Drágulhat a szemételszállítás

Pozsony. Alkotmányellenes és az EU alapszerződésével sincs összhangban a márciusban jóváhagyott új hulladéktörvény – állítja Simon Zsolt, aki ellenzéki képviselők egy csoportjával az Alkotmánybírósághoz fordul a jogszabály miatt.

Pozsony. Alkotmányellenes és az EU alapszerződésével sincs összhangban a márciusban jóváhagyott új hulladéktörvény – állítja Simon Zsolt, aki ellenzéki képviselők egy csoportjával az Alkotmánybírósághoz fordul a jogszabály miatt. Az önkormányzatok többsége borúlátó az új törvény miatt.

A januártól hatályba lépő törvény új alapokra helyezi a szelektált hulladékgyűjtés és az újrahasznosítás alapjait. Bevezeti a gyártók, illetve a termékek importálóinak felelősségét az általuk előállított, behozott termékek gyártásáért és a hulladékként történő feldolgozásért, újrahasznosításáért. Az úgynevezett gyártói szervezeteknek (Organizácia zodpovednosti výrobcov – OZV) kell majd gondoskodniuk a papír, az üveg, az elektronikus hulladék, a PET-flakonok, akkumulátorok és egyéb hulladék feldolgozásáról, újrahasznosításáról.

Ahhoz, hogy az egyes OZV-k szervezeteket működtethessenek, a környezetvédelmi minisztérium engedélyét is meg kell szerezniük. Simon Zsolt szerint ez monopolhelyzetet teremt, és sérül a szabad gazdasági verseny szelleme. „AZ OZV-k működéséhez elegendő bejegyezni a szervezeteket” – állítja a Híd alelnöke. Beadványát további 35 ellenzéki képviselő támogatta. Simon Zsolt úgy véli, a törvény jelenlegi formájában negatívan hat majd az önkormányzatok anyagi helyzetére és a helyi adók emelését vonja maga után. Az önkormányzatoknak ugyanis mindenképpen szerződést kell kötniük a gyártói szervezetekkel, tekintet nélkül arra, hogy a szervezet által kínált összeg fedi-e a szelektált hulladék összegyűjtésének és elszállításának tényleges költségeit, vagy sem.

Dráguló szolgáltatás

„Ez mindenképpen a helyi szemétdíj emelését vonja maga után. Ráadásul a lakosok kétszer fizetnek majd az újrahasznosításért. Egyszer, amikor megveszik az adott terméket, másodszor pedig akkor, amikor befizetik a szemétdíjat” – mondta Simon. A képviselő azt is kifogásolja, hogy a törvény az önkormányzatokat kötelezi a szelektált hulladék összegyűjtésére. „Ha ez a gyártói szervezetek kötelessége lenne, akkor az önkormányzatok költsége nem emelkedne a szelektált hulladékgyűjtésből kifolyólag” – zárta a Híd alelnöke.

A környezetvédelmi minisztérium a választások előtti kampánynak tekinti a parlamenti képviselők lépését. „A törvény előkészítése során széles egyeztetés zajlott az Európai Bizottsággal és a Gazdasági Versenyhivatallal. A lakosság biztosan nem fizet majd többet a szelektált hulladék elszállításáért” – közölte Maroš Stano, a tárca szóvivője. A minisztérium szerint a lakosságnak csak a kommunális hulladék elszállításának költségeit kell térítenie. „Minél hatékonyabban szelektál a lakosság, annál alacsonyabb lehet a szemétdíj” – magyarázta Stano.

Nagy a bizonytalanság

Az általunk megszólított önkormányzatok már kevésbé derűlátóak. Többségük nagyon is reálisnak tartja a költségek emelkedését. Nagy László, a Tornaljai Városi Hivatal vezetője elmondta, hogy a várost már több gyártói szervezet megkereste. „Az önkormányzat jelenleg a kommunális hulladék elszállításával kapcsolatos változásokon dolgozik. A szelektált hulladékkal egyelőre kivárunk. Jövőre Tornalján biztosan nem emelkedik a szemétdíj, abban azonban biztos vagyok, hogy hosszú távon emelkedni fognak a költségek” – mondta lapunknak Nagy László.

Rimaszombatban nem aggódnak az új szabályok miatt, egyelőre azonban ők sem kötöttek szerződést senkivel. „Volt olyan OZV, amely konkrét szerződéssel kereste meg a várost, a gond az, hogy még egyetlen szervezet sem kapta meg a minisztériumtól a működési engedélyt” – mondta lapunknak Rigó László alpolgármester. Ennek ellenére a város vezetése úgy véli, pusztán adminisztrációs lépésről van szó, a költségek emelkedésétől pedig nem tartanak.

A nagykürtösi járásbeli kistelepülések polgármesterei szerint a törvény kidolgozásakor arra nem gondoltak, hogy versenypályázatokat kell hirdetni a szerződéskötés előtt. „Gyűjtőudvar nélkül az új törvényt szinte lehetetlen betartani. Ráadásul a tárca még nem dolgozta ki a jogszabályra vonatkozó végrehajtói rendeletet. E nélkül pedig nagyon korlátozott a mozgásterünk” – mondta Vízi József, Óvár polgármestere. A költségek emelkedésétől ő, és Szuchánszky Pál, Ipolykér polgármestere is tart. „Egy olyan kis településnél, melyben többségében nyugdíjasok vagy munkanélküliek élnek, elképzelhetetlen a szemétdíj radikális emelése, a különbözetet mindenképpen az önkormányzatnak kell majd kigazdálkodnia” – mondta Szuchánszky.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?