Egy főre évi 348 kiló szemét jut

Kétség nem fér hozzá, hogy az országban az ipari termelés szennyezi a legjobban a környezetet; a Greenpeace környezetvédelmi szervezet szerint több régióban egészségtelen az élet.Az ipari termelés és az ércbányászat szennyezi az országban a leginkább a környezetet.

Kétség nem fér hozzá, hogy az országban az ipari termelés szennyezi a legjobban a környezetet; a Greenpeace környezetvédelmi szervezet szerint több régióban egészségtelen az élet.

Az ipari termelés és az ércbányászat szennyezi az országban a leginkább a környezetet. Az Európai Bizottság (EB) jelentése szerint Szlovákiának a természeti környezet védelme terén két komoly bűne van: a légkör szennyezése és a hulladék tárolása. 2015-ben például Szlovákiában 1 890 000 tonna hulladék termelődött. A környezetvédelmi minisztérium statisztikai adatai szerint egy lakos évente 348 kiló szemetet termel, a legtöbbet a fővárosban (460 kg/fő), a legkevesebbet az Eperjesi kerületben (264 kg/fő).

Viszont nem a szemét az egyetlen probléma. Ivana Kohútiková, a Greenpeace környezetvédelmi szervezet képviselője szerint az országban több olyan régió van, amelyben a környezet az ipari termelés miatt már kifejezetten szennyezettnek számít. „Nem meglepő, hogy a legjobban szennyezett régiók közé tartozik Pozsony, ahol az ipari termelésen kívül az energetika szennyezi a leginkább a környezetet. A legnagyobb környezetszennyező ebben a térségben a Slovnaft” – mondta lapunknak Kohútiková.

A Greenpeace szerint a komoly környezetszennyező társaságok közé tartozik a vágsellyei Duslo vegyi üzem, Nemeskosztolány mellett az energetikai ENO cég, Jolsva és Lubeník környékén pedig a feldolgozó ipar. „A nyitranovákon működő Fortischem vegyi üzem illetve az élelmiszeripari termelés az elmúlt időszakban jelentősen hozzájárult a talajvíz és a légkör szennyezéséhez” – pontosított Kohútiková.

A Greenpeace által felsorolt városok és községek jelentős része, emellett pedig Kassa és környéke tartozott idén télen azon régiók közé, ahol az alacsony légnyomás és a minimális légmozgás miatt jelentősen romlott a levegő minősége, nőtt a szennyezettsége. Az Európai Bizottság jelentésében is kitért arra, hogy az ország két legnagyobb városában a légkör rendkívül szennyezett. A környezetvédelmi minisztérium jelenleg több lépést tervez a légkör minőségének javítására. Készül a légkörről szóló törvény módosítása, amely lehetőséget ad az alacsony károsanyag-kibocsátási zónák meghatározására. „Fontos tényező a lakosság tájékoztatása. El kell magyarázni az embereknek, mi szennyezi a légkört, és hogyan lehet megakadályozni a szennyezést” – tájékoztatta lapunkat a környezetvédelmi tárca.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?