Ha az államnak nem sikerül beavatkoznia, a távfűtés ára jövőre az idei csaknem kétszeresére, a gázé több mint a háromszorosára, a villamos energiáé pedig több mint a négyszeresére nőhet.
Drasztikus energiadrágulás fenyeget a kormány tétlensége miatt
Az energiaszolgáltatók után már az Árszabályozási Hivatal (ÚRSO) is azt kéri a kormánytól, hogy mielőbb hozza meg a jövő évi energiaárakkal kapcsolatos határozatokat, ellenkező esetben januártól drasztikus mértékben nőhet a gáz- és áramszolgáltatás, valamint a távfűtés ára.
Az Árszabályozási Hivatal – az általa kiadott nyilatkozat szerint – továbbra is a hatályos jogszabályoknak megfelelően dolgozik az energiaszolgáltatás jövő évi díjszabásán. Az elmúlt két hónapban már több száz határozatot hozott (csak a távhőszolgáltatók esetében több mint 200-at), és várhatóan az év végéig véglegesíti az összes olyan árszabályozási eljárást, amely megfelel az előírt szabályoknak. „Az általunk kiadott határozatok azonban figyelembe veszik azt a tényt, hogy a piaci energiaárak a tavalyinak a 8-10-szeresére nőttek. Az energiapiacok e szélsőséges kilengései miatt az államilag szabályozott energiaárak is magasabbak lesznek. A fogyasztókra gyakorolt hatást azonban enyhíthetik az energiatörvény és a hálózati iparágakról szóló törvény nemrég elfogadott módosításai, és az ezek alapján hozott rendkívüli intézkedések” – mondta el Andrej Juris, az Árszabályozási Hivatal elnöke.
Szorít az idő
A Juris által vezetett hivatal már régóta figyelmeztetett arra, hogy a jelenlegi energiaválság fogyasztókra gyakorolt negatív hatásainak az enyhítése meghaladja a lehetőségeit. „Épp ezért üdvözöljük a kormány által bejelentett intézkedéseket” – tette hozzá Juris, aki szerint hasonló rendszerszintű intézkedéseket alkalmaznak más uniós országokban is, hogy mérsékeljék a magasabb energiaárak fogyasztókra gyakorolt negatív hatását. „Fontos azonban, hogy ezeket az eszközöket célzottan és időben alkalmazzák, hogy január elsejéig elérjék a kívánt hatást” – figyelmeztet az ÚRSO elnöke.
Látványos árugrás
Ha a kormány kifutna az időből, az katasztrofális hatással lehetne a fogyasztókra. „A hivatalunk jelenleg is dolgozik a díjszabás véglegesítésén. Várhatóan az év végéig kiadjuk csaknem az összes határozatot, amelyeknél azonban kénytelenek voltunk figyelembe venni azt a tényt, hogy a piaci energiaárak rendkívüli mértékben nőttek. Vagyis, ha az állam nem hozza meg a szükséges intézkedéseket, számos szabályozott fogyasztó, például a háztartások, a köz- és nonprofit intézmények, vállalkozások jövőre a jelenleginél jóval nagyobb árat fognak fizetni” – állítja Juris. Az Árszabályozási Hivatal elnöke szerint a villamos energia esetében ez több mint négyszeres, a földgáz esetében több mint háromszoros, a távhőszolgáltatás esetében pedig csaknem kétszeres árugrást jelentene az idei évhez képest. És ez csak az átlag, hiszen az egyes szolgáltatók között látványos különbségek lehetnek. Juris szerint épp ezért készek konzultálni az állammal az általuk hozott határozatok részleteiről, és az energiaágazatban foganatosított rendkívüli intézkedésekről.
Bajban a szolgáltatók
Nem az Árszabályozási Hivatal azonban az egyetlen, amely arra figyelmezteti a kormányt, hogy kifuthat az időből. E héten már az Energiaszolgáltatók Szövetsége (ZDE) is felhívta a figyelmet arra, hogy az energiaszolgáltatáshoz szabályozott áron hozzájutó fogyasztók, köztük a háztartások esetében továbbra is fennáll a veszélye annak, hogy jövőre jóval nagyobb összeget fizetnek majd a szolgáltatóknak, mint ahogy azt a kormány az elmúlt napokban jelezte. A szakmai szervezet szerint ugyanis továbbra sem világos, hogyan biztosítja majd az állam a kedvező árakat az említett fogyasztóknak, az energiaszolgáltatók pedig épp ezért nem tudnak nekik árajánlatot tenni. „Bár az állam bejelentette, hogy segít rajtuk, a szükséges rendeletek és egyéb határozatok még mindig hiányoznak” – mondta el Jana Ambrošová, a ZDE elnöke.
Karel Hirman gazdasági miniszter a kormányválsággal magyarázza a késlekedést. „Én, mint gazdasági miniszter, de a kormány egésze is mindent megteszünk az energiaellátásra vonatkozó szabályok bevezetéséért. Gazdasági miniszterként azonban nem rendelkezem a háztartások támogatásához szükséges pénzeszközökkel. A finanszírozás most a parlamenti képviselők kezében van, akiknek el kellene fogadniuk a jövő évi állami költségvetést” – tette hozzá a tárcavezető. A kormány e héten azonban már jóváhagyta azt a javaslatot, amely alapján az egyes minisztériumok egyelőre 1,055 milliárd eurót különítenek el az eddig fel nem használt uniós forrásokból a magas energiaárakkal küzdő háztartások, kis- és középvállalkozások megsegítésére. Szlovákia ezekből az alapokból legfeljebb 1,451 milliárd eurót fordíthatna az energiaárak lefaragására.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.