Holnap lesz egy éve, hogy Ivan Gašparovič átvette az elnöki palota kulcsát a távozó Rudolf Schustertől, s ünnepélyes keretek között elfoglalta a köztársasági elnöki széket. Szlovákia történetében először fordult elő, hogy ugyanazon a napon távozott a régi és lépett hivatalába az új államfő.
Egy éve elnök Ivan Gašparovič
Politológusok úgy vélik, nehéz kapásból értékelni az államfő első évét, mivel majdhogynem nincs mit mondani: elnökünk semmi említésre méltót nem tett. Egyelőre amolyan szürke kis egérkének tűnik, kerüli a botrányokat, Őllős László szerint még a témáit is óvatosan válogatja. „Levont bizonyos tanulságot elődei tevékenységéből, s megfontoltan választja ki azokat a témaköröket, melyekkel foglalkozni kíván. Javarészt olyan kérdésekben nyilatkozik, amelyek túl nagy viszályokat nem váltanak ki” – tette hozzá érdeklődésünkre a politológus.
Rámutatott: Michal Kováč rendkívül konfliktusos elnök volt, bár őt az akkori helyzet tette ilyenné, mert hivatali ideje alatt az ország politikai rendszerének a jövőjéről volt szó.
Rudolf Schuster pedig mindenféle olyan dologba belement, amelytől népszerűségének és befolyásának a növekedését remélte.
Mindkét politikus népszerűsége nagyon alacsony volt, s Gašparovič valószínűleg nem szeretne ugyanerre a sorsra jutni. Egyelőre ő némileg népszerűbb elődeinél, ugyanakkor ha támogatottságát a nép körében összehasonlítjuk a környező országok nagy államfőinek a népszerűségi mutatóival, tőlük nagyon elmarad: Václav Havel vagy Göncz Árpád hosszú időn keresztül, folyamatosan az ország úgymond „alkotmányos többségének” a rokonszenvét bírta, ezzel szemben Gašparovič az egyszerű többség bizalmát sem élvezi.
Mivel a szélsőséges erők is támogatták őt a választási kampány során, beiktatása után olyan aggodalmak is megfogalmazódtak, hogy egyrészt a nacionalisták, másrészt a Smer szócsöve lesz, vagy legalábbis minden alkalmat meg fog ragadni propagálásukra. „Ilyen szempontból egyelőre komoly félelmekről nem lehet beszélni, ám azon ügyek többsége, melyekben az elnök állást foglalt, a korábbi támogatói elképzeléseihez áll közel. Általában szociális és olyan nemzeti témákat érintett, melyek kapcsán elsősorban a magyarokat érte kritika” – mondta lapunknak Öllős.
Darina Malová politológusnak sem jut semmi eszébe, amit Gašparovič eddigi munkájából kiemelhetne, kivéve a kulturális miniszter menesztése körüli bonyodalmakat. Ugyanakkor azon kívül, hogy nem volt hajlandó azonnal meneszteni tisztségéből Rudolf Chmelt, államfőnk nem kezdeményezett semmit. Elemzők szerint kérdéses, a jövőben e téren bekövetkezhet-e változás. Malová szerint ez elsősorban a következő választások eredményétől függ. „Az értékeléssel várni kell, talán majd ha előadja országértékelő beszédét a parlamentben, többet lehet mondani” – jegyezte meg Malová.
A kommunistákat nem zavarja az elnök körüli nagy csend, a KSS elégedett az első évvel, mert szerintük Gašparovič senkivel sem kivételezik, sőt a koalíció és az ellenzék összeboronálására törekszik.
A HZDS-nek más a véleménye: Gašparovič eddig nem tett semmi dicséretre méltót. Ha pedig valamit mégis ki kell emelni, akkor Milan Urbáninak, a mozgalom alelnökének csak egy negatív élmény jut az eszébe: államfőnk az Európa Tanácsban azt mondta, a testület elveszíti jelentőségét, ezért meg fog kelleni szüntetni, aminek külföldön és itthon egyaránt negatív visszhangja volt.
A Smer természetesen elégedett az államfővel, a közjogi méltóságok pedig diplomatikusan és óvatosan, a kellő tiszteletet megadva kiegyensúlyozottnak minősítették a hivatalban eltöltött első évet.
Az SDKÚ szerint az államfő nem teljesen független. „Igyekszik párok feletti politikus szerepében tetszelegni, ám vonzalma a baloldali és nacionalista erőkhöz nyilvánvaló. Ugyanakkor államfő teendőit jogköreivel összhangban végzi. Olykor azonban ott alkalmaz obstrukciót, ahol nem kellene” – nyilatkozta Ivan Harman párttitkár a Chmel-ügyre célozva.
A KDH óvatosan fogalmazott, s kiegyensúlyozottnak, konfliktusoktól mentesnek minősítette az első esztendőt.
Az ANO hivatalos közleményében pedig az olvasható, hogy az elnöki jogkörök gyakorlásában évről évre pozitív elmozdulás tapasztalható, s a fejlődés e téren összhangban van az ország irányulásával. (sza, s, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.