Draxler: túl sokat kérnek

Pozsony. Irreálisnak tartja az oktatásügyi miniszter a szakszervezet béremelési követeléseit. A szakszervezet szerint viszont évek óta alulfinanszírozott az ágazat.

Pozsony. Irreálisnak tartja az oktatásügyi miniszter a szakszervezet béremelési követeléseit. A szakszervezet szerint viszont évek óta alulfinanszírozott az ágazat. Közben újabb pedagógustüntetés volt a fővárosban.

Az oktatásügyi szervezetek és az Oktatási és Tudományos Dolgozók Szakszervezetének közös nyilatkozata nem aratott osztatlan sikert Juraj Draxler (Smer) oktatásügyi miniszternél, aki homályosnak és irreálisnak nevezte a memorandum néhány pontját. „A nyilatkozat a következő négy évben 66%-os – jövőre 25, évente pedig további 10%-os- béremeléssel számol, ez nem reális” – jelentette ki a tárcavezető. Elfogadhatónak tartja a kezdő pedagógusok bérének 25%-os emelését. Kitérő választ adott viszont arra a kérdésre, milyen mértékű általános béremelést tart megvalósíthatónak. Draxler nem rejtette véka alá a pedagógusbérekkel kapcsolatos álláspontját. A napokban közösségi oldalán fizetett hirdetés formájában hozott nyilvánosságra két cikket, melyek szerint Amerikában a tanárok több mint fele kénytelen másodállást vállalni, Angliában pedig ketten-hárman bérelnek egy-egy szobát, mert albérletre nem telik a fizetésükből. Közben az OECD adatai alapján egy tanár Nagy-Britanniában 40, az USA-ban 45 fontnyi fizetést kap egy tanóráért, Szlovákiában viszont 10 fontnyit sem.

Draxler eltúlzottnak tartja a szakszervezet azon elképzelését is, mely szerint a hazai össztermék 6%-át kellene az ágazatra fordítani. Az Eurostat felmérésére hivatkozott, mely szerint az európai országok átlagosan a GDP 5%-át költik az oktatásügyre.

Támogatja viszont a nem pedagógiai alkalmazottak bértáblázatának aktualizálását, a felsőoktatás hosszú távú fejlesztési tervének kidolgozását, és azt, hogy évente 60 millió euróval emeljék az állami felsőoktatási intézmények működésére szánt összeget. Nem azonosult azonban az egyetemi oktatók béremelési javaslatával. Az egyetemeket képviselő Karol Mičiéta viszont rámutatott, hogy jelenleg egy docens alapbére és egy doktorandusz ösztöndíja között mindössze 8 euró a különbség. A tárcavezető felrótta a szakszervezetnek, hogy nem számolnak a felsőoktatási intézmények hálózatának racionalizációjával, szerinte túl sok egyetem működik Szlovákiában. „A nyilatkozat megállapodás eredménye, elvárás a következő kormánnyal szemben. A benne szereplő béremelési javaslatok pedig tükröt tartanak a korábbi és a jelenlegi kormánynak” – reagált a miniszter szavaira Pavol Ondek szakszervezeti vezető.

Közben több száz pedagógus, diák és szimpatizáns tüntetett Pozsony főterén, továbbra is a pedagógussztrájkot meghirdető ISU követeléseinek teljesítését sürgették.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?