.

A felmérés tanúsága szerint a nyolcadikos tanulók csupán 8%-a képes bonyolultabb feladványok megoldására, és a matematikai ismereteit felhasználni a mindennapi problémakezelésben. Az említett korosztály tagjainak 10%-a legfeljebb egész számokkal tud számolni zsebszámológép nélkül.

A diákok csupán 8%-ának megfelelő az életkori sajátosságaihoz mérten a problémamegoldó képessége. A nebulók túlnyomó része úgyszólván képtelen a helyzetanalízisre, a probléma megoldásának felvázolására. Kérdésfeltevéskor nem érzékelik a probléma lényegét, sem a megoldás legvalószínűbb módját.

A képzésbeli színvonal alakulása szoros összefüggésben áll a tanerő szakképzettségének szintjével. A pedagógusok szakmai felkészültsége részben a továbbképzések rendszertelen, nem kielégítő volta, részben a bérekben kifejeződő alacsony motivációs erő miatt csökken.

További érdekes adat, hogy a maturandusaink legfeljebb egynegyede folytatja tanulmányait felsőoktatási intézményben. A nyugat-európai fejlett társadalmakban ez az arány megközelíti a 40%-ot. Ehhez még hozzájárul, hogy eleve alacsony az érettségizettek aránya, a megfelelő korosztály tagjainak körülbelül 70%-a tesz érettségi vizsgát, tőlünk nyugatabbra 80%-a. A jelentés rámutat, hogy túl magas a speciális iskolák tanulóinak száma. Szemben az európai uniós 3%-kal, a hazai diákok mintegy 4,5%-a látogat felzárkóztató intézményt. A megoldást az elemzők szerint az érintett tanulók integrált képzése jelenthetné.

Szlovákiában jelenleg 217 gimnázium, 232 szakközépiskola és 202 szakmunkásképző működik. Az adatok arra utalnak, hogy a szakképzést nyújtó intézmények túlsúlyban vannak az általános műveltséget biztosító iskolákkal szemben. A szak-értők szerint a gimnáziumok arányát növelni, a javarészt potenciális munkanélkülieket „termelő” szakiskolákét pedig csökkenteni kellene. Ezen kívül elengedhetetlen a képzéskínálat átalakítása, vagyis a piaci követelményekhez igazított szakok kínálatának bővítése.

A felsőoktatásban a jelenleginél nagyobb terepet kellene szánni a felsőfokú alapképzésnek, szemben a mesterképzéssel. (ervé, IEA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?